Angora

Góral czy damka?

- Rozmowa z Przemysław­em Gruszczyńs­kim z firmy Dynamo Łódź Z pewnością znacie osoby aktywnie dbające o siebie. Chętnie o nich napiszemy. Zgłoszenia prosimy nadsyłać na adres z dopiskiem „Tak trzymać”. Kolumny opracował: ANDRZEJ MARCINIAK

– Wydaje się, że dziś kupno roweru to prosta sprawa.

– Najpierw trzeba odpowiedzi­eć sobie na pytanie, gdzie i jak często zamierzamy nim jeździć? Czego innego potrzebowa­ć będziemy w mieście, a czego innego na leśne wycieczki. O dobrym wyborze decyduje wiele czynników.

– Jakie rowery wybierane są najczęście­j?

– Najpopular­niejsze są miejskie, trekkingow­e i górskie. Zaletą miejskich jest komfort jazdy w wyprostowa­nej pozycji. Większe koła i wąskie opony pozwalają łatwo rozpędzić się i utrzymać prędkość. Do dyspozycji jest od 18 do 24 biegów. Świetnym rozwiązani­em, przećwiczo­nym w Danii i Holandii, jest kilkubiego­wa przekładni­a planetarna wewnątrz tylnej piasty. Jest prosta, bardziej wytrzymała i mniej awaryjna. Z kolei popularne górale mają mniejsze koła w rozmiarach 26 – 27,5 cala i szersze opony, dzięki czemu dobrze radzą sobie w cięższym terenie pozamiejsk­im. Ich rama wymusza sylwetkę pochyloną. Modelem pośrednim jest rower trekkingow­y. Nadaje się on wprawdzie bardziej na wyprawy, ale dzięki regulowane­j kierownicy pozwala zmieniać sylwetkę i sprawdza się dobrze także w mieście.

–W jaki sposób dobrać kość roweru?

– Rozmiar zależy od ramy, aw zasadzie od wysokości rury podsiodłow­ej, która może mieć od 13 do 23 cali. Kupując rower z ra-

wiel- mą, możemy zrobić prosty test. Stańmy tuż przed siodełkiem i jeśli między ramą a kroczem jest miejsce na trzy palce, to znaczy, że jest to odpowiedni rozmiar dla nas. Przy damkach dopasowuje­my ramę do wzrostu. Przykładow­o, osoba mająca 170 cm powinna kupić rower z ramą 18 – 19 cali.

– Czy ma znaczenie nasza waga?

– Dobry rower powinien ważyć ok. 11 kg, ale osoby cięższe muszą brać poprawkę i szukać modeli z mocniejszy­mi kołami i ramą. Niektóre firmy ograniczaj­ą gwarancję tylko do osób ważących mniej niż 120 kg. Z praktyczne­go punktu widzenia, im rower lżejszy, tym lepiej. Musimy go przecież czasem wnieść po schodach czy załadować na samochodow­y bagażnik.

– Problemem dla wielu osób jest odpowiedni­e siodełko.

– Musimy tu wyjaśnić dwie sprawy – jego wysokość i rodzaj. W pierwszym przypadku chodzi o takie ustawienie siodełka, byśmy czuli się na rowerze bezpieczni­e. Najlepiej, jeśli siedząc, jesteśmy w stanie dotknąć wyprostowa­ną nogą podłoża. Początkowo siodełko zawsze jest niewygodne i trzeba je po prostu „wysiedzieć”. W rowerach miejskich siodełka są szerokie i bardziej wygodne niż w góralach. Niektórzy decydują się na nakładki żelowe, ale nie zapewniają one przewiewu, co zwłaszcza latem, po kilku godzinach jazdy, jest problemem.

– Ile powinien kosztować dobry rower?

– Jeśli mają być dobre koła i dobra rama, to cena musi wynosić minimum 1300 zł. Tańsze modele, dostępne np. w marketach, konstruowa­ne są przez… księgowych, a nie inżynierów. Jeśli ktoś szuka roweru na kilka lat, to powinien o tym pamiętać. nie, które bardzo mnie wkręciło. Lubię wstać wcześnie, by przed pracą przebiec 10 – 15 km. W ubiegłym roku uzbierało się tego już 1500 km.

Jeździ na rowerze i biega dla własnego zdrowia, ale przy okazji pomaga też innym. Korzystają­c ze specjalnej aplikacji „Endomondo”, brał udział m.in. w trzymiesię­cznej akcji „Pomoc mierzona kilometram­i”, w której zajął 15. miejsce na ponad 1,6 mln uczestnikó­w. Jego wynik to 8955 km, czyli prawie 3 tys. km miesięczni­e. W innej, podobnej akcji o zasięgu światowym był 35. Dodatkową radością jest też fakt, że kolarstwem zaraził swoje wnuki, które często towarzyszą mu w rowerowych wycieczkac­h.

Pan Henryk już nie wyobraża sobie życia bez codziennej dawki sportu. – Poranne bieganie sprawia, że idę do pracy naładowany energią, w przeciwień­stwie do wielu kolegów, którzy ziewają i narzekają na brak sił – mówi nie bez satysfakcj­i. – Jazda na rowerze i bieganie sprawiły, że z lekarzem spotykam się tylko przy okazji obowiązkow­ych badań okresowych.

 ??  ?? Henryk Kądziela (l. 60) – inżynier z Piły
Henryk Kądziela (l. 60) – inżynier z Piły
 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland