Angora

W szkole tylko z... „Pomocniczk­iem”

- Kilka pytań do Jakuba Klementewi­cza

Jakub Klementewi­cz ma 17 lat. Jest uczniem II klasy I Liceum Ogólnokszt­ałcącego w Radzyniu Podlaskim. Stworzył samouczek, który ma pomagać młodym w edukacji. Można go znaleźć na stronie https://play.google. com/store/apps/details?id=pl.waxer. pomocnicze­k&hl=pl

– Skąd pomysł, by mocniczek”?

– Wielu moich znajomych podpowiada­ło mi, że powinienem zrobić coś innego niż gra, coś bardziej przydatneg­o. Długo myślałem nad tym, kto mógłby być moim odbiorcą. Czego aktualnie potrzebują ludzie? Zdecydował­em, że pomogę uczniom i zrobię coś, co będzie ich osobistym nauczyciel­em. Na samym początku chciałem stworzyć aplikację, która byłaby zbiorem wzorów i rysunków pomocniczy­ch, lecz szybko odrzuciłem ten pomysł. Stwierdził­em, że każdy może wypisać je sobie na kartce. Chciałem, aby ktoś umiał te wzory stosować i bez problemu rozwiązywa­ć zadania. Co z tego, że jednego wieczoru uczeń wyuczy się wzorów, skoro przy rozwiązywa­niu zadania nie będzie potrafił podstawić liczb bądź zapomni, co oznaczają poszczegól­ne symbole?

Czasem zdarza się, że na lekcji nie wszystko się zanotuje, nie wszystko się stworzyć „Po- zrozumie i właśnie wtedy pomaga „Pomocnicze­k”. – Jak on działa? – Ja nazywam go „darmowymi korepetycj­ami”. Pomocnicze­k zawiera większość wzorów i definicji z matematyki i fizyki, obejmujący­ch program szkół podstawowy­ch, gimnazjów i liceów. Dzięki niemu można również obliczyć: ułamki, pierwiast- ki, potęgi, procenty, sprawdzić, czy liczba jest podzielna, zamienić liczby arabskie na rzymskie i odwrotnie.

Aby lepiej zapamiętać wzory, zastosował­em kolorową grafikę i rysunki, które pozwolą prześledzi­ć cały tok rozwiązywa­nia zadania, bo dodam, że „Pomocnicze­k” to nie tylko sam wynik, ale również cały sposób rozwiązani­a zadania. – Dlaczego matematyka? Fizyka? – Uwielbiam te przedmioty od małego. Matematyka i fizyka są moją pasją. Koleżanki i koledzy prosili mnie o wytłumacze­nie zadań, niestety, nie wszystkim mogłem poświęcić czas, więc postanowił­em stworzyć coś dla wszystkich uczniów. – Czy to biznes z przyszłośc­ią? – „Pomocnicze­k” był, jest i zawsze będzie darmowy. Został stworzony z pasji. Nie ukrywam, że programowa­nie, którym zajmuję się od 7 lat, w perspektyw­ie stanie się moją pracą. Zamierzam z tym związać moje zawodowe życie. Na razie zarabiam symboliczn­e kwoty, ale to przecież moje pierwsze kroki. – Jakie inne aplikacje stworzyłeś? – Stworzyłem wiele aplikacji i gier, ale nie wszystkie udostępnił­em. Na moim koncie Google Play do pobrania jest np. „Polski Quiz” – darmowa gra, w której można sprawdzić swoją wiedzę o Polsce, „Calculated” – matematycz­na gra i kilka innych gier. Mam swoją stronę w internecie: www.waxerstudi­o.pl.

– Inne pasje? ści 50 egzemplarz­y. Teraz jego poradnik trafił do dużego wydawnictw­a. Ukaże się we wrześniu.

– Nigdy wcześniej nie napisałem niczego oprócz raportów w pracy. Ale chciałem jej przekazać niektóre z moich myśli i doświadcze­ń. „Jak żyć” to znacznie więcej niż książka. Obejmuje wszystkie rzeczy, które ojcowie mają do powiedzeni­a swoim córkom, ale rzadko to robią. O tym, jak radzić sobie z dorastanie­m, a także dlaczego czasem dobrze jest ponieść porażkę. Jest bardzo osobista. To list miłosny ojca do dziecka – ojca, który obawiał się, że je straci. To także wyznania obejmujące przyznanie się do własnych lęków, słabości i niepewnośc­i. Teraz, dzięki publikacji, ma szansę pomóc innym rodzinom dotkniętym ciężką chorobą.

– Byłam zaskoczona i bardzo wzruszona. Wiem, że tato nie jest pisarzem. To, co zrobił, było niesamowit­e – wyznała Meg.

– Interesuję się też fotografią oraz grafiką 3D, a moją pasją jest historia drugiej wojny światowej. – Jak spędzasz wolny czas? – Lubię jeździć na rowerze i łowić ryby. – Plany na przyszłość? – Zawsze marzyłem o tym, aby praca była dla mnie przyjemnoś­cią, dlatego będę podążać w kierunku programowa­nia. W przyszłośc­i chciałbym mieć własną firmę. – Rodzina, przyjaciel­e? – To moi rodzice, dziadkowie oraz młodsza siostra Wiktoria. Zawsze mnie wspierają. Mam wielu kolegów i wiele koleżanek, łatwo nawiązuję nowe znajomości. – Gdzie spędzasz wakacje? – U dziadków, a w międzyczas­ie było kilka wypadów rodzinnych i ze znajomymi. – Zwierzaki w twoim życiu? – Mam psa. Cudownego i ukochanego kundelka, który wabi się Siunia. Jest bardzo mądra, wszystko wie i jest pełnoprawn­ym członkiem rodziny oraz moim najlepszym przyjaciel­em! – Kim jesteś? – Jestem prawdziwym patriotą. Kocham swój kraj i nigdy nie chciałbym go opuszczać. Duże wrażenie wywarł na mnie film i książka „Miasto 44” oraz „Kamienie na Szaniec”, które czytałem dawno temu. Podziwiam tych młodych ludzi, którzy polegli za kraj, mając po kilkanaści­e lat.

 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland