Lietuvos Rytas

e kija rieda pilieti io aisro li k

- Vytautas BRU VERIS

Politikų ir visuomenės susiskaldy­mas bei priešstata Lenkijoje vis labiau ima priminti neginkluot pilietinį kar . Apie tai Lietuvos rytui pasakojo vieno iš įtakingiau­sių šios šalies leidinių įkūrėjas.

Dešinioji Teisės ir teisingumo partija (TTP), besiremian­ti į skurdžiaus­ius ir radikaliau­sius visuomenės sluoksnius ir vadovaujam­a savo patriarcho J.Kaczynskio, toliau stengiasi perimti į savo rankas visus valdžios svertus ir įsiviešpat­auti amžiams.

Tačiau į autoritari­zmą linkusi Lenkijos valdžia susiduria su vis aršesniu visuomenės pasiprieši­nimu. Taigi visa šalis vis sparčiau rieda į dar gilesnę politinio ir pilietinio konflikto bedugnę.

Apie tai – „Lietuvos ryto“interviu su vieno iš įtakingiau­sių Lenkijos leidinių „Gazeta Wyborcza“įkūrėju, vyriausioj­o redaktoria­us – legendinio „Solidarumo“lyderio Adamo Michniko – pavaduotoj­u ir bendražygi­u Jaroslawu Kurskiu.

– Jau per pastaruosi­us rinkimus paaiškėjo, jog Lenkija – giliai suskilusi šalis. Ta sąlygiška dešinės ir kairės skirtis iki šiol yra visos jūsų vidaus politikos pamatas.

Pastaruoju metu susidaro įspūdis, kad ta skirtis tik aštrėja. Atrodo, kad dabartinia­i valdantiej­i ją net tyčia aštrina. Ar tai tiesa? – paklausėme J.Kurskio.

– Taip. Mano nuomone, tas plyšys Lenkijos visuomenėj­e, kurį visiškai akivaizdži­ai atvėrė pastarieji Lenkijos parlamento rinkimai, tik gilėja. Ir tai daro pirmiausia valdžia.

Juk visiškai akivaizdu, kad, pavyzdžiui, pagrindinė valdžios figūra J.Kaczynskis tyčia vartoja tokius opozicijai skirtus žodžius, kuriais oponentai tiesiog „išjungiami“iš bet kokios civilizuot­os diskusijos lauko: „išdavikai“, „komunistai“, „KGB agentai“, „gestapo pakalikai“.

Šie terminai ir apskritai viskas, ką daro dabartinis vienvaldis Lenkijos šeimininka­s, natūraliai atspindi jo pasaulėvai­zdį. J.Kaczynskis mano, jog ketvirtis amžiaus po Sovietų Sąjungos žlugimo – iš esmės neteisinga­s ir netgi pražūtinga­s Lenkijos politikai.

NATO, Europos Sąjunga, visos šalies demokratiz­acija – jam nacionalin­ės išdavystės sinonimai. Tą išdavystę ir visus, prie jos prisidėjus­ius, dabar, jo nuomone, reikia sulyginti su žeme.

Kitas svarbus dalykas kalbant apie dabartinę Lenkiją – Smolensko tragedija. Juk jos metu žuvo J.Kaczynskio brolis Lechas.

Kodėl dabartinė dešinioji valdžia vis tampo šį reikalą ir mėgina įrodyti, kad lėktuvo katastrofa, kurioje žuvo beveik visas Lenkijos politinis elitas, buvo Rusi- jos valdžios suplanuota masinė žmogžudyst­ė?

Viskas seniai, kruopščiai ištirta ir įrodyta, kad ši katastrofa – kvaila ir absurdiška pilotų klaida. Tačiau tai niekam neįdomu.

Piliečiams kur kas patogiau ir įdomiau tikėti sąmokslo teorijomis, virti savo emocijų sultyse, o dešinieji politikai stengiasi tuo naudotis.

Taigi dabartinės valdžios veiksmai, toliau tampant šią istoriją po „specialiąs­ias komisijas“, kurios nieko nauja negali ištirti ir įrodyti, – tiesiog ciniškas politikavi­mas, žaidimas valdžiai palankiomi­s masių emocijomis.

Dabartinia­i valdantiej­i privatizav­o šią nacionalin­ę tragediją ir toliau ja naudojasi savo politiniam­s tikslams.

Tačiau svarbiausi­a, kad J.Kaczynskis, mano nuomone, išties mano, kad jo brolį nužudė Rusijos diktatoriu­s Vladimiras Putinas.

Be to, tai esą jis padarė ne vienas, o padedamas vietinių išdavikų bei kolaborant­ų, kurių svarbiausi­as – Donaldas Tuskas.

D.Tuskas – vieninteli­s politikas, kurio J.Kaczynskis išties bijo ir kuris jį gali įveikti. Jis – vienintelė figūra, kuri galėtų suvienyti Lenkijos opoziciją.

Be to, savo asmeninį karą prieš D.Tuską kariaujant­is J.Kaczynskis stengiasi iš Lenkijos istorijos išbraukti ir Lechą Walęsą, kuriam tiesiog keršija už tai, kad jis kadaise jį atleido iš darbo savo kanceliari­joje.

– Taigi Lenkijoje daug kas – jei ne viskas – dabar tiesiog priklauso nuo vieno asmens, net neužimanči­o jokio svarbesnio posto, bei jo psichologi­jos ir mąstysenos?

– Žinoma. Juk J.Kaczynskis – absoliutus vienvaldis Lenkijos šeimininka­s. Juk, pavyzdžiui, net prezidenta­s A.Duda – tik formalus valdžios notaras.

Taigi šis Smolensko tragedijos mistifikav­imas bei sakralizav­imas vyksta ne tik dėl to, kad TTP kuo ilgiau galėtų rinktis politinius taškus ar kad būtų neva įrodyta, jog L.Kaczynskis bei kone visas Lenkijos politinis elitas žuvo ne dėl klaidos bei atsitiktin­umo, bet ir tam, kad L.Kaczynskis būtų paverstas ant tėvynės aukuro sudėta herojiška auka ir taptų pagrindini­u Lenkijos kovos už laisvę ir nepriklaus­omybę simboliu vietoj L.Walęsos.

Bet J.Kaczynskis mistifikuo­ja ir sakralizuo­ja ir pats save. Savo rėmėjų ir, aišku, savo paties akyse jis jau yra ne šiaip sau politinis lyderis, o religinė, sakralinė figūra kažkur tarp dangaus ir žemės.

Visa ši atmosfera labai užnuodijo visuomenę ir net paprasčiau­sius kasdienius žmonių santykius. Aš maždaug prieš 10 metų galėjau sėdėti prie vieno stalo ir kalbėtis su dabar dešiniajai stovyklai atstovauja­nčiais žmonėmis, kolegomis. Dabar tai jau nebeįmanom­a.

– Regis, šios valdžios stiprybės raktas – lengva ranka dalijamos įvairiausi­os išmokos skurdžiaus­iems visuomenės sluoksniam­s. Kol valdantie- ji tam ras pinigų, tol jų pozicijos, atrodo, bus sunkiai pajudinamo­s. Bet kiek ilgai tų pinigų užteks? Kas bus, kai jie baigsis?

– Taip, tai esminis klausimas. Apskritai galima pasakyti, kad dabar Lenkijoje vyksta nacionalin­ė revoliucij­a, kai perskirsto­mas socialinis prestižas. Šioji valdžia labai aiškiai nusitaikė į tuos visuomenės sluoksnius, kurie per visą nepriklaus­omybės laikotarpį buvo valdžios dėmesio paraštėse.

Dabar jie, skurdžiaus­i ir radikaliau­siai mastantys piliečiai, yra išvedami į politinio gyvenimo bei politinės galios centrą. Atitinkama­i keičiasi ir pati politika – ji virsta atvira daugumos ir jos jėgos diktatūra.

Kodėl jūs taip elgiatės? O todėl. Mūsų – dauguma, ir mūsų valia ir ne jūsų reikalas klausinėti – štai kuo virto visa mūsų nacionalin­ė politika.

Juk, pavyzdžiui, Seime buvo priimtas šių metų biudžetas, dėl kurio virė vienos karščiausi­ų pastarojo meto batalijų? Valdantiej­i tiesiog susirinko atskiroje Seimo salėje ir jį „priėmė“. Taip elgiamasi ir visuose kitose šios valdžios karo su demokratij­a frontuose.

Tačiau pinigų, kurių dalybomis viskas ir paremta, manau, užteks maždaug dar porą ar trejetą metų.

Bet, aišku, iki tol jie gali suspėti paimti tiek daug valdžios svertų ir taip giliai apsikasti, kad to užteks dar vieniems rinkimams ir išlaikyti valdžiai po jų.

Valdanties­iems labai palanki ir tarptautin­ė situacija – „Brexit“, visos Europos Sąjungos ir tarptautin­ės architektū­ros krizė apskritai.

Neužmirški­me, kad šios valdžios pusėje – ir Katalikų bažnyčia, kuri šioje šalyje tradiciška­i yra viena iš stipriausi­ų politinių žaidėjų.

– Bet ar ta protesto banga, kurią valdžia pati prieš save kelia, jos negali nušluoti?

– Taip, yra tokia tikimybė. Juk ir dabar matėme, kad visuomenės protestas privertė valdžią atsitraukt­i ir išgąsdino ją. Mat ji nesitikėjo, kad tas protestas gali būti toks stiprus.

Pavyzdžiui, kai dešimtys tūkstančių moterų ir vyrų Varšuvoje ir šimtai net atokiausiu­ose kaimuose išėjo protestuot­i prieš valdžios planus visiškai uždrausti abortus, valdžia atsitraukė.

Pats J.Kaczynskis, kai jo automobilį prie Seimo pasitiko ke- li tūkstančia­i įpykusių moterų, atrodo, rimtai išsigando ir suprato, kad net ir Bažnyčios padedamas negali daryti, ką nori.

Tačiau jis vis tiek nesuprato, jog kylantis protestas – natūralus ir savaiminis reiškinys. Jis vis tiek mano, kad už viso to slypi kažkokie priešai, komunistai, užsienio agentai.

Bet kokiu atveju, jei yra kokia nors viltis, ji glūdi pirmiausia pačioje visuomenėj­e ir gatvės protestuos­e.

Žmonės jau dabar labai įpykdyti, nusiteikę labai aršiai ir radikaliai.

Kita vertus, tai ir labai pavojinga. Juk gatvės protestus visuomet anksčiau ar vėliau turi perimti kokia nors demokratin­ė ir organizuot­a politinė jėga. Bet dabartinė opozicija – itin silpna ir nėra pasirengus­i perimti šalies valdymą tuo atveju, jei dabartinė valdžia vis dėlto sugriūtų. Taigi pats šis politinis vakuumas ir nežinomybė ir yra pavojingia­usi dalykai.

„Piliečiams patogiau ir įdomiau tikėti sąmokslo teorijomis, virti savo emocijų sultyse, o dešinieji politikai stengiasi tuo naudotis.“

A.Mic nikas

– Stebint analogišku­s procesus ir kitose Europos šalyse, kyla klausimas – ar kai visuomenė nusivils dabar į valdžią keliamais populistai­s, jų vietos neužims dar radikalesn­ės politinės jėgos?

– Taip, blogiausia yra tai, kad vadinamosi­os tradicinės, klasikinės politinės jėgos neturi ir, atrodo, artimiausi­u metu neturės recepto, kaip perimti rinkėjus iš dabartinių radikalų bei populistų. O tie, kurie stos į jų vietą, gaus dar didesnę valdžią. Juk iki tol visi demokratin­iai galios balansavim­o mechanizma­i gali būti galutinai sunaikinti.

Tad gerai, jei į valdžią per demokratiš­kus ir taikius rinkimus grįš tradicinės, klasikinės demokratin­ės jėgos.

Iš tiesų galima tikėtis, jog visuomenė pavargs nuolatos būti karo ir konflikto būsenos ir norės grįžti į kasdienį taikų gyvenimą.

Bet kas, jeigu viskuo dar žiauriau nusivylę ir įpykę piliečiai į valdžią iškels dar plėšresniu­s nei tie, kurie dabar yra ten?

Tokio pavojaus tikrai negalima atmesti.

Juk Lenkijoje mes jau akivaizdži­ai pamatėme, kaip vos šiek tiek daugiau nei per metus tarsi kortų namelis gali sugriūti viskas, ką mes jau laikėme tokiais nepajudina­mais dalykais kaip žemės trauka, – konstituci­nė valdžios kontrolė ir jos institucij­os, teisėsaugo­s nepriklaus­omybė, spaudos laisvės ir teisės.

 ??  ?? A.Mic  nikas dirba viename įtakingiau­sių Lenkijos dienraščių   Gazeta   yborcza  .
A.Mic nikas dirba viename įtakingiau­sių Lenkijos dienraščių Gazeta yborcza .

Newspapers in Lithuanian

Newspapers from Lithuania