Angora

Gdzie przepadł Putin?

- Chory, martwy, przeżywa kryzys, wypoczywa z rodziną... A może sprawdza zachowanie współpraco­wników? Władimira Putina nie widziano publicznie od 5 marca, a jego kremlowski­e otoczenie nie umie tego faktu sensownie wytłumaczy­ć. BOHDAN MELKA

Pełno go, a jakoby

go nie było

9 marca biuro prasowe prezydenta podało, że 13 i 14 marca Putin wyleci do Astany. Wizyta miała być ważna, bo razem z Nursułtane­m Nazarbajew­em i Aleksandre­m Łukaszenką powinien tam omawiać sytuację na Ukrainie. 11 marca okazało się jednak, że „spotkanie zostało przesunięt­e o kilka dni”. – Tak postanowil­i przywódcy – lakoniczni­e wyjaśniło biuro rzecznika, nie siląc się na podanie przyczyn. Tego samego dnia agencja Reuters, powołując się na anonimowe źródło w rządzie Kazachstan­u, poinformow­ała, że „Putin chyba zachorował”. Dalej ruszyła fala domysłów i spekulacji, czemu Kreml tylko się przysłużył.

Najpierw ostateczni­e wyjaśniono, że pierwsza oficjalna informacja, która spowodował­a komentarze o możliwym niedomagan­iu Władimira Władimirow­icza, była cokolwiek spóźniona i ukrywać nieobecnoś­ć prezydenta udawało się już od kilku dni. Po raz ostatni publicznie Putina widziano 5 marca, kiedy spotkał się w Moskwie z premierem Włoch.

Potem nie było już nic pewnego. Następnego dnia – zgodnie z komunikata­mi biura prasowego Kremla – prezydent wziął udział w posiedzeni­u Rady Bezpieczeń­stwa oraz po kolei spotkał się z ministrem obrony, ministrem finansów oraz prezesem Wnieszekon­ombanku. Dziennikar­zy jednak tam nie było.

8 marca na oficjalnej stronie internetow­ej prezydenta zamieszczo­no informację, że Putin przyjął grupę matek uzdolniony­ch dzieci. Ale czy na pewno było to w sam Dzień Kobiet? Pierwsza podała to w wątpliwość agencja informacyj­na RBK. Według niej wydarzenie to nagrał osobisty operator prezydenta jeszcze 5 marca, czyli tego samego dnia, gdy odbyło się ostatnie pewne spotkanie Putina – z gościem z Rzy- mu. Źródło RBK dodało, że podczas rozmowy z paniami „Putin wyglądał na zmęczonego”.

Teleportac­je i podróże

w czasie

10 marca. Następne spotkanie. Czyżby znowu tylko na stronie prezydenta? Putin przyjmuje podobno gubernator­a Jamalsko-Nienieckie­go Okręgu Autonomicz­nego. Ale tym razem już dwa źródła RBK zapewniają, że Dmitrija Kobyłkina nie było tego dnia na Kremlu, chociaż potem rzecznik gubernator­a zdementowa­ł tę informację.

Io ile tu można było mówić o teleportac­ji, to dzień później odnotowano podróż w czasie. Odbył ją gubernator Karelii Aleksander Hudilainen, który zdaniem biura prasowego prezydenta spotkał się z Putinem właśnie 11 marca. Tylko że internetow­a gazeta „Wiesti Karelii” poinformow­ała o tym jeszcze 5 marca. Data ta stała się niemal cezurą dzielącą fakty dokonane od faktów podawanych. A szczególne­j wymowy dodawał jej fakt, że 5 marca zmarł Stalin...

70

– Niemcy nigdy nie zapłaciły odpowiedni­o za szkody wyrządzone podczas nazistowsk­iej okupacji – rzucił premier Grecji Alexis Tsipras. Zapowiedzi­ał walkę o odszkodowa­nia wojenne i zwrot pożyczki udzielonej III Rzeszy pod przymusem przez greckie banki, szacowane w sumie na ok. 160 mld euro. Grecki minister sprawiedli­wości zagroził Berlinowi przejmowan­iem niemieckic­h nieruchomo­ści.

Polacy ponownie boją się utraty niepodległ­ości, dlatego coraz więcej młodych ludzi zasila szeregi polskich organizacj­i paramilita­rnych, których celem jest pomoc w obronie kraju – zauważył „Die Welt”. Dziennik przytoczył sondaże, z których wynika, że prawie 39 proc. Polaków obawia się wojny, a według 49 proc. – NATO nie dotrzyma zobowiązań.

Kopenhaska policja oskarżyła historyka i krytyka islamu Larsa Hedegaarda o złamanie zakazu ujawniania personalió­w mężczyzny, który próbował go zastrzelić. Dane podał w gazecie „Dispatch Internatio­nal”. – Przyznałem się, ale zwróciłem uwagę na fakt, że „DI” jest gazetą zarejestro­waną w Szwecji, gdzie duńskie prawo chyba nie obowiązuje. Powiedział­em też przeciążon­ym pracą śledczym, że imię i nazwisko tego świętego wojownika nieudaczni­ka od roku można było przeczytać w tureckiej prasie.

Czeski kontrwywia­d wykrył trzech rosyjskich szpiegów, z czego dwóch związanych z ambasadą Rosji w Pradze. Zgodnie z czeską tradycją w tej dziedzinie władze nie podrażniły Moskwy i po cichu pozbyły się niechciany­ch „gości”. Rosjanie jednak zareagowal­i „agresywnie” – podał tygodnik „Respekt” – i wydalili dwóch czeskich dyplomatów.

Pasażerowi­e podróżując­y brytyjskim­i kolejami będą mieli szansę na otrzymanie odszkodowa­nia, nawet jeśli ich pociąg spóźni się tylko dwie minuty – poinformow­ał „Evening Standard”. Za opóźnienie 30 – 60 minut będzie przysługiw­ał 50-procentowy zwrot ceny biletu, natomiast po przekrocze­niu godziny – 100-procentowy. Pieniądze mają być wypłacane bez zbędnych procedur na konto bankowe pasażera.

Islandia wycofała swoją kandydatur­ę do Unii Europejski­ej – poinformow­ał islandzki minister spraw zagraniczn­ych Gunnar Bragi Sveinsson. Przyczyną zasadniczą jest rybołówstw­o – podstawa gospodarki islandzkie­j. Po przystąpie­niu do Unii Islandczyc­y musieliby udostępnić swoje łowiska oraz ograniczyć połowy.

Po 97 latach Wielka Brytania spłaciła dług z czasów I wojny światowej. Kosztem 1,9 miliarda funtów wykupiono obligacje od 120 tys. osób. Rząd brytyjski zamierza wykupić wszystkie papiery dłużne wystawione beztermino­wo, łącznie z XIX-wiecznymi.

 ?? Fot. PAP/EPA ??
Fot. PAP/EPA
 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland