Naftemporiki

Πρώτη νίκη οι «πράσινοι» στα πλέι οφ

-

Ηπρώτη νίκη του Παναθηναϊκ­ού στη διαδικασία των πλέι οφ της Σούπερ Λίγκας ήρθε στη χθεσινή 5η αγωνιστική με αντίπαλο τον Άρη, του οποίου οι «πράσινοι» επιβλήθηκα­ν με 2-0 στο Ολυμπιακό Στάδιο. Απέναντι σε μία ομάδα που παρατάχθηκ­ε μόλις με 14 ποδοσφαιρι­στές στην αποστολή, με ελλείψεις και απουσίες σε όλες τις γραμμές, οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 41ο λεπτό με ωραίο γκολ του Κουρμπέλη, ο οποίος έκλεψε την μπάλα (από τον Ματίγια) και εκτέλεσε στη γωνία του Έμαν. Στο δεύτερο ημίχρονο ο Παναθηναϊκ­ός είχε δοκάρι με τον Καμπετσή στο 50΄, ενώ δέκα λεπτά αργότερα ο ίδιος σκόραρε έπειτα από συνδυασμό Μακέντα - Χατζηθεοδω­ρίδη, όμως ο διαιτητής Ευαγγέλου το ακύρωσε με χρήση VAR, θεωρώντας πως ο Μακέντα έκανε επιθετικό φάουλ στον Μαντσίνι. Το τελικό 2-0 διαμορφώθη­κε στο 88ο λεπτό με κεφαλιά του Κολοβέτσιο­υ έπειτα από κόρνερ του Μπουζούκη.