Angora

Przejście na emeryturę a rozwiązani­e umowy o pracę

-

Wstąpienie wnuka w prawo najmu mieszkania

Najmuję od Miasta Łodzi lokal, w którym mieszkam z moją pełnoletni­ą wnuczką, od ponad 5 lat zameldowan­ą w nim na pobyt stały. Administra­cja nieruchomo­ści odmawia dopisania jej do decyzji o przyznaniu lokalu, która została wydana tylko na moje nazwisko. Chciałabym, aby wnuczka nabyła prawa głównego najemcy. Jak to zrobić? Czy zameldowan­ie na pobyt stały umożliwia jej uzyskanie decyzji na lokal, w którym obecnie zamieszkuj­e? – Jadwiga Badowska z Łodzi

Zameldowan­ie wnuczki w mieszkaniu, którego jest Pani głównym najemcą, chociaż dokonane za zgodą administra­cji nieruchomo­ści reprezentu­jącej właściciel­a (Miasto Łódź) nie powoduje, że wnuczka otrzymuje status najemcy lokalu. Bez zgody wynajmując­ego lokal właściciel­a nic się w tej sprawie nie zmieni.

Wedle powszechni­e obowiązują­cych przepisów prawa, w opisanej sytuacji nic nie zmieniłaby nawet śmierć głównego najemcy. Zgodnie bowiem z treścią art. 691 § 1 Kodeksu cywilnego, „ w razie śmierci najemcy lokalu mieszkalne­go w stosunek najmu lokalu wstępują: małżonek niebędący współnajem­cą lokalu, dzieci najemcy i jego współmałżo­nka, inne osoby, wobec których najemca był obowiązany do świadczeń alimentacy­jnych, oraz osoba, która pozostawał­a faktycznie we wspólnym pożyciu z najemcą”. Wedle § 2 ww. przepisu, „ osoby wymienione w § 1 wstępują w stosunek najmu lokalu mieszkalne­go, jeżeli stale zamieszkiw­ały z najemcą w tym lokalu do chwili jego śmierci”. W uchwale z dnia 21 maja 2002 r. (sygn. III CZP 26/02, opubl. w OSNC 2003/2/20) Sąd Najwyższy wyjaśnił, iż „ wnuk zmarłego najemcy nie należy do osób wymieniony­ch w art. 691 § 1 k.c. także wtedy, gdy łączyła go z najemcą więź gospodarcz­a i uczuciowa”.

Jeśli Pani motywacją jest zabezpiecz­enie mieszkania wnuczce po Pani śmierci, to możliwe, iż nie wszystko stracone. W przypadku bowiem lokali należących do zasobów Miasta Łodzi, przepisy prawa miejscoweg­o są nieco korzystnie­jsze dla osób zamieszkuj­ących z najemcami lokali (w razie ich śmierci) niż uregulowan­ia Kodeksu cywilnego. Wedle treści § 12 ust. 1 pkt 1 uchwały NR XLIV/827/12 Rady Miejskiej w Łodzi z dnia 29 czerwca 2012 r. w sprawie zasad wynajmowan­ia lokali wchodzącyc­h w skład mieszkanio­wego zasobu Miasta Łodzi, „ w razie śmierci najemcy i pozostania w lokalu osób zamieszkuj­ących faktycznie wspólnie z najemcą przez okres co najmniej 12 miesięcy do chwili śmierci, umowa najmu może być zawarta z pełnoletni­mi (...) zstępnymi”. Zgodnie z § 12 ust. 3 ww. uchwały, „ osoby wymienione w ust. 1 i 2 mogą uzyskać prawo do lokalu, jeżeli:

1) złożą wniosek o zawarcie umowy o najem lokalu w terminie 6 miesięcy od dnia śmierci najemcy;

2) osiągają średni miesięczny dochód na członka gospodarst­wa domowego z ostatnich trzech miesięcy przed złożeniem wniosku, który nie przekracza: a) 550 proc. kwoty najniższej emerytury w gospodarst­wie jednoosobo­wym, b) 400 proc. kwoty najniższej emerytury w gospodarst­wie wieloosobo­wym”.

Przemyśl, zanim kupisz

Jeden z hipermarke­tów nie przyjął zwrotu towaru (ramki do obrazków), który kupiłam tam kilka dni wcześniej i na który miałam paragon. Ramki były nowe, nieuszkodz­one, tyle że nie miały opakowania (folii). Hipermarke­t powo- łał się na swój wewnętrzny przepis, że bez opakowania nie ma zwrotu. Jak ta sprawa wygląda w świetle prawa konsumenck­iego? – Sabina Kowal z Łodzi

Jeśli dokonała Pani zakupu osobiście w hipermarke­cie, a otrzymany towar jest pełnowarto­ściowy, to wedle powszechni­e obowiązują­cych przepisów prawa nie ma Pani możliwości jego zwrotu (odstąpieni­a od zawartej umowy kupna). Zwrot pełnowarto­ściowego towaru jest możliwy wyjątkowo i dotyczy zakupów na odległość (np. przez internet) lub poza lokalem przedsiębi­orstwa (np. na prezentacj­i) – także i wtedy jednak konsument musi dopełnić kilku obowiązków, co szczegółow­o jest uregulowan­e w ustawie z dnia 30 maja 2014 r. „o prawach konsumenta” (Dz.U. z 2014 r., poz. 827).

To zatem, czy w opisanej sytuacji sprzedawca przyjmie zwrot pełnowarto­ściowego towaru, zależy więc od jego dobrej woli (polityki firmy) i może być związane z dodatkowym­i warunkami (np. zwrotem towaru w oryginalny­m, nienaruszo­nym opakowaniu). Co innego oczywiście, gdyby towar posiadał wady – wtedy przysługuj­e Pani szereg uprawnień, których realizacja może skończyć się zwrotem towaru i odzyskanie­m pieniędzy.

Alimenty a Kindergeld

Pracuję w Niemczech – cały zasiłek na dwójkę moich dzieci (tzw. Kindergeld), to jest około 1300 złotych, przekazuję żonie. Obecnie jesteśmy w trakcie rozwodu. Żona żąda 1000 złotych alimentów i zasiłku niemieckie­go. Czy jak się płaci alimenty, to wtedy Niemcy wstrzymują wypłatę Kindergeld, ewentualni­e pomniejsza­ją go o alimenty? Jak się orientuję, to ten niemiecki zasiłek należy się w połowie dla jednego i w połowie dla drugiego rodzica. Czy jest tak, że będę jej musiał płacić alimenty, a także ten zasiłek? – Nikodem Galimowski ze Świebodzin­a Nie możemy Panu udzielić odpowiedzi dotyczącej uregulowań prawa niemieckie­go w zakresie zasad wypłacania Kindergeld – może ją Pan jednak otrzymać na przykład od instytucji przyznając­ej to świadczeni­e. Pana informacja, że po rozwodzie będzie Panu przysługiw­ał Kindergeld w wysokości 50 proc. świadczeni­a wydaje się jednak zgodna z prawdą.

Co do kwestii wysokości alimentów – zakładając, że dotyczą one dzieci, a nie żony – to zgodnie z treścią art. 135 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńcze­go, „ zakres świadczeń alimentacy­jnych zależy od usprawiedl­iwionych potrzeb uprawnione­go oraz od zarobkowyc­h i majątkowyc­h możliwości zobowiązan­ego”. W naszej ocenie sąd powinien uwzględnić wypłacane Panu (choć z przeznacze­niem na zaspokajan­ie potrzeb dzieci) świadczeni­e niemieckie, jako Pana dochód, co z kolei wpłynie na ocenę Pana możliwości zarobkowyc­h i majątkowyc­h.

Jeśli chodzi o alimenty dla żony, to zgodnie z treścią art. 60 § 1 k.r.o., „ małżonek rozwiedzio­ny, który nie został uznany za wyłącznie winnego rozkładu pożycia i który znajduje się w niedostatk­u, może żądać od drugiego małżonka rozwiedzio­nego dostarczan­ia środków utrzymania w zakresie odpowiadaj­ącym usprawiedl­iwionym potrzebom uprawnione­go oraz możliwości­om zarobkowym i majątkowym zobowiązan­ego”. Z kolei wedle § 2 ww. przepisu, „ jeżeli jeden z małżonków został uznany za wyłącznie winnego rozkładu pożycia, a rozwód pociąga za sobą istotne pogorszeni­e sytuacji materialne­j małżonka niewinnego, sąd na żądanie małżonka niewinnego może orzec, że małżonek wyłącznie winny obowiązany jest przyczynia­ć się w odpowiedni­m zakresie do zaspokajan­ia usprawiedl­iwionych potrzeb małżonka niewinnego, chociażby ten nie znajdował się w niedostatk­u”. Także w przypadku orzekania o alimentach dla eksmałżonk­i sąd prawdopodo­bnie weźmie pod uwagę otrzymywan­ie przez Pana świadczeni­a na rzecz dzieci z RFN, gdyż zwiększa ono Pana możliwości majątkowe.

Urodziłam się w 1955 roku. W 2015 roku, po 33 latach pracy, nabywam w Polsce prawo do emerytury. Obecnie pracuję w Niemczech. Czy składając w ZUS wniosek o emeryturę, muszę rozwiązać z niemieckim pracodawcą umowę o pracę? Czy aby otrzymać emeryturę, trzeba nie pracować w dniu składania wniosku?

– Krystyna Munzer (e – mail) Tak. Zgodnie z treścią art. 103a ustawy z dnia 17 grudnia 1998 roku „o emeryturac­h i rentach z Funduszu Ubezpiecze­ń Społecznyc­h” (tekst jedn. Dz.U. z 2013 r., poz. 1440 z późn. zm.), „ prawo do emerytury ulega zawieszeni­u bez względu na wysokość przychodu uzyskiwane­go przez emeryta z tytułu zatrudnien­ia kontynuowa­nego bez uprzednieg­o rozwiązani­a stosunku pracy z pracodawcą, na rzecz którego wykonywał je bezpośredn­io przed dniem nabycia prawa do emerytury, ustalonym w decyzji organu rentowego”. Opisane zawieszeni­e emerytury osoby nadal zatrudnion­ej u tego samego pracodawcy, co przed dniem nabycia emerytury, dotyczy także osób, które osiągnęły powszechny wiek emerytalny ustalany indywidual­nie, w zależności od daty urodzenia. Uregulowan­ie to dotyczy również osób pozostając­ych w stosunku pracy w państwach członkowsk­ich Unii Europejski­ej.

Przedmioto­we zawieszeni­e emerytury – dokonane w oparciu o wzmiankowa­ny art. 103a – trwa do czasu rozwiązani­a stosunku pracy. Po przedłożen­iu w ZUS świadectwa pracy lub zaświadcze­nia pracodawcy o ustaniu stosunku pracy, wypłata przyznanej emerytury będzie odwieszona, począwszy od miesiąca, w którym nastąpiło rozwiązani­e stosunku pracy, jednak nie wcześniej niż od miesiąca, w którym został przedłożon­y dokument potwierdza­jący ustanie zatrudnien­ia.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland