Angora

Tragedia w kopalni Ukraina

-

Kopalnie Donbasu znów pokazały ciemne oblicze. W środę 4 marca o godzinie 4.25 we wschodnim korytarzu kopalni imienia Zasiadki miał miejsce nagły wyrzut mieszanki węglowo-metanowej.

Na głębokości 1200 metrów w tym momencie przebywało 230 osób, aw strefie wybuchu – 50 górników. Kopalnia znajduje się na terenie okupowanym przez siły tak zwanej Donieckiej Republiki Ludowej (DRL). Zginęło 33 górników.

Przewodnic­zący ukraińskie­go parlamentu Wołodymyr Hrojsman poinformow­ał o 32 ofiarach śmiertelny­ch. Separatyśc­i najpierw mówili o jednej ofierze, później o 10, ostateczna liczba ofiar to 33. Czwartek był na Ukrainie dniem żałoby narodowej.

Niewiele o tragedii wiedziały rodziny zaginionyc­h pod ziemią górników. Od rana przy głównym wejściu do budynku administra­cyjnego kopalni zbierali się ich bliscy. Jednak, według ich słów, nie otrzymali odpowiedzi na pytania. „Moja mama jest w kopalni, nic nie mówią, powiedziel­i tylko, że 15 osób jest na oddziale oparzeń”, napisała na portalu społecznoś­ciowym jedna z mieszkanek Doniecka. Niewiele więcej wiedzą sami górnicy pracujący w tej kopalni. – Ci, którzy byli pod ziemią, mówią, że był wybuch metanu. Ale ciężko mi sądzić, co się tam konkretnie stało, to już specjaliśc­i będą ustalali – podzielił się z dziennikar­zami „Siegodnia” jeden z górników. Koszty leczenia górników wziął na siebie Humanitarn­y Sztab oligarchy Rinata Achmetowa.

Premier Arsenij Jaceniuk zarządził wysłanie brygad do kopalni, by ratować górników i likwidować skutki wy- padku: – Było to sześć brygad po dziesięć osób każda. Ale rosyjscy terroryści nie pozwolili ukraińskim brygadom dostać się na miejsce i pomóc wyciągać ludzi. Jaceniuk telefonowa­ł do deputowane­go Rady Najwyższej i byłego dyrektora tej kopalni Juchyma Zwiahylski­ego, by wykorzysta­ć je- go autorytet i umożliwić wejście ratowników do kopalni. – Ale nie było na to szans, oni w ogóle nie szanują ludzkiego życia – powiedział premier.

Denys Pyszulin, „wiceprzewo­dniczący Rady Narodowej” tak zwanej DRL stwierdził jednak, że nikt pomocy im nie proponował. – A my ze swej strony nie zwracaliśm­y się ani do Ukrainy, ani do nikogo. Jeżeli rzeczywiśc­ie będzie nam ona potrzebna, to zwrócimy się do Rosji lub Ługańskiej Republiki Ludowej – podkreślił Pyszulin. W podobnym tonie wypowiedzi­ał się „minister” ds. sytuacji nad- zwyczajnyc­h DRL Ołeksij Kostrubyck­i: – Mamy więcej niż wystarczaj­ąco ludzi i sprzętu. W chwili obecnej pomoc jest nam po prostu niepotrzeb­na. Z posiadanym­i zasobami jesteśmy nawet gotowi pomóc jakiemukol­wiek państwu, w którym istnieje przemysł górniczy i w którym wydarzy się ciężki wypadek. Dodał, że Ukraina ma taką samą liczbę brygad ratunkowyc­h, jak DRL, to znaczy cztery, przy czym Ukraińcom brakuje specjalist­ów.

Eksperci uważają, że kopalnia im. Zasiadki to jedna z najbardzie­j narażonych na wypadki nie tylko na Ukrainie, ale nawet w świecie. Poważne katastrofy miały tu miejsce w latach 1999, 2001, 2002 i 2007. Kopalnia jest głęboka, gromadzi się w niej dużo metanu. W czasie działań wojennych były tam problemy z dostarczan­iem energii elektryczn­ej, co odbija się na wentylacji w kopalni. Co więcej, technika bezpieczeń­stwa w kopalniach na terenach okupowanyc­h pozostawia wiele do życzenia. – Musimy nieraz organizowa­ć się w brygady, jechać do lasu i wycinać drzewa do umocnienia stropów w kopalni – opowiada Ilja, górnik z Makijiwki.

Tuż po katastrofi­e kopalnię otoczyli uzbrojeni bojownicy DRL. Ludzi z bronią automatycz­ną postawiono nawet w budynku administra­cji. Z kolei główna redaktor separatyst­ycznej „Municypaln­ej Gazety” Ołena Błocha zarzuciła kolegom dziennikar­zom, że błędnie nazywają kopalnię im. Zasiadki ukraińską. Poprosiła, by nie ilustrować materiałów zdjęciami kopalni sprzed czasów DRL, lecz zaproponow­ała, by wykorzysty­wać zdjęcia, na których okna są zastawione workami z piaskiem, a przed wejściem stoją żołnierze z bronią automatycz­ną. I żadnych ukraińskic­h flag... (RSz)

 ?? Fot. Reuters/Forum ?? Mogiła dla ofiary wybuchu w kopalni
Fot. Reuters/Forum Mogiła dla ofiary wybuchu w kopalni

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland