ALL THE RE­SULTS AND FIX­TURES

New Ross Standard - - SPORT -

AIB Le­in­ster Club SFC quar­ter-fi­nal: Si­mon­stown Gaels (Meath) 1-12, Starlights 0-8.

The Court­yard Ferns IHC fi­nal: St. Anne’s 2-10, Cross­abeg-Bal­ly­murn 1-12.

AIB Le­in­ster Club IFC semi-fi­nal: Ki­lanerin 0-13, St.

Mary’s (West­meath) 2-4.

AIB Le­in­ster Club JHC fi­nal: Fethard 1-17, John Lockes (Kilkenny) 2-11.

Le­in­ster Club JBH tour­na­ment quar­ter-fi­nal: Brosna Gaels 1-12, Adamstown 0-14 (AET).

Green­star U21FC Premier pre­lim­i­nary round: Tagh­mon2-5, Castletown 0-8.

Green­star U21FC En­nis­cor­thy Dis­trict Roinn 1 fi­nal: Clough­bawn 4-16, Mon­ageer-Boolavogue 0-6.

Green­star U21FC Gorey Dis­trict Roinn 1 fi­nal: Réalt na Mara 3-9, St. Pa­trick’s 3-8.

Top Oil South Le­in­ster Schools SF ‘A’ league semi-fi­nal: St. Peter’s (Wex­ford) 0-10, Scoil Mhuire (Clane) 0-8.

Top Oil Le­in­ster Schools SH ‘A’ Corn Uí Dhúill league: St. Kieran’s (Kilkenny) 1-25, St. Peter’s (Wex­ford) 1-7.

Top Oil Le­in­ster Schools JH ‘A’ Fr. Cos­grave Cup fi­nal: St. Kieran’s (Kilkenny) 3-12, Good Counsel (New Ross) 3-4.

Top Oil South Le­in­ster Schools Ju­ve­nile foot­ball ‘A’ quar­ter-fi­nal: Naas C.B.S. 5-9, St. Peter’s (Wex­ford) 3-7.

TUES. NOV. 14

AT ST. PA­TRICK’S PARK: Top Oil Le­in­ster Schools SH ‘B’, St. Mary’s C.B.S. (En­nis­cor­thy) v. F.C.J. (Bun­clody), 12.15 p.m.

WEDS. NOV. 15

AT GOOD COUNSEL: Top Oil Brother Bosco Cup Le­in­ster Schools SF ‘ A’ Group D, Good Counsel (New Ross) v. Naas C.B.S., 2.30 p.m.

AT ST. BENILDUS: Top Oil Brother Bosco Cup Le­in­ster Schools SF ‘A’ Group E, St. Peter’s (Wex­ford) v. St. Benildus Col­lege, 1 p.m.

AT ST. PA­TRICK’S PARK: Al­lianz Rackard League Roinn ‘B’ girls’ foot­ball fi­nal, Kil­rush v. Bree, 6.30 p.m.

7.45 p.m. - Al­lianz Rackard League Roinn ‘B’ boys’ foot­ball fi­nal, Wex­ford C.B.S. v. Ferns.

THURS. NOV. 16

AT TAGH­MON: Al­lianz Rackard League Roinn ‘A’ girls’

foot­ball fi­nal, Pierces­town v. Tagh­mon.

7.45 p.m. - Al­lianz Rackard League Roinn ‘A’ boys’ foot­ball fi­nal, Pierces­town v. Rathangan.

FRI. NOV. 17

AT HORESWOOD: Green­star U21FC Premier first round, Dun­brody Gaels v. Fethard, 7.45 p.m. (David Jenk­ins).

SAT. NOV. 18

AT AUGHRIM: AIB Le­in­ster Club IHC semi-fi­nal, St. Anne’s v. Gle­nealy (Wick­low), 2 p.m.

AT ST. PA­TRICK’S PARK: Wex­ford Peo­ple Mi­nor hurl­ing Roinn 1 shield fi­nal, Hol­low Rovers v. Ou­lart-The Bal­lagh, 11.30 a.m.

2 p.m. - Green­star U21FC Roinn 1 semi-fi­nal, Sars­fields v. Réalt na Mara (Martin Arm­strong).

3.30 p.m. - Green­star U21FC Roinn 1 semi-fi­nal, Clough­bawn v. Geral­dine O’Han­ra­hans (James Flood).

AT ABBOTSTOWN: Top Oil Le­in­ster Schools SH ‘A’ Corn Uí Dhúill group teams round one, Wex­ford Schools v. Dublin South, 2 p.m.

SUN. NOV. 19

AT PAR­NELL PARK: AIB Le­in­ster Club SHC semi-fi­nal, St. Martin’s v. Cuala (Dublin), 2 p.m.

AT BUN­CLODY: Green­star U21FC Premier first round, HWH-Bun­clody v. Cross­abeg-Bal­ly­murn, 2 p.m. (James Owens).

AT CUSHIN­STOWN: Green­star U21FC Premier first round, Rath­garogue-Cushin­stown v. Naomh Eanna, 2 p.m. (An­thony Tobin).

AT OYLE­GATE: Green­star U21FC Premier first round, Oyle­gate-Glen­brien v. Shel­maliers, 2 p.m. (John Car­ton).

MON. NOV. 20

AT ST. PA­TRICK’S PARK: Al­lianz Rackard League Roinn ‘C’ girls’ foot­ball fi­nal, Barn­town v. Gaelscoil Loch Gar­man, 6.30 p.m.

7.45 p.m. - Al­lianz Rackard League Roinn ‘C’ boys’ foot­ball fi­nal, Ballindag­gin v. Oyle­gate.

SAT. NOV. 25

VENUE TBA: AIB Le­in­ster Club IFC fi­nal, Ki­lanerin v. Cur­raha (Meath) or Bally­boughal (Dublin), 2 p.m.

Green­star U21FC Premier first round: Starlights v. St. Martin’s (week end­ing November 26 - pro­vi­sional).

Newspapers in English

Newspapers from Ireland

© PressReader. All rights reserved.