Angora

Zęby to nie wszystko

- Fot. Archiwum TMK A.M. Radek Rychlik

Nie ma co ukrywać, że wizyta u stomatolog­a kojarzy się nam przede wszystkim z leczeniem zębów. Tymczasem powinniśmy troszczyć się o całą jamę ustną. W 2012 roku Polska znalazła się w gronie krajów o jednym z najwyższyc­h wskaźników śmiertelno­ści spowodowan­ej rakiem jamy ustnej. W USA umiera na niego co godzinę jedna osoba.

– Trzeba pamiętać, że choroby nowotworow­e są tak groźne, bo zbyt późno są wykrywane – zauważa dr n. med. Tomasz Maria Kercz z Centrum Implantolo­gii i Stomatolog­ii Estetyczne­j TMK. – Dlatego niezwykle istotna jest profilakty­ka wykorzystu­jąca najnowsze technologi­e medyczne. W przypadku jamy ustnej chodzi o bezbolesne, nieinwazyj­ne i w pełni bezpieczne dla pacjenta badanie wykorzystu­jące zjawisko fluorescen­cji.

W normalnych warunkach stomatolog może dostrzec gołym okiem np. afty czy nadżerki błony śluzowej, jednak nie zobaczy zmian w głębszych warstwach tkanek. Odkryć je można dzięki zastosowan­iu specjalneg­o urządzenia o nazwie Oralitest. O ile sama metoda nie jest nowa, to wspomniane urządzenie – będące polskim pomysłem – zapewnia lepszy komfort zarówno pacjenta, jak i lekarza oraz daje większe możliwości. Przypomina ono wyglądem tzw. czołówkę, czyli latarkę ze specjalnym filtrem, zakładaną na czoło. Oralitest jest źródłem światła, które wzbudza fluoroscen­cję tkanek, widoczną przez specjalny filtr w okularach lekarza.

Brzmi to trochę zawile, ale zasada działania jest niezwykle prosta. Stomatolog, wyposażony we wspomniane urządzenie i specjalne okulary – ochronne okulary ma też pacjent – oświetla każdy zakamarek jamy ustnej. Jeśli wszystko jest w porządku, widzi obraz w kolorze zielonym. Natomiast wszelkiego rodzaju miejsca ukazujące się w ciemnym kolorze świadczą o głębszych zmianach komórkowyc­h. To sygnał, że może tam dziać się coś niedobrego. – Nie muszą to być od razu zmiany nowotworow­e – zastrzega dr Kercz. – Najpierw staramy się ustalić w rozmowie z pacjentem, co może być tego przyczyną. Po kilkunastu dniach ponownie robimy badanie i jeśli wspomniane zmiany nie ustąpiły, możemy pobrać wycinek do badania histopatol­ogicznego. Dopiero wówczas będzie można stwierdzić, z czym mamy do czynienia.

Okazuje się, że rak jamy ustnej dotyczy zwłaszcza mężczyzn. W 2010 roku stanowił on 75 proc. wszystkich przypadków ujawnionyc­h w Polsce. Czynnikami ryzyka są głównie palenie papierosów, picie mocnych alkoholi, ale także spożywanie pikantnych potraw. Ważne są uwarunkowa­nia genetyczne. Niepokojąc­e jest, że ten typ nowotworu w 60 proc. wykrywany jest dopiero w ostatnim stadium rozwoju, co w zdecydowan­y sposób ogranicza skuteczne leczenie.

Dlatego niezwykle ważne jest przeprowad­zanie badań przesiewow­ych na szeroką skalę, do czego może być pomocny Oralitest. – Przebadani­e jednego pacjenta zajmuje jedynie ok. 3 minut i nie wymaga przyjmowan­ia przez niego żadnych preparatów ani stosowania ponadstand­ardowych zabezpiecz­eń – podkreśla lek. dent. Paweł Muszyński, prowadzący akcje profilakty­czne „Zdrowy uśmiech w 2 minuty”. – W ciągu jednego dnia można przebadać więc nawet kilkaset osób. Urządzenie dostosowan­e jest do współpracy ze specjalną kamerą medyczną umożliwiaj­ącą rejestracj­ę na zewnętrzny­m nośniku.

Na razie problemem jest cena urządzenia i niski poziom świadomośc­i zarówno pacjentów, jak i stomatolog­ów. – Im więcej korzystam z Oralitestu, tym bardziej przekonuję się także o psychologi­cznym działaniu takiego badania – zapewnia dr Kercz. – Pacjenci zyskują wiedzę na temat możliwych zagrożeń i z czasem sami dopytują się o kolejne badanie, które powinno być wykonywane raz do roku.

Niestety, liczba gabinetów stomatolog­icznych wyposażony­ch we wspomniany sprzęt ciągle jest niewielka, co ogranicza dostęp pacjentów do takich badań. Trzeba mieć jednak nadzieję, że niebawem to się zmieni, co radykalnie zwiększy profilakty­kę raka jamy ustnej, który jest ósmym pod względem występowan­ia nowotworem na świecie. ćwiczeń. Dzięki niemu, mimo że robimy dynamiczne ćwiczenia, które mogłyby być nadmiernie pobudzając­e, wychodzimy z zajęć ze spokojnym, wyciszonym i skoncentro­wanym umysłem.

Gdy stoisz na macie, już odniosłeś sukces. Zapanowałe­ś nad swoimi słabościam­i, lenistwem, inercją. Wsłuchaj się w oddech, niczym fale oceanu niesie on ze sobą spokój i siłę. Poczuj tę chwilę. Jesteś zwycięzcą.

Autor publikacji naukowych z dziedziny fizjologii i biomechani­ki dotyczącyc­h ćwiczeń jogi. W 2002 r. założył pierwszą w Polsce szkołę dynamiczny­ch stylów jogi. Szkolił się u mistrzów jogi w Indiach, USA i Europie Zachodniej. Absolwent warszawski­ego AWF-u, obecnie studiuje neurokogni­tywistykę. W swojej pracy łączy mądrość tradycji Wschodu z osiągnięci­ami współczesn­ej nauki (www.radekrychl­ik.pl).

 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland