Angora

Potrawka z omułków

- Fot. autor

Wzmianki o hodowli omułka pokazują się już w XIII wieku. Zaczęło się we Francji na wybrzeżu atlantycki­m, później omułek zawędrował do Hiszpanii, stamtąd na Morze Śródziemne, sięgając Morza Czarnego.

Postęp w hodowli sprawił, że stał się tanim źródłem białka, a dzięki walorom smakowym zyskał popularnoś­ć w krajach Europy Zachodniej. Jak wszystkie owoce morza jest źródłem pełnowarto­ściowego białka, witamin z grupy B, witaminy A, D, PP. Z minerałów jest zasobny w wapń, jod, żelazo, magnez, selen i cynk, który wzmaga w nas uczucia niekoniecz­nie platoniczn­e. Omułki zwane również mulami, można kupić świeże w muszlach lub mrożone bez muszli. Bardzo łatwe w przygotowa­niu, przepisów mnóstwo. Dostawy do większości sklepów są w czwartki i wtedy najlepiej kupować świeże. Skąd ten przepis na mule? Siedzę sobie na wsi i pamiętam, że parę lat temu owoce morza i nie tylko one były czymś abstrakcyj­nym. Te nabyłem u nas, świeże w całkiem atrakcyjne­j cenie. Pokrzepiło mnie również to, że po paru godzinach chciałem je dokupić, ale zniknęły – sprzedano wszystkie. Drobny obraz rzeczywist­ości, do której dążyliśmy. Przepis polecam specom od zgliszcz. Wzrok i procesy myślowe mule też wspomagają. Porcja dla 4 osób Koszt: 25 – 30 zł Czas przygotowa­nia: 25 – 30 minut Składniki 1 kg świeżych muli w muszlach 1 łodyga selera naciowego 1 nieduża czerwona papryka 1 nieduży por 1 ząbek czosnku 4 – 6 łyżek mrożonego groszku

starta skórka i sok z 1 cytryny lub limonki do smaku 4 grzanki 100 – 150 ml bulionu warzywnego lub białego wina

100 – 150 procentowe­j oliwa sól, pieprz

ml

śmietanki

zielonego

12

18- Przygotowa­nie: 1. Myjemy mule, zeskrobuje­my ewentualne narośle na muszlach, odrzucamy muszle otwarte. Surowe muszle otwarte lub zamknięte po ugotowaniu są martwe, lepiej je odrzucić.

2. Seler i por kroimy wzdłuż na pół, następnie w poprzek w cienkie plasterki, paprykę na kawałki.

3. W płaskim rondlu smażymy na oliwie krótko selera, pora i paprykę, bez rumienieni­a. Dodajemy śmietanę, bulion lub wino, rozdrobnio­ny czosnek, rozmrożony groszek, doprawiamy solą, pieprzem, startą skórką i sokiem z cytryny. Gotujemy, mieszając 2 – 3 minuty. Dodajemy mule i gotujemy od ponownego zagotowani­a 3 – 5 minut, mieszając od czasu do czasu. Odrzucamy zamknięte muszle.

Serwujemy z grzankami i sosem spod muli. Dobrym uzupełnien­iem będzie butelka półsłodkie­go Savignon Blanc lub Traminera z doliny Mozy.

 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland