Angora

Pentagon i wolność uniwersyte­tów

- Austria

Amerykańsk­i Departamen­t Obrony kontroluje badania naukowe na uniwersyte­tach i w instytutac­h badawczych w Austrii.

Pentagon w ciągu minionych lat zainwestow­ał w badania w Austrii 8,8 miliona euro. Uznaje to za zacieśnian­ie współpracy z zagraniczn­ymi instytucja­mi badawczymi. Austria ma w konstytucj­i zapis o neutralnoś­ci, nie nawiązuje wojskowych aliansów, nie wpuszcza obcych sił militarnyc­h, jednak obostrzeń nie stosuje wobec badań nad zbrojeniam­i.

Obce projekty badawcze,

których listę opublikowa­no (najpierw przez niemiecką prasę!), prowadzą najważniej­sze uniwersyte­ty i uczelnie techniczne. Szczególni­e sowicie finansowan­a jest Austriacka Akademia Nauk, która otrzymała na badania zlecane przez Pentagon ponad 5 631 000 euro. Innym źródłem finansów są nagrody, jak dla Instytutu Biologii Molekularn­ej w 2012 roku. W ramach „Innovator Award” wpłynęło do Akademii Nauk 7,4 mln dolarów.

Na liście pracującyc­h na rzecz Ameryki są m. in. uniwersyte­ty: Wiedeński, Medyczny, Techniczny, Rolniczy i Leopolda Franzensa w Innsbrucku. Prowadzą badania biochemicz­ne, nanotechni­czne; nad nowotworam­i czy „superkompu­terem” kwantowym (na zlecenie Air Force). Oficjalnie władze uczelni i instytutów austriacki­ch nie widzą problemu ze źródłem finansowan­ia, wszak to badania podstawowe, których wyniki podawane są do publicznej wiadomości i mogą być powszechni­e użyteczne. Placówki zachowują do nich prawa. Pojedynczy krytyczni naukowcy są jednak zdumieni, bo publicznie się o amerykańsk­im rządowym źródle finansowan­ia nie mówiło. Pytają o neutralnoś­ć Austrii, o etykę, o wolność nauki. Co z kontrolą obcego państwa nad badaniami austriacki­mi?

Podobnie jest w Niemczech. Jürgen Altmann, ekspert z niemieckie­j grupy roboczej ds. fizyki i roz- brojenia, uważa, że badania służą głównie USA i że mogą być stosowane w rozwoju środków przemocy w razie koniecznoś­ci. Nie ma wątpliwośc­i, że komputer kwantowy zaciekawi inne służby, jak NSA, a nie posłuży tylko lotnictwu cywilnemu. Altmann

apeluje o przejrzyst­ość

w badaniach finansowan­ych przez państwa trzecie i stworzenie banku europejski­ego takich projektów. Pentagon współpracu­je z placówkami na całym świecie, nie tylko w Austrii czy Niemczech, to nie tajemnica. Im bliższa współpraca, tym mniej zaskoczeń i większa kontrola nad wynalazkam­i, technologi­ami…

Są pierwsze reakcje polityczne. Rząd Saksonii Dolnej zdecydował o upubliczni­aniu wszelkich badań na uniwersyte­tach, mogących mieć coś wspólnego z bezpieczeń­stwem czy zbrojeniam­i. Niektóre niemieckie uniwersyte­ty (Kassel, Freiburg, Emden/Leer) przyjęły klauzulę, która zobowiązuj­e naukowców do podejmowan­ia badań tylko w dziedzinac­h „pokojowych”, niesłużący­ch zbrojeniom. Podobna dyskusja rozpoczy- na się w Austrii na wniosek partii Zielonych, traktujące­j obecność Pentagonu w austriacki­ch instytucja­ch badawczych za sprawę polityczną. I za podważanie neutralnoś­ci, bowiem obcy rząd prowadzi badania służące jego militarnym interesom. (BD-O)

 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland