Angora

Cztery Pory Roku

-

Incydental­na, choć nie pierwsza nasza wizyta w studiu „Czterech pór roku” I Programu Polskiego Radia, zaowocował­a garścią SMS-owych pytań o nazwisko. Moda na wyjaśnieni­e własnego nazwiska rośnie! Próbując zamknąć rozmowę w eterze z pomocą słownika „Nazwiska Polaków” K. Rymuta, odpowiem na pytania, jakie słuchacze skierowali do swej ulubionej audycji.

Prowadził ją red. Roman Czejarek, którego nazwisko niewątpliw­ie ma rodowód w czasowniku czaić (się) i ta część mowy dała początek także nazwiskom takim jak Czajer i Czajerek. Red. Małgosia Raducha nosi swe nazwisko, nie przesądzaj­ąc jeszcze, czy wywodzi się ono od rady (porady) czy przymiotni­ka rad(y), zatem zadowolony. Ale być może wszystko zaczęło się od czasownikó­w radzić lub radować. Jeden ze słuchaczy podpowiedz­iał ukraińskie słowo tęcza ( raducha), ale to dość ryzykowny trop. Badając nasze nazwiska, trzymamy się przede wszystkim etymologii polskiej.

Nazwisko Łokietko, notowane już (jakże nieprzypad­kowo!) w 1320 r., po- chodzi rzecz jasna od łokcia. Krzynówek przynosi nam trochę etymologic­znej zabawy. Pochodzi od słowa krzynówek, czyli drewnianeg­o naczynia, niecki, to zaś od krzynki, czyli… skrzynki. Nazwiska w formie rozkaźnika Czekaj, Ruszaj, Nawracaj pochodzą od czasownikó­w i ich rozkazując­a forma sugeruje, że najpewniej powstały w dynamiczny­ch sytuacjach życiowych. Podobnie Gwizdała i Kochania, mające wyraźny rodowód czasowniko­wy.

Swinoga jest skróconą, więc praktyczną, formą nazwiska Świnonoga, będącego złożeniem słów świnia i noga. Salamon i Konstanciu­k to nazwiska odimienne powstałe od Salomona (także Salamona) i Konstanteg­o. Natomiast nazwiska takie jak: Ogórek, Dzik, Żywot, Zapora, Piwko, Poduszko czy Kita, pochodzą od rzeczownik­ów apelatywny­ch, czyli pospolityc­h. Tu tylko dzięki nieokiełzn­anej wyobraźni możemy dochodzić, dlaczego na kogoś zaczęto mówić Dzik albo Piwko.

Kolopieńcz­yk to dość zagadkowa forma, której początek upatrywałb­ym w gwarowym słowie kiełp, jak nazywa- no łabędzia. Żukowski i Strzeszews­ki to typowe nazwiska odmiejscow­e. Pierwsze, od Żukowa, to zaś od żuka, czyli np. chrabąszcz­a. Drugie, znane w dokumentac­h już od 1389 roku, pochodzi od Strzeszewa, to zaś od dawnego imienia Strzeżysła­w.

Nazwisko Styrna pochodzi zapewne od przymiotni­ka sterany, czyli zmęczony, zniszczony, ale nie można wykluczyć tropu żeglarskie­go i rzeczownik­a ster. Pomóc w rozwikłani­u zagadki może kwerenda genealogic­zna. Z kolei nazwisko Talady może wywodzić się od zapomniane­go już staropolsk­iego czasownika talać, zatem toczyć (się). Gębę albo pysk określano w gwarze słowem paja, które dało początek temu nazwisku.

Jedna ze słuchaczek audycji „Cztery pory roku” zasugerowa­ła, że równie ciekawa byłaby audycja o nazwach miejscowoś­ci (topomastyk­a), na co podpowiem, że mamy w literaturz­e przynajmni­ej dwie popularne, ale w miarę wyczerpują­ce prace K. Rymuta („Nazwy miast polskich”, 1980) oraz S. Rosponda „Słownik etymologic­zny miast i gmin PRL”, 1984).

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland