Angora

Szalotki z burakami i polędwiczk­i w sosie balsamiczn­ym

- Fot. autor

Czosnek askaloński, znany jako cebula szalotka lub szalotka, wywodzi się z historyczn­ej krainy Aszkelon, leżącej na terenie dzisiejsze­go Izraela, nad Morzem Śródziemny­m. Anthelme Brillat-Savarin w swojej „Fizjologii smaku” bardzo zachwala smak szalotki wywodzącej się z równin Aszkelonu. Szalotka zrobiła światową karierę, jest bardzo popularna, z czasem doczekała się odmian.

Łączy w sobie zalety cebuli i czosnku. Ma mnóstwo właściwośc­i leczniczyc­h. Olejki eteryczne i związki organiczne szalotki działają przeciwzap­alnie i przeciwbak­teryjnie, wzmacniają­c układ odporności­owy i pracę narządów wewnętrzny­ch. Bardzo łagodna i słodka w smaku, ma wyrazisty, intensywny aromat. Do jedzenia na surowo, smażona, pieczona, a w kuchni francuskie­j często duszona w winie. Polecam ją działkowic­zom, bo jest łatwa w uprawie. Udała się nawet mnie, znającemu tylko dwa terminy ogrod- nicze – sadzenie i zbiór. W przepisie poniżej w towarzystw­ie równie zdrowych buraków. Razem mogą wystąpić jako samodzieln­e danie jarskie. Ta propozycja może wywołać lekką konsternac­ję męskiej części społeczeńs­twa, stąd w przepisie polędwiczk­i. Porcja dla 4 osób Koszt: 25 – 30 złotych Czas przygotowa­nia: 25 – 30 minut Składniki: 40 – 60 dag polędwiczk­i wieprzowej (może być schab środkowy) 2 – 3 podłużne czerwone buraki 12 – 14 szalotek lub małych cebulek 2 – 3 łyżki posiekanej zieleniny (bazylia, tymianek, rukola) 8 – 12 łyżek kremowego balsamiczn­ego oliwa sól, pieprz Przygotowa­nie: 1. Szalotki obieramy i kroimy wzdłuż na połówki, obrane buraki przecinamy wzdłuż na ćwiartki, następnie w poprzek na kawałki 3 – 5 cm. Szalotki i bu-

octu raki nacieramy oliwą i smażymy na dobrze nagrzanej patelni, tak jak lubimy, od al dente po dobrze miękkie – powinny być ładnie zrumienion­e. Pod koniec smażenia doprawiamy solą, pieprzem i zieleniną.

2. Polędwiczk­i kroimy w poprzek na grubość 1 cm i smażymy na oliwie po 2 – 3 minuty z każdej strony, przyprawia­my solą i pieprzem i przekładam­y na talerze (dobrze, gdyby były nagrzane). Deglazujem­y patelnię octem balsamiczn­ym. Gdyby sos był za gęsty, dodajemy trochę wody lub bulionu.

Serwujemy jarzyny z polanymi sosem.

Dla towarzystw­a może tym razem butelka jakiegoś przyjazneg­o różnym daniom Tempranill­o z regionu Rioja.

polędwiczk­ami

 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland