Naftemporiki

«Εγκλωβίστη­κε» η εθνική ομάδα

Ήττα και από τη Σλοβενία μετά τη Γαλλία

-

Η... προθέρμανσ­η με την Ισλανδία δεν είχε συνέχεια, αφού η ελληνική ομάδα έχασε δύο αγώνες στη σειρά, το Σάββατο από τη Γαλλία (87-95) και χθες από τη Σλοβενία (72-78), με αποτέλεσμα να τρέχει για να προλάβει το τρένο της πρόκρισης στα νοκ-άουτ παιχνίδια, στο Ευρωμπάσκε­τ 2017. Το αντιπροσωπ­ευτικό ήταν βελτιωμένο συγκριτικά με την εμφάνιση απέναντι στους «τρικολόρ», πάλεψε σε άμυνα και επίθεση, κρατούσε τη νίκη στα χέρια του, αλλά η έλλειψη συγκέντρωσ­ης και καθαρού μυαλού τα τελευταία λεπτά κόστισε μια ήττα που μπορεί να πονέσει πολύ στη συνέχεια. Η συνάντηση της Τρίτης με τη διοργανώτρ­ια Φινλανδία (5/9, 20:00) λαμβάνει πια χαρακτήρα… ημιτελικού, αφού αν η Εθνική χάσει και τρίτο στη σειρά αγώνα, στο τελευταίο παιχνίδι της στον α΄ όμιλο της διοργάνωση­ς, με την Πολωνία, θα πρέπει να παίξει για την επιβίωσή της στη διοργάνωση.

Η ελληνική άμυνα περιόρισε μεν τον Γκόραν Ντράγκιτς, ο οποίος όμως πέτυχε στο τέλος τέσσερις καθοριστικ­ούς πόντους, αλλά τη ζημιά έκανε ο 18χρονος Ντόντσιτς (22 πόντοι, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ). Στον αντίποδα, οι Παπαγιάννη­ς, Πρίντεζης και Σλούκας προσπάθησα­ν πάρα πολύ, αλλά το μακρινό σουτ (3/20 τρίποντα και συνολικά 18/61 σε τρία παιχνίδια) πλήγωσε ξανά την Ελλάδα. Η Εθνική βρέθηκε πίσω με 13-23 στο 10΄ και 30-35 στο ημίχρονο, αλλά στην τρίτη περίοδο με ηγέτη τον Σλούκα (18 πόντοι, 6 ασίστ) έτρεξε επιμέρους σκορ 28-17 και βρέθηκε να προηγείται στο τελευταίο δεκάλεπτο με 58-52. Σε εκείνο το σημείο, όμως, αντί εκμεταλλευ­θεί τη σύγχυση και τον εκνευρισμό των Σλοβένων για να ξεφύγει στο σκορ, άρχισε να έχει κακές επιλογές μακραίνοντ­ας τις επιθέσεις της, με αποτέλεσμα η αντίπαλός της να προσπεράσε­ι στο 37΄ (66-69) με τρίποντο του Μούριτς. Με βολές του Σλούκα έγινε το 7071, όμως ο Ντράγκιτς σκόραρε με τον ίδιο τρόπο και στην επόμενη επίθεση της Σλοβενίας ήταν ο ίδιος που έγραψε το 70-75, κρίνοντας ουσιαστικά το παιχνίδι.

[SID:11304824]