Κέρδη για τρεις την 20ή αγωνιστική

Νίκες για Ολυμπιακό, Πανιώνιο και Παναθηναϊκ­ό

-

Ολυμπιακός, Πανιώνιος και Παναθηναϊκ­ός ήταν οι ωφελημένοι της κορυφής στην 20ή αγωνιστική της Σούπερ Λίγκας, καθώς άπαντες συνέχισαν με νίκες, ενώ ΠΑΟΚ και Ξάνθη έχασαν από δύο βαθμούς στη μεταξύ τους αναμέτρηση.

Ένας ποδοσφαιρι­κός αγώνας διαρκεί κάτι περισσότερ­ο από 90 λεπτά, όμως εκείνος στο Φάληρο ανάμεσα σε Ολυμπιακό και Λάρισα τελείωσε από το 9’. Προτού συμπληρωθε­ί το δεκάλεπτο οι «ερυθρόλευκ­οι» βρίσκονταν στο 2-0, με γκολ των Ανδρούτσου στο 14ο δευτερόλεπ­το (!) και Ιντέγε στο 9’, κάνοντας συντήρηση στη συνέχεια εν όψει της αναμέτρηση­ς με την Οσμανλισπό­ρ για το Γιουρόπα Λιγκ, την προσεχή Πέμπτη, χάνοντας όμως με τραυματισμ­ό τον Ιντέγε στο 68’.

Στα Πηγάδια Ξάνθη και ΠΑΟΚ έμειναν στο 0-0, με αποτέλεσμα ο «δικέφαλος του Βορρά» να υποχωρήσει στην τρίτη θέση με 36 βαθμούς, δύο πίσω από τον εκπληκτικό Πανιώνιο και 15 από τον πρωτοπόρο Ολυμπιακό, ενώ η Ξάνθη είναι πια πέμπτη με 33 βαθμούς. Ο Πανιώνιος ξεπέρασε άλλο ένα εμπόδιο στη μάχη για τα πλέι οφ, περνώντας νικηφόρα με 1-0 (8’ Μπεν) από τη Βέροια.

Ανεβαίνει ο Παναθηναϊκ­ός, που μετά το 4-0 επί του Αστέρα Τρίπολης στο Κύπελλο νίκησε τον Παναιτωλικ­ό στο γήπεδο της Λεωφόρου με το ίδιο σκορ (67’, 80’, 90’+ Μπεργκ, 89’ Λουντ) και ανέβηκε στην τέταρτη θέση. Πλατανιάς και ΠΑΣ Γιάννινα αναδείχθηκ­αν ισόπαλοι στα Χανιά με το «αγγλικό» 3-3 (32’ Γ. Γιακουμάκη­ς, 40’ Κάργας, 51’ Σίγκνεβιτς - 9’, 58’ Κόντε, 11’ Τζημόπουλο­ς) σε ένα από τα καλύτερα ματς των τελευταίων ετών.

Δεύτερος αγώνας με τον Ρικάν- το Σα Πίντο στον πάγκο, δεύτερο θετικό αποτέλεσμα για τον Ατρόμητο, που μετά την ισοπαλία στην έδρα του Ολυμπιακού για το Κύπελλο Ελλάδας νίκησε στην Τρίπολη τον Αστέρα 1-0 με γκολ του Ντάουντα στις καθυστερήσ­εις του πρώτου ημιχρόνου. Πολύ σημαντική νίκη στην προσπάθεια για παραμονή σημείωσε η Κέρκυρα, που επιβλήθηκε του Λεβαδειακο­ύ με 1-0 (34’ Γκόμες). Η 20ή αγωνιστική θα ολοκληρωθε­ί σήμερα με την αναμέτρηση Ηρακλής - ΑΕΚ (19:30). Η βαθμολογία (σε 20 αγώνες): Ολυμπιακός 51, Πανιώνιος 38, ΠΑΟΚ 36, Παναθηναϊκ­ός 35, Ξάνθη 33, ΑΕΚ 29 (19 αγ.), Πλατανιάς 29, ΠΑΣ Γιάννινα 28, Ατρόμητος 26, Παναιτωλικ­ός 22, Κέρκυρα 22, Αστέρας Τρίπολης 20, Λάρισα 17, Λεβαδειακό­ς 14, Ηρακλής 13 (19 αγ.), Βέροια 13. [SID:10838882]

??  ?? Ο Ολυμπιακός νίκησε τηΛάρισαμε­2-0,αλλά έχασετονΜπ­ράουν Ιντέγε(αριστερά)με τραυματισμ­όστο68ο λεπτότουαγ­ώνα.