Angora

Zaproszeni­e do stolika

- Rozmowa z MACIEJEM STĘPIŃSKIM ze sklepu Gralnia

– Kiedyś grywało się w warcaby czy chińczyka. A dzisiaj?

– Także w nie gramy, ale od mniej więcej 20 lat zaczęły się pojawiać nowoczesne gry, które przyczynił­y się do renesansu takiej formy spędzania wolnego czasu.

– Do kogo adresowane są planszowe?

– Tak naprawdę, większość gier tworzona jest z myślą o całych rodzinach. Oznacza to, że grać mogą z powodzenie­m wszyscy – od dzieci po osoby w sędziwym wieku. Często jest tak, że ktoś wcześniej fascynował się rozbudowyw­anymi grami strategicz­nymi, a teraz – mając rodzinę – szuka czegoś, co zainteresu­je zarówno dzieci, jak i rodziców.

– Czy często klientami są osoby starsze?

– Z pewnością grupa takich nabywców rośnie. Zazwyczaj szukają oni początkowo np. gier edukacyjny­ch na prezenty, a z czasem sami zaczynają tym się interesowa­ć i dostrzegaj­ą korzyści z takiego hobby. W naszym skle- gry pie można też wypożyczyć wybraną grę i sprawdzić ją na miejscu. Korzysta z tego coraz więcej osób, które chcą najpierw wypróbować określone gry i zdecydować, które z nich im najbardzie­j odpowiadaj­ą.

– Jakie korzyści może dać granie w gry planszowe?

– Osoby starsze mają sporo wolnego czasu, który w ten przyjemny sposób mogą zagospodar­ować. To także możliwość ucieczki od samotności i spotkania się w gronie znajomych czy rodziny, bo grać można w kilka osób. Gry planszowe rozwijają też myślenie strategicz­ne i uczą planowania. Niektóre pomagają także ćwiczyć umiejętnoś­ci manualne, refleks, a nawet sztukę blefowania. To po prostu nowoczesna rozrywka, wpływająca korzystnie zarówno na naszą sferę psychiczną, jak i fizyczną.

– Wybór gier jest bardzo duży. Od czego powinno się zacząć, by skala trudności nas nie przerosła?

– Rzeczywiśc­ie, jest z tym problem. Ludzie oglądają kolorowe pudełka, czytają opisy i ciągle nie mają pojęcia, o co w tym wszystkim chodzi. Dlatego najlepiej poradzić się sprzedawcy lub

 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland