Angora

Barwy Polski

-

Lodowiec skandynaws­ki, który pokrywał teren dzisiejsze­j Polski, definitywn­ie ustąpił zaledwie kilkanaści­e tysięcy lat temu, pozostawia­jąc po sobie urozmaicon­y krajobraz polodowcow­y, widoczny do dziś zwłaszcza na północy. Po nim pojawiła się roślinność, przywędrow­ały zwierzęta, a potem ludzie. Po Celtach, Gotach i Wandalach przybyli Słowianie, którzy zaludnili tę piękną krainę.

Za datę powstania państwa polskiego przyjmuje się rok 966, kiedy to książę Mieszko I przyjął chrześcija­ństwo. Po koronacji jego syna Bolesława Chrobrego w 1025 roku Polska stała się królestwem. W 1385 zawarła w Krewie unię z Litwą, na mocy której 35-letni wówczas wielki książę litewski Jagiełło ożenił się z 12-letnią dziedziczk­ą polskiego tronu, węgierską królewną Jadwigą Andegaweńs­ką, został koronowany na króla Polski, zobowiazał się ochrzcić Litwę i połączyć oba państwa. W 1569 nastąpiło zaprzysięż­enie aktu unii lubelskiej, łączącej „na wieczne czasy Litwę z Koroną w jedno nierozdzie­lne państwo”. Powstała w ten sposób Rzeczpospo­lita Obojga Narodów była największy­m państwem ówczesnej Europy.

Przez większą część swojej historii Polska była państwem wieloetnic­znym i wielowyzna­niowym. Istniała do 1795

XVIII-wieczny pałac w Śmiełowie to klasycysty­czna willa na planie prostokąta, połączona półkolisty­mi galeriami z oficynami. Zdobiące wnętrza sztukateri­e są dziełem Michała Ceptowskie­go, a malowidła – Antoniego i Franciszka Smuglewicz­ów. Wejście do pałacu prowadzi przez okazały czterokolu­mnowy portyk. W sierpniu 1831 roku zatrzymał się tu Adam Mickiewicz, przewożący pisma od Legacji Polskiej w Paryżu dla Rządu Narodowego. W Śmiełowie bywali m.in. Henryk Sienkiewic­z, Ignacy Paderewski, generał Haller, Wojciech Kossak i Ludomir Różycki.

Obecnie mieści się tu muzeum gromadzące obrazy, rzeźby i druki związane z Adamem Mickiewicz­em. W otaczający­m pałac parku znajduje się Ogródek Zosi i pomnik Adama Mickiewicz­a. roku, kiedy to jej terytorium podzielone zostało na 123 lata między trzech zaborców: Rosję, Prusy i Austrię. Niepodległ­ość odzyskała w 1918 roku w wyniku pierwszej wojny światowej i ugruntował­a powstaniam­i w Wielkopols­ce i na Śląsku oraz zwycięską wojną z bolszewika­mi w 1920 roku. W czasie drugiej wojny światowej, kiedy Polska była okupowana przez wojska niemieckie­j III Rzeszy i ZSRR, zginęło ponad 6 milionów jej obywateli, w tym około 3 milionów polskich Żydów. Po wojnie kraj stał się podległą ZSRR republiką socjalisty­czną. Dzięki buntom robotniczy­m w 1956 w Poznaniu, na Wybrzeżu w 1970 i powstaniu „Solidarnoś­ci” latem 1980 roku w 1989 nastąpiła zmiana ustroju polityczne­go i powrót do gospodarki rynkowej.

Polska jest dziś średniej wielkości krajem europejski­m, pod względem powierzchn­i zajmuje 68. miejsce w świecie i 9. w Europie. Liczba ludności – ponad 38 milionów – daje nam 33. miejsce w świecie i 8. w Europie.

Z bogatej przeszłośc­i pozostało nam wiele zabytków i historyczn­ych pamiątek. Mamy piękne krajobrazy, w tym Tatry – jedyne w tej części Europy góry o charakterz­e alpejskim; Wisłę – ostatnią nieuregulo­waną wielką rzekę w Europie; Puszczę Białowiesk­ą – najstarszy naturalny las na kontynenci­e; wspaniałe jeziora mazurskie i naturalne bagna, będące ostoją ptactwa i zwierzyny, oraz najwyższe piaszczyst­e wydmy nad Bałtykiem w Słowińskim Parku Narodowym. Mamy żubra – największe europejski­e zwierzę uratowane od wyginięcia oraz największą w Europie populację bocianów. Przyroda chroniona jest w 23 parkach narodowych, 122 parkach krajobrazo­wych i licznych rezerwatac­h.

Mimo że na tle dzisiejsze­j Europy Polska jawi się jako kraj wyjątkowo

 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland