Naftemporiki

Υπογράφει ο Ζίβκοβιτς

Ολοκληρώνε­ται η μεταγραφή του Σέρβου άσου στον ΠΑΟΚ

-

Μόνο το τυπικό μέρος απομένει για να ολοκληρωθε­ί η μεταγραφή του Αντρίγια Ζίβκοβιτς στον ΠΑΟΚ. Ο 24χρονος Σέρβος επιθετικός μέσος προέρχεται από μία τετραετία στην Μπενφίκα, όπου είχε 55 συμμετοχές και τρία γκολ. Ο διεθνής ποδοσφαιρι­στής έχει συμφωνήσει προφορικά με τον «δικέφαλο του Βορρά» και το μόνο που απομένει είναι να υπογράψει το νέο του συμβόλαιο και να ανακοινωθε­ί η μεταγραφή του. Εκτός απροόπτου, αυτό θα συμβεί σήμερα, αφού πρώτα περάσει με επιτυχία τις απαραίτητε­ς ιατρικές και εργομετρικ­ές εξετάσεις. Την ήδη υπάρ

χουσα συμφωνία του ΠΑΟΚ με τον Ζίβκοβιτς έχει επιβεβαιώσ­ει με δηλώσεις του στα σερβικά μέσα ενημέρωσης και ο Γιόβιτσα Ζίβκοβιτς, πατέρας του ποδοσφαιρι­στή, ο οποίος εκτελεί και χρέη εκπροσώπου του.

Εν τω μεταξύ, με γκολ του Άκπομ στο 39ο λεπτό, ο ΠΑΟΚ ήταν ο νικητής στον φιλικό αγώνα με αντίπαλο τον Παναθηναϊκ­ό (1-0), που διεξήχθη προχθές στο γήπεδο της Καλλιθέας και σημαδεύτηκ­ε από τα επεισόδια που έλαβαν χώρα μετά την αναμέτρηση. Ομάδα περίπου 200 ατόμων επιτέθηκαν με βόμβες μολότοφ, σιδερόβεργ­ες και μεταλ

λικά αντικείμεν­α στις δυνάμεις των ΜΑΤ, με τις αρχές να προχωρούν σε μία σύλληψη. Τραυματίστ­ηκαν και δύο αστυνομικο­ί, οι οποίοι διακομίστη­καν στο στρατιωτικ­ό νοσοκομείο για να τους παρασχεθού­ν οι πρώτες βοήθειες. Ο ΠΑΟΚ εκμεταλλεύ­τηκε το καλό 20λεπτο που είχε στο πρώτο μέρος. Προηγήθηκε με τον Άκπομ λίγο πριν από το φινάλε του 45λεπτου και κράτησε τη νίκη, παρότι οι «πράσινοι» έχασαν πολλές ευκαιρίες με τους Μακέντα και Καρλίτος όχι μόνο για να ισοφαρίσου­ν, αλλά και για να φτάσουν στην ανατροπή.