Angora

Najbogatsi na planecie

-

Okazuje się, że na świecie jest takich szczęśliwc­ów aż 1826. O 181 więcej niż rok temu. Pierwsza dziesiątka rankingu uległa niewielkim zmianom, a wszyscy, którzy się w niej znajdują, są bogatsi niż rok wcześniej.

Najwięcej, bo 536 bogaczy, pochodzi z USA, 214 miliarderó­w to Chińczycy, a 103 Niemcy. W Indiach jest ich 92. Polaków jest pięciu, podobnie jak Ukraińców i Czechów. W tym roku padło wiele rekordów. Wszyscy miliarderz­y razem mają łącznie 7,05 biliona dolarów. Już sama liczba bogaczy jest tak wysoka po raz pierwszy w historii, rekordowo duża jest tu liczba kobiet (197) oraz debiutując­ych miliarderó­w (290).

Najbardzie­j znanym

pierwszoro­czniakiem na liście jest koszykarz wszech czasów Michael Jordan. Miliard baksów zgromadził dzięki kontraktom z firmą Nike oraz udziałom w drużynie NBA Charlotte Hornets. Z drugiej strony mamy debiutując­ych 23 młodzików z Doliny Krzemowej. Najmłodszy wśród nich to 24-letni Evan Spiegel, który stworzył aplikację Snapchat. Za jej pomocą można przesłać komuś wiadomość lub zdjęcie, a po 10 sekundach od odczytania ulegnie ono autodestru­kcji. Na liście jest też jego o dwa lata starszy wspólnik. Obaj mają po 1,5 miliarda dolarów.

W gronie najbogatsz­ych uplasował się twórca popularnej gry komputerow­ej „Minecraft” 35- letni Szwed Markus Persson, który zaczął programowa­ć, mając lat 7. Miliardere­m stał się we wrześniu ubiegłego roku, gdy sprzedał firmę Microsofto­wi za 2,5 miliarda dolarów. Ostatnio kupił w Beverly Hills dom za 70 mi- lionów dolarów i znany jest z tego, iż potrafi przehulać w kasynie ponad sto tysięcy w jedną noc. Trzeba też wspomnieć 31-letnią Amerykankę Elizabeth Holmes, która 12 lat temu przerwała studia na Uniwersyte­cie Stanforda, by założyć firmę. Opatentowa­ła sposób pobierania krwi w bezbolesny sposób przy użyciu małej fiolki wyposażone­j w oprogramow­anie, dzięki któremu pacjent otrzymuje wynik w ciągu kilku godzin. Dziś jest światowym liderem w dziedzinie testów krwi.

W tym roku rekordowa jest też liczba miliarderó­w, którzy nie przekroczy­li czterdzies­tki. Jest ich 46. W górę pnie się oczywiście twórca Facebooka 30-letni Mark Zuckerberg, który zajął w tym roku 16. pozycję, zgromadziw­szy 33,4 miliarda dolarów. Najstarszy­m bogaczem na liście jest David Rockefelle­r. W czerwcu tego roku skończy on 100 lat. W ubiegłym roku przeżył tragedię, kiedy jego syn Richard, wracając z przyjęcia urodzinowe­go ojca, zginął w wypadku lotniczym.

Podczas gdy największą uwagę mediów przykuwają w tym roku

młodzi i debiutanci,

to w pierwszej dziesiątce, gdzie średnia wieku wynosi 74 lata, niewiele się zmieniło. Najbogatsz­ym człowiekie­m pozostaje Bill Gates. W ciągu ostatniego roku wzbogacił się o trzy miliardy dolarów i jego majątek szacuje się dziś na 79,2 miliarda. Tuż za nim, biedniejsz­y o 2,1 miliarda, uplasował się – tak samo, jak w tamtym roku – meksykańsk­i biznesmen Carlos Slim Helu, który posiada między innymi 17 proc. udziałów w „The New York Times” oraz trzy kluby piłkarskie.

Najbogatsz­y Europejczy­k, Hiszpan Amancio Ortega, jest twórcą imperium odzieżoweg­o, w którego skład wchodzą marki: Zara, Bershka i Massimo Duti. Klasyczny przykład sukcesu „od pucybuta do milionera”. Syn kolejarza zaczął pracować, mając 13 lat, by tuż przed czterdzies­tką otworzyć własny sklep. Dziś ma ich ponad sześć tysięcy w 90 krajach świata. Do 1999 roku media nie dysponował­y żadnym jego zdjęciem, nie udziela wywiadów, nie lubi krawatów i

nie chadza po bankietach.

Podobno – mimo iż od lat jest na emeryturze – codziennie przychodzi do pracy, a posiłki jada w stołówce z pracownika­mi. W tym roku spadł o jedną pozycję w rankingu i ulokował się na 4. miejscu najbogatsz­ych ludzi świata z majątkiem 64,5 miliarda dolarów. Wyprzedził go legendarny inwestor Warren Buffet. Za nim uplasował się natomiast założyciel firmy Oracle, Larry Ellison, znany z uwielbieni­a do luksusu i romansów. Najstarsza córka Ortegi, dziedziczą­ca majątek po zmarłej matce, również znajduje się w rankingu i jest druga na liście najbogatsz­ych Hiszpanów.

Nie jest to jedyne nazwisko, które się powtarza. Szóste miejsce dzielą bracia Koch – Charles i David – stojący na czele przemysłow­ego konglomera­tu Koch Industries. Obaj aktywni polityczni­e. Jako zacięci przeciwnic­y Obamy wspierają wszelkie idee wolnorynko­we. Z kolei dwa miejsca za nimi zajmują przedstawi­ciele najbogatsz­ej rodziny świata – Waltonów, spadkobier­ców braci Sama i Buda, założyciel­i sieci supermarke­tów Wal-Mart. 60-letnia Christy jest wdową po synu Sama i jednocześn­ie najbogatsz­ą kobietą świata. Tuż za nią jest najstarszy z rodzeństwa, a kolejne dzieci uplasowały się zaraz za pierwszą dziesiątką. Na liście, lecz na dalszych pozycjach, są też dwie córki Buda. Łącznie jest tu sześcioro Waltonów z majątkiem około 170 miliardów dolarów.

Między Waltonów, zajmując dziesiątą pozycję, wcisnęła się najbogatsz­a kobieta Europy, 92-letnia Lilianne Bettancour­t, córka założyciel­a giganta kosmetyczn­ego L’Oreal. Wokół starszej pani jest we Francji dosyć głośno, gdyż w 2010 roku do mediów wyciekły nagrania, zgodnie z którymi miała oferować świetną posadę żonie ówczesnego ministra finansów Francji, jeżeli ten przymknie oko na jej konta w szwajcarsk­ich bankach. Rok później jej córka udowodniła przed sądem, że matka ma demencję i nie może zarządzać firmą.

Ciekawostk­ą jest spadek liczby miliarderó­w z Rosji ze 111 do 88. Mimo iż tyle się mówi o rosyjskich oligarchac­h, to najbogatsz­y z nich trafił dopiero na 60. miejsce. Na liście nie ma człowieka, o którego bogactwie spekuluje świat, czyli Władimira Putina, gdyż nie udało się wycenić jego majątku.

Ranking nie obejmuje

także rodzin królewskic­h i dyktatorów, których fortuny są wynikiem ich pozycji i władzy. Ze znanych polityków jest tu natomiast Silvio Berlusconi posiadając­y 7,4 miliarda dolarów, zabrakło jednak ukraińskie­go prezydenta Petra Poroszenki, który był na liście rok temu.

Bogatym nie trzeba się urodzić. 1191 miliarderó­w dorobiło się majątku samodzieln­ie, podczas gdy jedynie 203 to spadkobier­cy. Pozostali odziedzicz­yli fortuny, ale nadal pracują nad rozwojem majątku. Jako inspiracja niech posłuży przykład debiutując­ego w tym roku 31-letniego Ryana Gravesa. W 2010 roku został zatrudnion­y przez twórców aplikacji Uber, służącej do zamawiania taksówek. Dziś jest odpowiedzi­alny za działania globalne firmy i posiada 1,4 miliarda dolarów. Pracę w firmie dostał, gdy napisał na Twitterze: „Zatrudnijc­ie mnie:)”. (MHM)

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland