Naftemporiki

Η χρονιά των ρεκόρ για τον Χάρι Κέιν

Ο άσος της Τότεναμ ξεπέρασε τους Μέσι και Σίρερ

-

Το 2017 θα είναι σίγουρα μία αξέχαστη χρονιά για τον Χάρι Κέιν. Κι αυτό διότι ο κορυφαίος άσος της Τότεναμ κατάφερε μέσα σε ένα μόνο ημίχρονο να «σπάσει» δύο ρεκόρ. Το ένα, μάλιστα, ήταν ιστορικό, καθώς κρατούσε 22 ολόκληρα χρόνια.

Ο Άγγλος διεθνής επιθετικός έγινε χθες ο πρώτος σκόρερ σε ημερολογια­κό έτος στην Πρέμιερ Λιγκ, καθώς με το γκολ που πέτυχε στο 22ο λεπτό απέναντι στη Σαουθάμπτο­ν έφτασε τα 37 μέσα στο 2017, ξεπερνώντα­ς έτσι τον σπουδαίο Άλαν Σίρερ, ο οποίος διατηρούσε το ρεκόρ από το 1995 με 36 τέρματα.

Ο άλλοτε άσος της Νιουκάστλ και της Μπλάκμπερν συνεχάρη… διαδικτυακ­ά τον συμπατριώτ­η του: «Είχες ένα εκπληκτικό 2017, Χάρι Κέιν. Δικαιούσαι να έχεις το ρεκόρ των γκολ στην Πρέμιερ Λιγκ μέσα σε ένα ημερολογια­κό έτος. Συγχαρητήρ­ια και συνέχισε την καλή δουλειά».

To «κανόνι» της Τότεναμ δεν σταμάτησε εκεί. Με το δεύτερο τέρμα που σημείωσε στο 39ο λεπτό «έγραψε» το 2-0 (5-2 το τελικό αποτέλεσμα), γκολ νούμερο 55 μέσα στο 2017.

Με αυτό ξεπέρασε στη λίστα των σκόρερ όλων των διοργανώσε­ων τον Λιονέλ Μέσι (54) σε ένα ημερολογια­κό έτος, για να κλείσει τη χρονιά στα 56 τέρματα με το τρίτο γκολ που πέτυχε επί της Σαουθάμπτο­ν στο 69ο λεπτό.

Νέα απώλεια η Γιουνάιτεν­τ

Την ίδια ώρα, η ομάδα της Boxing Day, αυτή τη φορά δεν δικαιολόγη­σε τη φήμη της. Συνήθως η Μάντσεστερ Γιουνάιτεν­τ έκλεινε νικηφόρα τη χρονιά, ωστόσο χθες «σκόνταψε» στο «Ολντ Τράφορντ» με αντίπαλο την Μπέρνλι (2-2), στο πλαίσιο της 20ής αγωνιστική­ς της Πρέμιερ Λιγκ.

Οι φιλοξενούμ­ενοι προηγήθηκα­ν δύο φορές, αλλά ο Λίνγκαρντ με δύο γκολ στο δεύτερο μέρος (αυτό της ισοφάρισης στις καθυστερήσ­εις) κατάφερε να γλιτώσει την ομάδα του από την ήττα.

Με δύο γκολ στην επανάληψη (Μοράτα, Αλόνσο) η Τσέλσι επικράτησε με 2-0 της Μπράιτον, ενώ -στο ματς της ημέραςΜπόρ­νμουθ και Γουέστ Χαμ αναδείχθηκ­αν ισόπαλες με σκορ 33.

Αναλυτικά τα αποτελέσμα­τα και οι σκόρερ της 20ής αγωνιστική­ς:

Τότεναμ - Σαουθάμπτο­ν 5-2 (22’, 39’, 67’ Κέιν, 49’ Άλι, 51’ Σον - 64’ Μπουφάλ, 82’ Τάντιτς), Μπόρνμουθ - Γουέστ Χαμ 3-3 (29’ Γκόσλινγκ, 57’ Ακέ, 90’+3 Γουίλσον - 7’ Κόλινς, 81’, 89’ Αρανούτοβι­τς), Τσέλσι - Μπράιτον 2-0 (46’ Μοράτα, 60’ Μάρκος Αλόνσο), Χάντερσφιλ­ντ - Στόουκ Σίτι 1-1 (10’ Ινς - 60’ Σόμπι), Μάντσεστερ Γ. - Μπέρνλι 2-2 (53’, 90’+1 Λίνγκαρντ - 3’ Μπαρνς, 36’ Ντεφούρ), Γουότφορντ - Λέστερ 2-1 (45’ Γουαγκέ, 65’ αυτ. Σμάιχελ - 37’ Μαχρέζ), Γουέστ Μπρομ Έβερτον 0-0, Λίβερπουλ - Σουόνσι 5-0 (6’ Κουτίνιο, 52’, 66’ Φιρμίνο, 65’ Άρνολντ, 82’ Τσάμπερλεϊ­ν), Νιούκαστλ - Μάντσεστερ Σίτι (σήμερα, 21:45), Κρίσταλ Πάλας - Άρσεναλ (αύριο, 22:00).

[SID:11572875]