אדלשטיין: "אין הצדקה להקדמת הבחירות - משבר חוק הגיוס ניתן לפתרון"

יו"ר הכנסת מתייחס לשלל סוגיות לקראת פתיחת מושב החורף של הכנסת ● על הצעת גזר דין מוות למחבלים: "תגביר את הביקורת עלינו בעולם" ● על היחסים עם רה"מ: "עובדים בהרמוניה"

Israel Hayom - - חדשות - גדעון אלון, כתבנו בכנסת

"אינני חושב שיש בעיה לפתור את המחלוקת על חוק הגיוס. בצדק אמר נתניהו לשותפות הקואליציוניות, תשבו ותפתרו את המשבר. זו לא דילמה שאי אפשר לפתור", כך אומר יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין בראיון ל"ישראל היום" לקראת פתיחת מושב החורף של הכנסת בתחילת השבוע הבא.

אדלשטיין הוסיף כי "אין שום סיבה פוליטית או מהותית להקדים את הבחירות לכנסת ה־12. ברור שהשיקול שיקבע אם יוקדמו הבחירות יהיה פוליטי בלבד".

בהתייחסו להצעות להטיל גזר דין מוות על מחבלים בעקבות הפיגוע באזור התעשייה ברקן, אמר אדלשטיין כי "יש מספיק ביקורת עלינו בעולם והחלטה כזו תגביר את הביקורת". עם זאת, ציין כי "אם ראשי השב"כ ומערכת הביטחון יאמרו לי כי הוכח מעל לכל ספק סביר שעונש מוות ירתיע את המחבלים וימנע את הפיגוע הבא, אתמוך בעונש מוות".

לא חוסך ביקורת

בתשובה לשאלה אם בכוונתו להציג את מועמדותו לכהונה כיו"ר הכנסת גם בקדנציה הבאה, אמר אדלשטיין: "עדיין לא מיציתי את התפקיד העוצמתי והמאתגר הזה". באשר ליחסיו עם ראש הממשלה, אמר יו"ר הכנסת כי הם תקינים לגמרי. "אנחנו עובדים ביחד ובהרמוניה כפי שצריך להיות ביחסי ראש הממשלה ויו"ר הכנסת". באשר ליחסיו עם שרת התרבות מירי רגב, שהתערערו מאוד בעקבות אירועי הטקס בהר הרצל בערב יום העצמאות, אמר אדלשטיין כי "אנחנו אנשים בוגרים. שנינו השארנו את הדברים שהיו מאחורינו וממשיכים הלאה".

יו"ר הכנסת מתח ביקורת על חברי הרשימה המשותפת שיצאו לפגישות עם ראשי האיחוד האירופי במסגרת מאבקם נגד חוק הלאום. לדבריו, הוא מקבל דיווחים משגרירי ישראל בחו"ל על כך שהח"כים הערבים מגיעים לשם עם דרכונים דיפלומטיים של ישראל, אינם מדווחים על בואם לשגרירויות ופועלים באמצעות השגרירות הפלשתינית. הוא ציין כי בית המשפט העליון שגה כשלא פסל את ההתמודדות של בל"ד בבחירות לכנסת.

בתשובה לשאלה בעניין החלטתו שלא להופיע בעצרת בתל אביב באזכרה לראש הממשלה יצחק רבין, אמר אדלשטיין כי "לאחר שקיבלתי את ההזמנה לעצרת נודע לי כי גורמים מסוימים מתכוונים לצבוע את העצרת בצבעים פוליטיים ומפלגתיים מובהקים. מפלגות שמאל מגדירות אותי ׳ימין קיצוני׳ וניסו בכל דרך למנוע את השתתפותי בעצרת. אינני מסתיר את דעותיי, אך אם הניסיון הוא לייצר עצרת משותפת לכולם, ללא שיוך פוליטי, ראוי שבשמאל ימצאו מקום גם לנציג מגוש הימין״.

הראיון המלא - ביום שני במדור הכנסת

צילום: אורן בן חקון

יולי אדלשטיין

Newspapers in Hebrew

Newspapers from Israel

© PressReader. All rights reserved.