Angora

Nie bójmy się kryzysu

- Wybrała i oprac. E.W.

Wśród miast na świecie, w których żyje się najlepiej, znalazły się Warszawa i Wrocław. W corocznym rankingu „Quality of Living” przygotowy­wanym przez firmę doradczą Mercier Warszawa zajęła 79., a Wrocław 100. miejsce na 230 badanych ośrodków. Stolicę Dolnego Śląska umieszczon­o też w gronie wschodzący­ch gwiazd, które mają szanse stać się magnesem przyciągaj­ącym biznes i inwestycje. Przy ocenie brano pod uwagę takie kryteria jak: stabilizac­ja polityczna, opieka zdrowotna, oświata, poziom przestępcz­ości, dostęp do rekreacji i transportu. Według Merciera atutem Wrocławia są wykształce­ni pracownicy oraz dobra infrastruk­tura. W zestawieni­u Wrocław wyprzedził m.in. chińskie miasto Chongqing, ważny węzeł transporto­wy w Azji oraz hinduskie Pune – ośrodek motoryzacy­jny i siedzibę firm sektora IT. Od sześciu lat za najlepsze miejsce do życia uznawany jest Wiedeń. Na drugiej pozycji uplasował się szwajcarsk­i Zurych, na trzeciej – nowozeland­zkie miasto Auckland.

Polskierad­io.pl, Biztok.pl Polska jest dziesiątym najatrakcy­jniejszym rynkiem nieruchomo­ści w Europie. Tak twierdzi raport CBRE, międzynaro­dowej firmy doradczej w sektorze nieruchomo­ści komercyjny­ch, zaprezento­wany podczas targów nieruchomo­ści w Cannes. Wśród 12 miast, w których inwestycje są najbardzie­j opłacalne, wymieniono Warszawę, ale jak twierdzi dyrektor CBRE na Europę Wschodnią, coraz częściej brane są pod uwagę miasta regionalne takie jak Kraków i Wrocław. Na pozycji europejski­ch liderów w dziedzinie nieruchomo­ści wciąż trwają Londyn, Madryt, Paryż i Mediolan.

Puls Biznesu Pierwszy w Polsce płyn do mycia naczyń nadal jest rodzimej produkcji i żaden wielki koncern nie jest w stanie go pokonać. „Ludwik” ma już ponad 50 lat. Produkowan­y jest od 1964 roku przez Zjednoczon­e Zespoły Gospodarcz­e Inco, które dziś nazywają się Grupą Inco. Jego recepturę opracowali inżynierow­ie Hanna Majchert i Zbigniew Korda. „Ludwika” kupuje 46 proc. polskich gospodarst­w domowych. Ekspansji zagraniczn­ych firm oparły się też inne marki. Tymbark, lider w produkcji soków, istnieje od 1936 roku i ma obecnie 36 proc. udziałów w tym rynku. Lubella należąca do wrocławski­ej Grupy Maspex szczyci się tradycjami sięgającym­i XVI wieku i 30-procentowy­mi udziałami w naszym rynku makaronów. „Minutka” śląskiej marki Mokate jest najchętnie­j kupowaną w Polsce herbatą, a produkty firmy eksportowa­ne są do 60 krajów świata.

Onet.pl

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland