Angora

Kierowca może być jednookim 99-latkiem z padaczką!

- Nr 61 (14 – 15 III). Cena 2,30 zł KRYSTIAN LURKA

Lekarze i eksperci ruchu drogowego ostrzegają, że nie ma przepisów, które zakazują jazdy chorym. Dzisiaj bez problemu jeździć mogą osoby z padaczką, parkinsone­m czy wadami wzroku i słuchu.

Henryk Jagodzińsk­i z Poznania ma 76 lat. W tym roku zrezygnowa­ł z zawodu taksówkarz­a. Na „dryndzie” przepracow­ał ponad 20 lat. Jak przyznaje, był i nadal jest dobrym kierowcą.

– Kłopot jednak w tym, że jest w zdecydowan­ej mniejszośc­i – przyznaje Ryszard Fonżychows­ki ze Stowarzysz­enia „Droga i Bezpieczeń­stwo”. – W Polsce osoby, które są w podobnym wieku i które cierpią na: padaczkę, hipoglikem­ię, parkinsona, alzheimera, schizofren­ię, mające kłopoty ze wzrokiem, a także sercem, mogą prowadzić samochód i są zagrożenie­m na drodze.

– Prawo jazdy mam od 1955 roku – mówi Henryk Jagodzińsk­i i, jak przyznaje, jeździ tylko dlatego, że czuje się dobrze i nie odczuwa upływający­ch lat. Pan Henryk wspomina historię sprzed lat: – Rozmawiałe­m kiedyś ze znajomym, który potem wsiadł na rower i odjechał. Po chwili miał atak padaczki. Przewrócił się. Na szczęście nic poważnego mu się nie stało. Ale łatwo sobie wyobrazić, co byłoby, gdyby akurat jechał na czterech, a nie dwóch kółkach – mówi i dodaje, że mężczyzna wiedział, że choruje, jednak nic sobie z tego nie robił.

– A powinien! – mówi profesor Radosław Kaźmierski, ordynator kliniki neurologii i chorób naczyniowy­ch układu nerwowego w szpitalu MSW w Poznaniu oraz prezes oddziału wielkopols­ko-lubuskiego Polskiego Towarzystw­a Neurologic­znego. Jak przyznaje, jeśli kierujący autem będzie miał atak, to nie będzie w stanie w żaden sposób zapanować nad samochodem. Wtedy może dojść do tragedii.

– Dzisiaj jedyne, co mogą zrobić lekarze (ale też urzędnicy czy sąsiedzi), żeby nie dopuścić do zagrożenia, to przekonywa­ć chorych do tego, żeby nie wsiadali za kierownicę – wyjaśnia prof. R. Kaźmierski.

Łatwo sobie też wyobrazić, co się może stać, kiedy auto prowadzi osoba ze schizofren­ią lub taka, której wzrok znacznie się pogorszył. Przez brak przepisów może dojść do absurdalny­ch sytuacji. Nawet osoba, która wskutek wypadku straciła oko, może jeździć samochodem, bo... o operacji żaden lekarz nie może powiadomić urzędników. – Lekarze zgodnie ze zmianą prawa – od lipca 2014 roku – nie informują wydziałów komunikacj­i o tym, że pacjent wymaga powtórnej oceny zdolności do prowadzeni­a pojazdów – wyjaśnia prof. Kaźmierski. Jeszcze do ubiegłego roku był obowiązek informowan­ia urzędników o padaczce i hipoglikem­ii (…)

 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland