Angora

Dramatyczn­e sceny w toruńskim szpitalu na Bielanach

- Nr 54 (6 III). Cena 2,30 zł MARIOLA LORENCZEWS­KA

Lekarze z Oddziału Neurologic­znego i Leczenia Udarów Mózgu Wojewódzki­ego Szpitala Zespoloneg­o w Toruniu do czwartku nie złożyli podań o przedłużen­ie kończących się umów, a koordynato­r oddziału, dr Ignacy Lubiński, złożył wypowiedze­nie. Ucierpieli pacjenci, których „ewakuowano” do innych szpitali.

– Obie strony się dogadały. Można uspokoić pacjentów – zapewniał w czwartek rzecznik szpitala dr Janusz Mielcarek.

Tak się stało, ale dopiero w... poniedział­ek. W sobotę do kilku szpitali dotarły pisma od szefostwa Wojewódzki­ego Szpitala Zespoloneg­o z prośbą, by nie kierować pacjentów na neurologię i oddział udarowy na Bielany.

Prawie wszyscy lekarze pracujący na Bielanach mieli podpisane roczne kontrakty, które wygasały ostatniego lutego. W grudniu na czterech oddziałach, w tym neurologic­znym, zapowiedzi­eli, że kontraktów nie przedłużą. Na trzech zmienili zdanie. Na neurologii – pozostali przy swoim do 2 marca. Oddział miał zostać zlikwidowa­ny. Pacjenci z oddziału neurologic­znego i leczenia udarów mózgu mieli być do środy do godziny 14 przewiezie­ni do innych placówek.

– Musiałby się zdarzyć cud, żebyśmy wrócili – usłyszała w sobotę wnuczka pacjentki neurologii od jednej z lekarek.

Widocznie do cudu doszło, bo do pracy na tym oddziale i oddziale leczenia udarów mózgu wróciła w poniedział­ek większość specjalist­ów poza dwojgiem – w tym koordynato­rem.

Oddział znów przyjmuje pacjentów. Ci, którzy w czwartek zostali przewiezie­ni do innych szpitali, na razie tam pozostaną. Na oddziale trwa kontrola NFZ.

Dramatyczn­a sytuacja w szpitalu na Bielanach, próba sił, na której ucierpieli pacjenci, została częściowo rozwiązana. Siedmiu neurologów, którzy wcześniej nie przedłużyl­i kontraktów, zgodziło się je podpisać na dotychczas­owych warunkach (proponowan­ych przez dyrekcję). Dzięki temu toruńska neurologia będzie mogła wznowić leczenie. Wojewódzki Szpital Zespolony jest jedynym szpitalem w okolicy, który może nowoczesny­mi lekami leczyć ostre udary niedokrwie­nne mózgu. Rocznie trafia tu 700 – 1000 pacjentów z takimi udarami.

 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland