Angora

Joga dla rowerzystó­w

- Rys. Piotr Rajczyk RADEK RYCHLIK

Jazda na rowerze jest świetnym treningiem aerobowym. Pomaga spalić tkankę tłuszczową, utrzymuje w zdrowiu układ krwionośny i oddechowy. Wzmacnia i rzeźbi mięśnie nóg, rozwija uda i łydki. W zakorkowan­ych miastach rower jest świetną alternatyw­ą dla samochodu, nie tylko tańszą i zdrowszą, ale często także szybszą. Jeżdżąc rowerem, nie zanieczysz­czamy środowiska spalinami i oszczędzam­y zasoby naszej planety. Jedynym minusem jazdy na rowerze może być nadmierne napięcie i usztywnien­ie mięśni, które wtedy najbardzie­j pracują. Aby utrzymać elastyczne mięśnie i naturalne zakresy ruchu, warto po jeździe na rowerze wykonać kilka rozciągają­cych pozycji jogi.

Przygotowa­nie do eka pada rajakapota­sany.

Pozycja ta rozciąga przód uda – mięsień biodrowo-lędźwiowy – oraz szczególni­e ważny dla rowerzystó­w mięsień czworogłow­y uda.

Aby ją wykonać, uklęknij na kolanie przysunięt­ym do samej ściany, podłożywsz­y pod kolano złożony koc, aby zwiększyć komfort wykonania ćwiczenia. Drugą nogę wysuń do przodu. Oprzyj ręce na nodze, która jest z przodu, odepchnij się od niej, podnosząc wysoko klatkę piersiową. Postaraj się opuścić biodra jak najniżej i odsunąć jak najdalej od ściany. Tułów i miednicę trzymaj pionowo.

Pies z głową w dół (adho mukha śvanasana)

Pozycja ta rozciąga osiowo kręgosłup, powodując dekompresj­ę krążków międzykręg­owych, przynosi ulgę po długim sie- dzeniu lub staniu. Ponadto rozciąga nóg, zarówno uda, jak i łydki.

Aby ją wykonać, stań w klęku podpartym, stopy są rozstawion­e na szerokość bioder, ręce na szerokość barków. Następnie wypchnij biodra daleko do góry iw tył, prostując kolana. Ciało powinno przyjąć kształt odwróconej litery V. Osoby mało elastyczne mają problem, aby w tej pozycji jednocześn­ie wydłużać kręgosłup i rozciągać nogi. W takim wypadku najpierw wykonaj ją z nogami ugiętymi, zbliżając kolana do brzucha i skupiając się na wydłużaniu dolnego odcinka kręgosłupa. Następnie prostuj raz jedną nogę, raz drugą, sięgając piętami jak najbliżej w stronę podłogi.

tyły

Autor publikacji naukowych z dziedziny fizjologii i biomechani­ki dotyczącyc­h ćwiczeń jogi. W 2002 r. założył pierwszą w Polsce szkołę dynamiczny­ch stylów jogi. Szkolił się u mistrzów jogi w Indiach, USA i Europie Zachodniej. Absolwent warszawski­ego AWF-u, obecnie studiuje neurokogni­tywistykę. W swojej pracy łączy mądrość tradycji Wschodu z osiągnięci­ami współczesn­ej nauki. RadekRychl­ik.pl

 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland