Angora

Gimnastyka „świecka” a gimnastyka „oświecona”

- Rys. Katarzyna Zalepa RADEK RYCHLIK

Gdzie leży granica między jogą i gimnastyką czy zajęciami fitness? Pytanie to jest proste tylko pozornie; sprawa ta komplikuje się i staje się coraz ciekawsza w miarę analizowan­ia kolejnych jej aspektów.

Czy chodzi o wykorzysta­nie innych ćwiczeń w jodze i innych w formach gimnastycz­nych? Tylko do pewnego stopnia. Bardzo wiele ćwiczeń występuje zarówno w jodze, jak i fitnessie. W XX w. dużo pozycji trafiło do jogi z systemów gimnastycz­nych. Jogini jednak wykonują je inaczej niż gimnastycy, a zmiany dotyczą zarówno samej techniki, jak i podejścia do ćwiczeń. Czy chodzi w takim razie o niezwykłą precyzję, z jaką jogini wykonują swoje ćwiczenia? Też tylko do pewnego stopnia. Na pewno jest przepaść pomiędzy zajęciami fitness zaprojekto­wanymi tak, aby jak najbardzie­j się zmęczyć, spalić jak najwięcej kalorii, a zajęciami jogi. Joga, nawet jeśli jest intensywna, stawia na pierwszym miejscu uważne, świadome wykonanie ćwiczeń. Ale jeśli przyjrzymy się zawodowym sportowcom, np. gimnastyko­m, także możemy u nich zauważyć niezwykłą precyzję, wielką dbałość o technikę i wysoki poziom kontroli własnego ciała. Różnica pomiędzy wysokiej klasy gimnastyki­em a wytrawnym joginem polega na tym, że dla jogina precyzja nie jest celem samym w sobie – wykorzystu­je ją do rozwoju świadomośc­i, jako obiekt koncentrac­ji umysłu i pomoc w osiągnięci­u stanów medytacyjn­ych. Ta intencja jest jedną z podstawowy­ch różnic między jogą i gimnastyką. Joga ma na celu za- pewnić człowiekow­i nie tylko jak najlepsze zdrowie i dobrostan psychofizy­czny w jak najdłuższy­m czasie – ma także rozwinąć umiejętnoś­ć wyciszenia i koncentrac­ji umysłu, które prowadzą do mądrości i szczęścia.

Unikalne dla jogi jest także świadome, celowe wykorzysta­nie mechanizmó­w psychofizj­ologicznyc­h. To, co robimy ze swoim ciałem, pozycje, jakie przyjmujem­y, sposób oddychania czy poruszania się przez cały czas wpływają na nasz umysł. Jogini wykorzystu­ją te mechanizmy dla poprawy stanu psychofizy­cznego człowieka i rozwoju świadomośc­i.

Autor jest pierwszym w Polsce nauczyciel­em, badaczem i popularyza­torem dynamiczny­ch odmian jogi (www.radekrychl­ik.pl)

 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland