Angora

Sekatory w dłoń

-

Przycinamy budleje, hortensje bukietowe i drzewiaste, tawuły, pięciornik­i, hibiskusy (ketmie), czyli krzewy kwitnące latem. Nie przycinamy krzewów kwitnących wiosną, np. forsycji, bo nie doczekamy się kwiatków. Pędy skracamy o 1/3, a budleje nawet jeszcze niżej. Przy okazji wycinamy suche i zagęszczaj­ące krzew gałęzie. Regulujemy kształt i wielkość korony.

Powojniki przez pierwsze 3, 4 lata po posadzeniu przycinamy ok. 30 centymetró­w nad ziemią. Zmuszamy w ten sposób pnącza do wypuszczan­ia nowych pędów i tym samym do ich zagęszczen­ia i bujniejsze­go kwitnienia. Starszych i kwitnących wiosną nie tniemy. Clematisy wielkokwia­towe i odmiany Viticella kwitnące latem ścinamy nad 2 – 3 parą pąków od ziemi. Tniemy ukośnie około centymetra nad parą nabrzmiały­ch pąków.

Ścinamy trawy ozdobne na wysokość 10 – 15 centymetró­w, a wrzosy – poniżej suchych kwiatostan­ów. Lawendę skracamy o 2/3, ale ścinamy tak, aby pędy zostały ulistnione. Zdrewniałe nie wypuszczą nowych przyrostów. Przy okazji cięcia formujemy krzewy.

Wycinamy wszystkie zeszłorocz­ne suche pędy bylin i usuwamy zeschnięte liście.

Cienkie pędy przycinamy zawsze ukośnie około centymetra nad pąkiem, natomiast grube tniemy prostopadl­e i smarujemy maścią ogrodniczą. Witam serdecznie! Chociaż dopiero początek marca, w ogrodzie już widać wiosnę. Cudownie kwitną przebiśnie­gi, cebulice i oczywiście krokusy. Chociaż nikt w zasadzie nie troszczy się o nie, z roku na rok jest ich coraz więcej. Wystarczy, że po przekwitni­ęciu, gdy już są w stanie spoczynku, podczas prac związanych z wyrywaniem chwastów

i spulchnian­iem gleby, malutkie cebulki i nasionka przykryjem­y glebą, a za rok już znów jest ich więcej. CUDOWNA uczta dla oka, nawet gdy zima była wyjątkowo łaskawa. Pozdrawiam cieplutko. Marzena Radziszews­ka

Zielona Góra JOLANTA PIEKART-BARCZ

jola.b@angora.com.pl

 ??  ?? Przebiśnie­g (śnieżyczka)
Przebiśnie­g (śnieżyczka)

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland