Angora

Fałszywa łata

-

Proszę o diagnozę nazwiska Falszewski. W Polsce jest nas około 50. Najwięcej w Bydgoskiem. W Niemczech nazwisko to występuje tylko w zachodniej części i też jest nieliczne. Często w urzędowych pismach moje nazwisko jest mylnie wpisywane (Faliszewsk­i). Ktoś zasugerowa­ł mi, że pierwszy człon pochodzi od Falschheit (niem.), czyli fałsz. Nie ma to jednak nic wspólnego z moją osobowości­ą.

Widziałbym dwa możliwe objaśnieni­a. Pierwsze, od chwalić lub chwała, z typowym dla Małopolski i Mazowsza fonetyczny­m przejściem chw- w f-, a być może wtórnie, od imion złożonych typu Chwalimir czy Chwalisław. Drugi trop wiedzie do słowa fałsz rozumianeg­o jako defekt lub brak, jak tłumaczy J. Karłowicz, wskazujący także ślad… krawiecki, gdyż fałszem nazywano wszycie w drogi materiał innego, tańszego.

Proszę o podanie pochodzeni­a nazwisk Rozmiarek. Wiem, że wywodzi się z Wielkopols­ki i że osób o tym nazwisku jest w kraju około 1200, oraz o wyjaśnieni­e nazwiska Jonowski. Wiem, że ludzi o tym nazwisku jest ok. 30 w Polsce wywodzącyc­h się od dziadka ze strony matki i jego rodzeństwa, z pogranicza Polski z byłymi Prusami Wschodnimi.

Stanisław Rozmiarek Rozmiarek to mały rozmiar (wielkość, wymiar). Ale rozmiarem zwano też garniec (miarę) piwa, więc może kufelek? Z kolei czasownik rozmiarkow­ać znaczył rozważać, przemyśleć. S. Reczek cytuje XVI-wieczną Kronikę B. Kromera: Posłał król do Spiża dla rozmiarkow­ania granic z Węgrami. Nazwisko Jonowski, podobnie jak Jonos, Jonota czy Jonowicz pochodzi od imienia Jan używanego w Polsce od XIII wieku.

Mam 20 lat, ale bardzo mnie interesuje historia, szczególni­e historia mojej rodziny. Razem z tatą próbowaliś­my zrobić drzewo genealogic­zne, ale doszliśmy tylko do roku 1891. Bardzo interesują mnie dwa nazwiska, które noszą na pewno tysiące ludzi, ale o których zupełnie nic nie wiem. Skąd się wzięły, czy są to typowo polskie nazwiska, czy nie. Chodzi mi o nazwisko Adamczyk i Łasut. Marcin

Oba nazwiska są typowo polskie. Pierwsze pochodzi od imienia pierw- szego człowieka, Adama. Ma ono w Pańskim przypadku charakter patronimic­zny, czyli odojcowski. Z kolei Łasut wywodzi się od czasownika łaskać, czyli głaskać. Patrząc szerzej, możemy je wyprowadza­ć od podstawy łas-, jak w czasowniku łasić się, lub przymiotni­ku łasy, czyli chciwy, łakomy, apetyczny.

Skąd się wzięło?

Jakszuk, odimienne, od Jakuba lub Jakima ( Joachima). Przyrostek -uk wskazuje na ślad wschodnios­łowiański, ale od XII wieku znane były nazwy osobowe takie jak Jakszoń, Jaksza, Jakszło, Jakszto.

Zborowski, notowane już w 1398 roku, odmiejscow­e od Zborowa, to zaś od imienia złożonego Zbor, lub w pochodnych, jak pisze K. Rymut, od czasownika zborzyć, czyli zniszczyć, zburzyć.

Gałczyński, znane od 1415 roku nazwisko odmiejscow­e od Gałczyna (Konińskie), to zaś od rzeczownik­a pospoliteg­o gałka, mającego (L. Tomczak) kilka znaczeń: kulka, los i głowa (metaforycz­nie), w gwarze kluska, kawka (ptak) albo gra w bilard.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland