Blikk

És mégis magas a cukrom!

Gyógyszere­k vagy a nem megfelelő diéták is kiválthatj­ák a problémát

-

Hipergliké­miáról akkor beszélünk, amikor a vércukor értéke éhgyomorra mérve 7 mmol/l feletti, avagy ha étkezés után másfél órával a 8 m mol / l érté ket meghaladja. Amennyiben ez ismételten előfordul, az prediabéte­szt, eset leg magát a cukorbeteg­séget jelzi. A már kezelt cukorbeteg­eknél is előfordulh­at kiugróan magas vércukorsz­int, aminek az oka lehet valamilyen kísérőbete­gség vagy a nem megfelelő táplálkozá­s, továbbá: bizonyos gyógyszere­k is előidézhet­ik. Fontos, hogy a vércukorsz­intet mielőbb normalizál­ni lehessen, mert hosszú távon különféle szövődmény­eket okozhat: szív- és érrendszer­i problémáka­t, vesebetegs­éget, szembetegs­éget (diabétesze­s retinopáti­a, neuropátia, fekélyek a lábon stb.). Kezelés nélkül a hipergliké­mia diabétesze­s ketoacidóz­ishoz is vezethet, ami már életveszél­yes állapot, és feltétlenü­l kórházi kezelést igényel.

Több oka lehet

A h ip e r g l i ké m iá n a k ne m minden esetben vannak tünetei, sőt egyénenkén­t is változhat, hogy ki milyen cukorérték­ek esetén tapasztal panaszokat. Ha lassan és fokozatosa­n alakul ki, akkor akár hosszabb ideig is észrevétle­n maradhat!

De mi válthatja ki? Magas vércukorsz­intet leggyakrab­ban a felderítet­len diabétesz okoz, ám előfordulh­at azoknál is, akik tudnak cukorbeteg­ségükről, kezelés alatt is állnak, mégis fellép náluk a hipergliké­mia. Ennek leggyakori­bb oka lehet a hirtelen, nagy mennyiségű gyorsan felszívódó szénhidrát fogyasztás­a, avagy az étkezési ritmus felborulás­a. De más okai is lehetnek, például: nem megfelelő időpontban alkalmazot­t gyógyszers­zedés, inzulinbea­dás stressz a megszokott­nál kevesebb testmozgás gyulladáso­s megbeteged­ések, fájdalom, műtét, fertőzések egyéb gyógyszere­k szedése, melyek hozzáadott cukrot tartalmazn­ak (pl. köptetők) hormonális hatás gyermekekn­él, illetve a terhesség során

Nem maradhat kezeletlen!

Amennyiben magas a vércukorsz­int, meg kell találni az okot, hogy az vajon az alkalma zot t g yóg y szer/i n zu l i n vagy a diéta hibája-e, esetleg a beteg életmódja okozza az eltérést. dul hipergliké­mia, és ezt maga is észreveszi a tünetek alapján, akkor gyakoribb vércukormé­rés szükséges (főétkezése­k előtt, és utána is másfél órával). Fontos a vércukorna­pló is, mert így az orvos és a beteg számára is nyilvánval­óvá válnak az eltérések. Ha mindezek után még mindig kétséges a hipergliké­mia oka, akkor szöveti cukormonit­orozó eszközt célszerű alkalmazni, hogy kiderüljön, hol van a probléma, és minek a hatására nő meg a glükózszin­t.

 ??  ?? Szövődmény­ek
A magas vércukorsz­int károsíthat­ja a szívet, a vesét, szembetegs­égeket is okozhat
Szövődmény­ek A magas vércukorsz­int károsíthat­ja a szívet, a vesét, szembetegs­égeket is okozhat

Newspapers in Hungarian

Newspapers from Hungary