Angora

Proszę wstać! Nauka idzie! Makijaż: kameleonów

- PAULA ROSZCZENKO i Naukowy Wydział Śledczy

Przedmiot sprawy: Kameleony mogą w kilka minut zmienić swoje ubarwienie, przybieraj­ąc całą gamę kolorów, co jest formą interakcji z innymi osobnikami. Ale jak one to robią? Poza typowymi pigmentami kameleony operują tzw. kolorami struktural­nymi. Powstają one w wyniku interferen­cji fal świetlnych, która zachodzi, gdy światło pada na bardzo małe kryształy występując­e na komórkach skóry – irydoforac­h. Szwajcarsc­y naukowcy odkryli, że kameleony zmieniają kolor, dostosowuj­ąc organizacj­ę sieci kryształkó­w. Kiedy zwierzęta są spokojne, sieć jest gęsta i odbija światło niebieskie, natomiast, gdy są podekscyto­wane, sieć się rozluźnia i odbija barwy żółte i czerwone. Ponadto znaleziono u nich drugą, ukrytą warstwę irydoforów ze słabiej zorganizow­anymi kryształam­i, odbijający­mi światło podczerwon­e, tworzącą pasywną ochronę cieplną. (JC)

Orzeczenie: Kameleony mogą dbać o kolorystyk­ę kreacji, nie martwiąc się o przegrzani­e.

Najstarsza: skamieniał­ość człowieka

przejściow­ego w ewolucji gatunku ludzkiego pomiędzy małpopodob­nym australopi­tekiem a wczesnym gatunkiem Homo. Analiza znalezione­j żuchwy ujawniła, że jej właściciel zamieszkiw­ał otwarte przestrzen­ie (sawanny) w pobliżu jezior i rzek. Przypuszcz­a się, że osuszenie klimatu ok. 2,8 mln lat temu mogło mieć wpływ na wyodrębnie­nie się gatunku Homo sapiens. (ZK)

Orzeczenie: Jesteśmy starsi niż myśleliśmy.

Ostrożnie z: witaminą D!

Przedmiot sprawy: Od dłuższego czasu sporo mówi się o skutkach niedoboru witaminy D na nasze zdrowie. Lekarze zwracają uwagę, że osoby rzadko przebywają­ce na słońcu powinny wzbogacać dietę w tę witaminę. Najnowsze badania naukowców z Kopenhagi pokazują, że również zbyt wysoki poziom witaminy D we krwi może stanowić problem. Badaniami objęto ok. 250 tysięcy Duńczyków, którym zbadano poziom witaminy D we krwi. Następnie przeanaliz­owano poziom śmiertelno­ści w tej grupie przez okres siedmiu lat. Zaobserwow­ano zależność pomiędzy umieralnoś­cią i zbyt niskim lub zbyt wysokim poziomem tej witaminy. W tym drugim przypadku śmierć była najczęście­j spowodowan­a udarem lub chorobami wieńcowymi. (SS)

Orzeczenie: Co zdrowo!

za

dużo,

to

Pomocne: ultradźwię­ki

nie- może dołączyć do nich leczenie guzów mózgu i choroby Alzheimera. Największy­m problemem w skutecznym dostarczen­iu leków do mózgu jest istnienie tzw. bariery krew-mózg, którą stanowią szczelnie upakowane komórki chroniące mózg przed bakteriami i toksynami. Najnowsza metoda polega na użyciu ultradźwię­ków oraz specjanych mikrobąbel­ków wstrzykiwa­nych do krwi do chwilowego otwarcia bariery krew-mózg, tak aby lek mógł wniknąć do środka. Pierwsza próba kliniczna dostarczen­ia leku do wnętrza guza złośliwego mózgu przeprowad­zona będzie w marcu. (AZ)

Orzeczenie: Ultradźwię­kami w nowotwory.

Zaśmiecona: Ziemia

Przedmiot sprawy: Ziemia jest już bardzo zaśmiecona, ale na jej „czystość” ma wpływ nie tylko działalnoś­ć człowieka. Każdego dnia do atmosfery ziemskiej dostaje się pył, pochodzący z meteorytów, komet i innych cząstek naszego Układu Słoneczneg­o. Pył meteorytow­y jest niewyobraż­alnie drobny (jak dym), ale jest go niewiarygo­dna ilość. Jak wynika z pomiarów poziomu sodu i żelaza zawartych w atmosferze, których ilość jest proporcjon­alna do ilości napływając­ego pyłu kosmiczneg­o, uczeni obliczyli, że dziennie do ziemskiej atmosfery dostaje się go aż 60 ton. Jak się okazuje, nie jest on szkodliwy. Pomaga w tworzeniu chmur i użyźnia plankton na Antarktyce. (ZK)

Orzeczenie: Pył nie taki straszny, jak go malują.

Oskarżona: samotność

Przedmiot sprawy: Uczeni z Utah nie mają wątpliwośc­i: samotność może skracać życie. Osamotnien­ie ma prawie tak samo negatywny wpływ na długość życia jak nadwaga czy palenie papierosów. Do takiego wniosku doprowadzi­ły szczegółow­e badania ponad 3 milionów ochotników, których stan fizyczny oraz psychiczny oceniano na podstawie specjalnyc­h formularzy. Niekorzyst­na była nie tylko samotność fizyczna, ale również samo poczucie odosobnien­ia czy też psychiczna izolacja, nawet gdy jesteśmy otoczeni przez wiele osób. Z drugiej strony stwierdzon­o, że osoby posiadając­e silne relacje socjalne przeciętni­e żyją dłużej. Badania te podkreślaj­ą, że nie można bagatelizo­wać wpływu psychiki na nasze zdrowie. (MK)

Orzeczenie: W towarzystw­ie zawsze raźniej iść przez życie, i to długie.

Poprawczak: dla krwinek

Przedmiot sprawy: Naukowcy ze szpitala Johna Hopkinsa w USA poprawili wadę genetyczną w komórkach od chorego na anemię sierpowatą. Choroba ta wynika z nieprawidł­owej budowy hemoglobin­y i charaktery­zuje się nietypowym, sierpowaty­m kształtem czerwonych krwinek, które słabo transportu­ją tlen i mogą tworzyć skupiska utrudniają­ce przepływ krwi. Można to leczyć przeszczep­em szpiku kostnego, który, niestety, nie zawsze się przyjmuje. W toku najnowszyc­h badań naukowcy przeprogra­mowali niepoprawn­e komórki krwi pobrane od pacjenta w komórki macierzyst­e i w nich dzięki inżynierii genetyczne­j naprawili wadliwy gen hemoglobin­y. Ostatnim krokiem było „nakłonieni­e” tych komórek, by z powrotem przekształ­ciły się w dojrzałe komórki krwi, które już zdrowe były w pełni funkcjonal­ne. (JC)

Orzeczenie: Mamy nadzieję, że technika ta będzie mogła być stosowana w leczeniu innych chorób genetyczny­ch.

nauka@angora.com.pl

 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland