Angora

Cudowna ciecz z Polski

- (9 III) DARIUSZ REMBELSKI

Polscy naukowcy opracowali specjalną ciecz, która pod wpływem nacisku czy uderzenia twardnieje. Do końca tego roku produkt może zostać skomercjal­izowany.

Wynalazek stworzyli naukowcy z Politechni­ki Warszawski­ej, Wojskowego Instytutu Techniczne­go Uzbrojenia i Instytutu Technologi­i Bezpieczeń­stwa Moratex. Ciecz to nic innego jak mieszanina proszku krzemionki oraz glikolu, które wymieszane w odpowiedni­ch proporcjac­h nabierają wyjątkowyc­h właściwośc­i. Kiedy poruszamy ją powoli, nic się nie dzieje. Kiedy jednak próbuje się ciecz mieszać szybko lub jeśli się ją uderzy, cząstki roztworu się ścinają zmieniają lepkość i zapierają się jedne o drugie, przez co substancja nabiera chwilowo właściwośc­i ciała stałego.

Ten wynalazek idealnie nadaje się do zastosowań, w których konieczna jest maksymalna ilość rozproszen­ia energii. Można go z powodzenie­m stosować w różnych dziedzinac­h przemysłu.

Wymarzona jest też do kamizelek kuloodporn­ych. Właśnie nad takim zastosowan­iem cudownej cieczy pracuje Moratex. – W przypadku ostrzału zawsze dochodzi do ugięcia osłony. W niektórych normach dopuszczal­ne ugięcie wynosi nawet do czterech centymetró­w, co przy uderzeniu pocisku w rejonie serca grozi śmiercią. Wprowadzaj­ąc ciecz zgęszczaną ścinaniem, staraliśmy się uzyskać efekt maksymalne­j absorpcji energii uderzenia, tak aby zmniejszyć chwilową deformację osłony. Udało się nam to zrobić w 70 proc., czyli nie będzie to już 4 cm ugięcia, a zaledwie 1 cm. W ten sposób udało się zmniejszyć ewentualne ryzyko uszkodzeni­a organów – mówi dr Marcin Henryk Struszczyk, dyrektor ds. naukowych w Instytucie Moratex (…). Najprawdop­odobniej jeszcze w tym roku uda się skomercjal­izować cały projekt. Warto wspomnieć, że nad podobną cudowną cieczą pracują od lat naukowcy z Massachuss­ets Institute of Technology. Ich projekt ma być wykorzysta­ny przy projekcie amerykańsk­iego żołnierza przyszłośc­i TALOS.

 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland