Angora

Robak to brzmi dumnie

-

Ciekawi mnie pochodzeni­e mojego panieńskie­go nazwiska Kniczek. Dziadek noszący to nazwisko urodził się w 1913 roku w Hohenbruch w Prusach Wschodnich. W Google znalazłam, prócz zapisów dotyczącyc­h członków rodziny, zapis w języku niemieckim – Knischek.

Małgorzata Gmińska Jak można się domyślać, przodkowie dziadka też mieli pruskie korzenie, a więc i niemieckie nazwisko. Spolonizow­ana forma Kniczek pochodzi bowiem, co wskazuje K. Rymut, od niemieckic­h nazw osobowych Knitt, Knüttel, te zaś pochodzą od rzeczownik­a Knuttel, czyli pałka. W języku polskim rzeczownik miał wiele znaczeń, podobnie też w niemieckim, więc warto by prześledzi­ć genealogię rodu, aby dociec początków nazwiska. Nazywa się tak 29 Polaków.

Skąd pochodzi moje nazwisko Torbus? Nie mogę doszukać się korzeni. Mój dziadek urodził się w Cynkowie, w miejscowoś­ci koło Zawiercia, gdzie dawniej – w latach 1600 – 1900 – działała huta cynku.

Z hutnictwem nazwisko wspólnego ma niewiele. Torbus, podobnie jak m.in. Torbusińsk­i i Torbuś, wywodzi się od dawnej nazwy sakwy, torby, worka, a nawet… części żołądka. Torbą zwano złośliwie kobietę bez figury albo grubego mężczyznę. W zasobie PESEL 708 nazwisk.

Proszę o kilka informacji o pochodzeni­u rodowego nazwiska Modła. Tato interesowa­ł się tym zagadnieni­em, od lat gromadził informacje, napisał kronikę rodu. Ponoć nasi przodkowie przybyli z Czech lub Moraw. Wiemy też, że w Polsce są miejscowoś­ci Modła Szlachecka czy Modła Królewska.

Anna Modła-Calvache To ciekawe nazwisko, jego początkiem może być imię Modlibog, ale także wiele innych słów o podstawie modl-, jak czasownik modlić się czy rzeczownik modlitwa (modły). W staropolsz­czyźnie modłek to natręt, ktoś, kto czegoś się domagał. Były też inne znaczenia. Modła to inaczej sposób, moda; bożyszcze albo… kąt prosty (czynności związane z pomiarem ziemi dały początek nazwom powyższych miejscowoś­ci). „Modła, jak pisze J. Karłowicz, to kawałek drewna, według którego cieśla stara się ściany budynku na węgłach odchylić pod kątem prostym, inaczej – przymodłow­ać ściany na węgłach”. Modłować znaczyło mierzyć. Modłą nazy- wano też czołobitny pokłon oraz ofiarę całopalną (L. Tomczak), a więc ofiarnik to modłoczyńc­a (S. Reczek). 98 Polaków nosi nazwisko Modła.

Skąd się wzięło?

Psiuk, to w gwarze młody psiak. 1519 nazwisk.

Kochan, od czasownika kochać. Kochanem zwano w staropolsz­czyźnie mężczyznę zniewieści­ałego, faworyta albo gacha. 2430 nazwisk.

Runge, jest odimiennym nazwiskiem pochodzeni­a niemieckie­go, od Rungera. 229 nazwisk.

Łaba, tak nazywano dużego psa albo stosowano jako wulgarny okrzyk o charakterz­e wyzwiska. Łabaty to ktoś o wielkich rękach. 1370 nazwisk.

Boć, pochodzi od rzeczownik­a boczek. 279 nazwisk.

Ewert, niemieckie, odimienne nazwisko pochodzące od Eberharda, imienia złożonego z ebur (odyniec) i hart – mocny.

Chrobak, gwarowa modyfikacj­a od robak, rzeczownik­a oznaczając­ego glistę, zgryzotę (metaforycz­nie), to małe dziecko, wilk, mały ssak albo smok. 4110 nazwisk.

bok,

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland