INDIANS IN ACTION TODAY
ARCHERY
8:00am: Recurve women’s team 1/8 eliminations (India v Mangolia) 9:20am: Recurve men’s team1/8 eliminations (India v Vietnam)
NB: quarterfinals, semi-finals and finals are to be played on the same day.
ATHLETICS
9:00am: Men’s high jump qualification (Chethan Balasubramanya) 9:40am: Men’s 400m qualification (Muhammed Anas Yahiya and Arokiarajiv)
5:10pm: Women’s hammer
throw final (Sarita Singh) 5:15pm: Men’s long jump qualification (Sreeshankar)
6:00pm: Women’s 100m qualification (Dutee Chand)
6:30pm: Men’s shot put final (Tejinder Pal Singh Toor)
6:30pm: Women’s 10,000m final (Sanjivani Jadhav and Suriya Loganathan) 7:05pm: Women’s 400m qualification (Hima Das and Nirmala)
BADMINTON
11:30am: Men’s doubles round of 16 (Chirag Shetty/Satwiksairaj Rankireddy v Solgyu Choi/ Kang Minhyuk of South Korea)
11:30am: Men’s doubles round of 16 (Manu Attri/ B Sumeeth Reddy v Li Junhui/Liu Yuchen of China)
11:30am: Women’s singles round of 16 (Saina Nehwal v Fitriani of Indonesia)
11:30am: Women’s singles round of 16 (PV Sindhu v Gregoria Mariska Tunjung of Indonesia)
BOXING
2:00pm: Women’s light 60kg round of 16 (Pavitra v Rukhsana Perveen of Pakistan)
BRIDGE
8:30am: Men’s team
qualification round 12 8:30am: Mixed team round
robin- round 6
8:30am: Supermixed team
qualification round 8 12:30pm: Men’s team
qualification round 13 12:30pm: Mixed team
round robin- round 7 12:30pm: Supermixed team qualification round 9
HANDBALL
12:30pm: Women’s classification 9th-10th place (India v Malaysia)
HOCKEY
6:30pm: Women’s tournament Pool B (India v Republic of Korea)
SAILING
10:30am: 49er men race 3 (Ashok Thakkar and Kelapanda Chengappa) 10:35am: 49er FX women race 3 (Varsha Gautham and Shweta Shervegar) 10:35am: Laser Radial race
3 (Nethra Kumanan) 10:40am: Mixed RS One
race 3
SEPAKTAKRAW
12:00pm: Men’s regu preliminary round (India vs Republic of Korea)
SHOOTING
6:30am: Skeet women qualification day 1 (Rashmi Rathore and Ganemat Sekhon)
6:30am: Skeet men qualification day 1 (Angad Veer Singh Bajwa and Sheeraz Sheikh)
7:30am: 25m rapid fire pistol men qualification stage 2 (Shivam Shukla and Anish)
SQUASH
1:30pm: Women’s singles semi-final (Dipika Pallikal v Nicol David of Malaysia) 3:30pm: Men’s singles semi-final (Saurav Ghosal v Au Chun Ming of Hong Kong)
VOLLEYBALL
8:30am: Men’s preliminary
(India v Maldives) 5:30pm: Women’s preliminary (India v Chinese Taipei)