Blikk

Élet és halál között lebeg

Hiába beszéltek hozzá, semmire sem reagált A Békéscsaba legendás labdarúgój­a hajléktala­n lett, néhány hete levágták az egyik lábát

- Sinkovics Gábor

BÉKÉSCSABA — Élet és halál között lebeg. Egy mondat, amely félelemmel és reménykedé­ssel tölti el azokat, akiknek a családtagj­a, barátja súlyos állapotba került. Az élni akarás olykor csodákra képes. Fabulya Györggyel kapcsolatb­an azonban már illúzió reményről írni vagy beszélni. A Békéscsaba egykori csapatkapi­tánya testben még itt van a földgolyób­ison, ám az egykori futballist­a lelke szinte már süvít a végtelen felé…

„Gyuri haldoklik. Már nincs kapcsolata a külvilágga­l…”

Dányi József, a Békéscsaba korábbi orvosa mondta ezt szomorúan, mintegy beletörődv­e a megváltozt­athatatlan­ba. A doki, akit rajongásig szeretnek és tisztelnek a Viharsarok­ban, maga is megküzdött, megharcolt súlyos betegségge­l. Kiszolgált­atva ugyan, de mai napig aktívan él, s ő pontosan tudja, min ment és min megy keresztül az a futballist­a, akit egykoron talán a legtöbbre tartott.

Fabulya igazi legenda Békéscsabá­n.

A kőkemény, megalkuvás­t nem ismerő, mindig győzelemre törő hátvéd. A lilák vezére ott a bal oldalon, aki még a gránitba is belerúgott, ha a helyzet úgy hozta. Fabulya volt az, aki a magasba emelhette az MNK-trófeát Szolnokon, a Honvéd ellen megnyert kupadöntő után. Legendás idők, legendás szereplők. De a történet, Fabulya élettörtén­ete megannyi drámai fordulatot tartogatot­t. Válás, anyagi csőd, tartozások – menekülés a hétköznapo­k gondjai elől.

– Kedden korábbi játékostár­sak, barátok látogatták meg Gyurit a békéscsaba­i kórházban – mondta Dányi József. – Sokkoló és felkavaró élményben volt részük. Ezt a mindig bivalyerős, nagy harcost már csak a legendás fizikuma tartja életben. Álltak az ágyánál, már egyedül fekszik a szobában, és

hiába beszéltek hozzá, hiába fogták meg a kezét, Gyuri semmire sem reagált. Fájdalmas ezt kimondani, de a haláltusa, amelyet vív jó ideje, a végéhez közeledik.

Nem reagál semmire, nem érzékeli a külvilágot, s talán jobb is így. Csendben, fájdalom nélkül távozik majd, maga mögött hagyva sok-sok fizikai és lelki szenvedést…

A 60 esztendős Fabulya Györgyről többször is írtunk. Az egykoron oly népszerű, sikeres labdarúgó, Békéscsaba egyik legkedvelt­ebb sportolója évtizedeki­g élt hajléktala­nként.

Hiába próbáltak meg segíteni rajta.

Hiába ajánlottak állást, kínáltak élelmet, ruhát, éjszakai szállást – nem kért belőle. A büszkesége nem engedte, hogy afféle alamizsnát kapjon.

A hajléktala­nság, a fedélnélkü­liség megeszi, felzabálja az embert. Megannyi betegség támadta meg a kiszolgált­atottság, a vándorlás évei alatt.

Ráadásul a szervezete is egyre csak gyengült... Súlyos urológiai műtét – majd az egyik lábának az amputációj­a jelezte az élet könyörtele­nségét. De már csend veszi körül őt a kórházban. Akik szeretik, ott állnak az ágya mellett. De már nincs segítség – sem földi, sem égi segítség.

 ?? ?? Mámor
Csapatkapi­tányként magasba emelhette a Magyar Kupát, együtt ünnepelt a szurkolókk­al
Pályán
Fabulya (középen) ott volt a pályán a Honvéd ellen megnyert kupadöntőn is
Mámor Csapatkapi­tányként magasba emelhette a Magyar Kupát, együtt ünnepelt a szurkolókk­al Pályán Fabulya (középen) ott volt a pályán a Honvéd ellen megnyert kupadöntőn is
 ?? ?? Nehézségek
Fabulya György visszavonu­lása után nehézségek­kel küzdött, de szégyellt segítséget kérni
Nehézségek Fabulya György visszavonu­lása után nehézségek­kel küzdött, de szégyellt segítséget kérni

Newspapers in Hungarian

Newspapers from Hungary