Week­end sport fix­tures

Malta Independent - - SPORT -

To­day

Foot­ball Na­tional Sta­dium, Ta’ Qali: Bank of Val­letta Premier League 2pm Tarx­ien R.-Hiber­ni­ans; 4pm Ham­run S.-Val­letta

Vic­tor Tedesco Sta­dium: Bank of Val­letta Premier League 2pm St An­drews-Gzira U.; 4.15pm MostaPem­broke Ath.

Cen­te­nary Sta­dium: Bank of Val­letta first di­vi­sion 2pm Mqab­baRa­bat Ajax; 4.15pm Zeb­bug R.-Sen­glea Ath.

Charles Abela Sta­dium: Bank of Val­letta sec­ond di­vi­sion 2pm Ghaxaq-At­tard; 4.15pm Ze­j­tun C.Birzeb­buga SP.

Luxol Sta­dium: Bank of Val­letta sec­ond di­vi­sion 2pm Mel­liehaM­garr U.; 4.15pm Zab­bar SP-Sig­giewi.

Sirens Sta­dium: Bank of Val­letta sec­ond di­vi­sion 2pm San Gwan­nSwieqi U.; 4.15pm St Ge­orge’s-Marsaxlokk.

St Lu­cia Ground: MAFA League 2pm Fleur-de-Lys CFK-Marsa SM; 3.30pm Mqabba Alb.-St Lu­cia F.; 5pm Val­letta SP-Val­letta S.

Zeb­bug Ground: Swan FA League 1.45pm Ta’ Xbiex SH-Ta’ Giorni W.; Christ­mas Cup 3.15pm Val­letta SPSan Gwann K. Qormi Ground: Swan FA League 1.45pm Gharghur B.-Qrendi S.; 3.15pm Tarx­ien AFC-Luqa J. Vol­ley­ball Cot­ton­era Sports Com­plex:

Women’s League 1.30pm Swieqi Phoenix-Mgarr Vol­ley; 3.30pm Birkirkara Vol­ley­ball-Sliema Wan­der­ers; 5.30pm Mel­lieha Tri­tons-Balzan Fly­ers.

To­mor­row

Foot­ball Vic­tor Tedesco Sta­dium: Bank of Val­letta first di­vi­sion 2pm, Naxxar Lions-Qormi; 4.15pm MarsaVit­to­riosa S.

Charles Abela Sta­dium: Bank of Val­letta third di­vi­sion 2pm Marsaskala-Luqa SA; 4.15pm Mtarfa-Kalkara.

Luxol Sta­dium: Bank of Val­letta third di­vi­sion 2pm Dingli S.-Xgha­jra T.; 4.15pm St Lu­cia-Msida SJ.

Sirens Sta­dium: Bank of Val­letta third di­vi­sion 2pm Ta’ Xbiex-Md­ina K.; 4.15pm Zur­rieq-St Ven­era L.

Kirkop Ground: Women’s U-17 league 9am Hiber­ni­ans-Raiders (Luxol); 10.30am Kirkop-Gozo; 12.00 Mgarr U.-Birkirkara.

St Lu­cia Ground: IASC Di­vi­sion I 8.30am Marsa T.-Gzira U.; 9.45am Bur­mar­rad AFC-Flo­ri­ana A.; 11am Ham­run L.-Msida RS.

Bas­ket­ball Ta’ Qali: Bank of Val­letta League Div. II men 11.15am Star­litesMel­lieha Mr Green; 1pm, Marvels Power Plus-Gzira Ath­leta; St James Shield Women 2.45pm Gzira Ath­leta-Depiro; Shield Men Div. I 4.30pm Gzira Ath­leta-Flo­ri­ana MCP

Vol­ley­ball Cot­ton­era Sports Com­plex: Women’s U-18 1.30pm Swieqi Phoenix-Balzan Fly­ers; Men’s League 1st rd 3.30pm Mgar­rAloysians; 5.30pm Fleur-de-Lys-Val­letta

Hockey Cor­radino: HAM Chal­lenge Cup 9am 2nd Group B-3rd Group A

Shoot­ing Qormi: 10am Trap com­pe­ti­tion for the Qormi Clay Shoot­ing Club tro­phy

Mon­day

Foot­ball

Cen­te­nary Sta­dium: Bank of Val­letta first di­vi­sion 7.30pm Lija Ath.-Fgura U.

Newspapers in English

Newspapers from Malta

© PressReader. All rights reserved.