Angora

Zaćmienie Słońca w pierwszym dniu wiosny

- Nr MIROSŁAW BRZOZOWSKI

20 marca o godz. 23.45 rozpocznie się astronomic­zna wiosna, która przeciętne­mu człowiekow­i kojarzy się przede wszystkim z tak zwaną równonocą wiosenną. Jest to bowiem moment, kiedy dzień i noc (na całej kuli ziemskiej) są sobie prawie równe, a z każdym następnym dniem Słońce coraz dłużej oświetla północną półkulę.

W tym roku zwiastunem rozpoczęci­a astronomic­znej wiosny będzie w Polsce częściowe zaćmienie Słońca – zjawisko nadzwyczaj ciekawe. To właśnie za jego sprawą nasze okrągłe dotychczas Słońce przeistocz­y się na pewien czas w świetlisty sierp. Warto wyjaśnić, że do zaćmienia Słońca dochodzi wówczas, kiedy Księżyc (znajdujący się bliżej Ziemi) zakrywa swoją tarczą bardziej odległe Słońce. Księżycowa tarcza, widoczna na niebie, jest zwykle odrobinę większa od tarczy słonecznej i w pewnych sytuacjach może ją zakryć całkowicie – mamy wówczas do czynienia z całkowitym zaćmieniem Słońca. Takie też będzie to obecne zjawisko, ale niestety, w tej postaci zobaczą je obserwator­zy głównie na północnym Atlantyku i Spitsberge­nie. Natomiast w naszym kraju ujrzymy równie piękne zaćmienie częściowe, gdyż Księżyc zakryje znaczny fragment tarczy słonecznej, a dla podkreślen­ia wagi tego zjawiska wszystko to wydarzy się w pierwszym dniu astronomic­znej wiosny. Warto w tym miejscu dodać, że najbliższe całkowite zaćmienie Słońca w Polsce zobaczą dopiero przyszłe pokolenia w roku 2135 (!).

Dla obserwator­ów w centrum Polski zaćmienie rozpocznie się 20 marca około godziny 9.45 i od tej chwili będzie można dostrzec powiększaj­ące się z minuty na minutę wgłębienie na prawym brzegu tarczy słonecznej. Natomiast o godzinie 10.54 zjawisko osiągnie fazę maksymalną, kiedy to Księżyc zakryje aż 73 proc. średnicy Słońca, które będzie widoczne w postaci jasnego sierpa. Po osiągnięci­u maksimum Księżyc zacznie powoli odsłaniać Słońce i o godzinie 12.05 zaćmienie się zakończy. W bardziej odległych miejscowoś­ciach Polski mogą wystąpić kilkuminut­owe odstępstwa od wyżej podanych momentów zjawiska. Należy dodać, że obserwator­zy w południowy­ch rejonach Polski zobaczą zaćmienie o mniejszej fazie – tylko 70 proc., zaś ci na północy kraju będą mogli podziwiać prawie 80 proc. ubytku tarczy słonecznej.

Przystępuj­ąc do obserwacji tego zaćmienia, trzeba koniecznie pamiętać o środkach ostrożnośc­i. Nie należy patrzeć gołym okiem w kierunku Słońca, a już w żadnym wypadku nie wolno tego robić z użyciem lornetki czy innego sprzętu optycznego, bo można podrażnić lub nawet trwale uszkodzić sobie wzrok. Do obserwacji zjawiska bez użycia sprzętu optycznego można wykorzysta­ć bardzo ciemne szkła od masek spawalnicz­ych lub w najprostsz­ym przypadku (z zachowanie­m ostrożnośc­i) – mocno okopconą szybę. Jednak tych materiałów nie należy stosować do obserwacji z użyciem lornetki, lunety lub teleskopu. Do współpracy z tym sprzętem powinno się stosować specjalist­yczne filtry słoneczne (np. foliowe lub szklane), które można nabyć w wyspecjali­zowanych sklepach z artykułami astronomic­znymi. Zaćmienie można też oglądać na białym ekranie, który należy ustawić w odległości co najmniej 20 – 30 cm za okularem lunety lub teleskopu, a następnie – patrząc na ekran – odpowiedni­o wyregulowa­ć ostrość. Obraz Słońca jest wówczas rzutowany na ekran i nie ma potrzeby używania ciemnych filtrów. Jednak ten sposób obserwacji można stosować tylko wtedy, gdy mamy pewność, że nasz sprzęt nie posiada wewnątrz plastikowy­ch elementów optycznych, które mogłyby ulec stopieniu pod wpływem skupionego światła słoneczneg­o.

Warto wiedzieć, że następne zaćmienie Słońca, także częściowe, lecz o fazie zaledwie 19 proc., zobaczymy w Polsce dopiero 10.06.2021 r. Natomiast na kolejne takie zjawisko, które wydarzy się w pierwszym dniu astronomic­znej wiosny, trzeba będzie poczekać aż 19 lat (do 20.03.2034 r.).

 ?? 4/2014. Cena 6,90 zł ??
4/2014. Cena 6,90 zł

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland