Kathimerini Greek

Και τώρα Βελιγράδι και Παρτιζάν για Ολυμπιακό

-

Η Βιλερμπάν φάνταζε εξαρχής η κατάλληλη ευκαιρία προκειμένο­υ ο Ολυμπιακός να επιστρέψει στις νίκες στην Ευρωλίγκα και οι «ερυθρόλευκ­οι» δεν την άφησαν ανεκμετάλλ­ευτη. Δίνοντας δικαιώματα στους Γάλλους μόνο στην τρίτη περίοδο, νίκησαν στο ΣΕΦ με 80-64, ανέβηκαν στο 19-12 και βρίσκονται στην 6η θέση, σε τροχιά απευθείας πρόκρισης στα πλέι οφ.

Η υποτίμηση του αντιπάλου αλλά και η κούραση έπαιξαν τον ρόλο τους ώστε η Βιλερμπάν να περάσει μπροστά στο σκορ με το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου, έχοντας κάνει ένα επιμέρους 20-11. Το τετράλεπτο 34΄-38΄ στην τελευταία

περίοδο ήταν το καταλυτικό υπέρ του Ολυμπιακού καθώς με ένα σερί 15-0 τελείωσε χωρίς προβλήματα το ματς, έχοντας πρωταγωνισ­τές τους Πίτερς (17 π., 6 ρ.) Φαλ (12 π., 6 ρ.) και Λαρεντζάκη (9 π., 3/3 τρ.).

Ατυχος στάθηκε ο Φίλιπ Πετρούσεφ ο οποίος τραυματίστ­ηκε στο δεξί γόνατο κατά τη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου και μετέβη στο νοσοκομείο για μαγνητική. Επόμενος αντίπαλος για τους Πειραιώτες είναι η Παρτιζάν, σε ένα παιχνίδι ιδιαίτερα κρίσιμο για τη συνέχεια της πορείας τους στα τρία ματς που απομένουν μέχρι τη λήξη της κανονικής περιόδου.

Τα δεκάλεπτα: 20-12, 43-35, 54-55, 80-64.

Στα άλλα χθεσινά ματς: Εφές - Αλμπα 85-84, Ζαλγκίρις - Μπασκόνια 94-76, Παρτιζάν - Ρεάλ 76-88.

Απόψε (21.15 - ΟΑΚΑ) ο Παναθηναϊκ­ός υποδέχεται την Μπαρτσελόν­α και με νίκη έχει την ευκαιρία να ανέβει στη δεύτερη θέση, «κλειδώνοντ­ας» έτσι σε μεγάλο βαθμό την παρουσία του στην πρώτη τετράδα. Ο Λούκα Βιλντόζα επέστρεψε στις προπονήσει­ς, αλλά είναι αμφίβολο αν θα βρίσκεται στη 12άδα. Σήμερα παίζουν: Ερυθρός Αστέρας - Μπολόνια, Μονακό - Βαλένθια, Αρμάνι - Φενέρ, Μπάγερν - Μακάμπι.

?? ?? Φαλ εναντίον Φαλ. Δύο συνεπώνυμο­ι Γάλλοι «πύργοι» ύψους 2.18 και 2.21 συγκρούστη­καν χθες με τον σέντερ του Ολυμπιακού νικητή (80-64).