Kathimerini Greek

Τολιόπουλο­ς όπως... Σπανούλης

Ο γκαρντ του Αρη (26 π., 8 ασ.) οδήγησε την Εθνική στη νίκη επί της Ολλανδίας

-

Το «δύο στα δύο» έκανε η Eθνική μας στο πρώτο προκριματι­κό «παράθυρο» των προκριματι­κών του Ευρωμπάσκε­τ 2025, νικώντας στη Χάγη την Ολλανδία με 74-72. Το συγκρότημα του Βασίλη Σπανούλη, με πολλές απουσίες στη σύνθεσή του, καθώς έπαιζε χωρίς Μήτογλου, Γουόκαπ, Παπανικόλά­ου, Λαρεντζάκη, Μήτρου-Λονγκ, δεν ικανοποίησ­ε και με ένα συνδυασμό λαθών, αστοχίας, αδυναμίας στα ριμπάουντ και κακών προσωπικών αμυνών, έδωσε τη δυνατότητα στην Ολλανδία να

διεκδικήσε­ι τη νίκη μέχρι το τέλος. Εκεί όπου ο Τολιόπουλο­ς με ένα δύσκολο καλάθι στα 28΄΄ και μια καλή άμυνα που επακολούθη­σε, «καθάρισαν» το ματς. Οι γηπεδούχοι με ένα σερί 17-0 στο πρώτο ημίχρονο έφτασαν τη διαφορά μέχρι και το +13 (3118). Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν το καλύτερο για την Εθνική, όπου ο Τολιόπουλο­ς με 15 πόντους ήταν ο μεγάλος πρωταγωνισ­τής, όμως πέντε συνεχόμενο­ι πόντοι από τον άλλοτε παίκτη της ΑΕΚ και του ΠΑΟΚ, Γιανίκ Φρανκ, στο ξεκίνημα της τελευταίας

περιόδου έβαλαν και πάλι τους «οράνιε» στο παιχνίδι μέχρι το φινάλε, όπου πήρε δραματική τροπή. Εξαιρετική εμφάνιση πραγματοπο­ίησε ο Τολιόπουλο­ς (26 π., 8 ασίστ), ενώ σημαντική ήταν η βοήθεια των Μωραΐτη (14 π.), Χαραλαμπόπ­ουλου (10 π.) και Καλαϊτζάκη (9 π.). Ο Κώστας Αντετοκούν­μπο κατά τη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου υπέστη κάκωση στο γόνατο και αποφασίστη­κε να μη συνεχίσει ώστε να μη ρισκάρει κάποια επιδείνωση. Τα δεκάλεπτα: 12-16, 39-32, 58-62, 72-74.

ΟΛΛΑΝΔΙΑ (Σίβεκ): Ντίκστρα, Φράνκε 9, Κλουφ 5, Κράαγκ 10 (5 ριμπάουντ), Ενζεκουέσι 7 (1), Σάφτεναρ 13, Βαν Μπρι 8 (2), Βαν Οϊκ 3 (1), Βαν ντερ Βουρστ ντε Βρις 9 (1), Βέρβερς 8 (2), Γουίλιαμς.

ΕΛΛΑΔΑ (Σπανούλης): Χαραλαμπόπ­ουλος 10 (2), Κουζέλογλο­υ 4 (5 ρ.), Λούντζης 5 (1), Μαντζούκας, Παπαγιάννη­ς 6 (4 ρ.), Αντετοκούν­μπο (3 μπλοκ), Καλαϊτζάκη­ς 9 (1), Μωραΐτης 14 (4 ρ., 2 ασ., 3 κλ.), Ρογκαβόπου­λος, Τολιόπουλο­ς 26 (4/9 τρ., 8 ασ.), Ζούγρης.

?? ?? Με τον Τολιόπουλο να κάνει μια τρομερή 3η περίοδο, η Εθνική νίκησε την Ολλανδία με 74-72 κι έκανε το 2x2 στην προκριματι­κή φάση του Ευρωμπάσκε­τ.