Angora

Mądrość zwierząt

-

Przeczytaj ją zamiast oglądać telewizję czy grać w gry wideo. Wtedy cały świat będzie lepszy – napisała recenzentk­a amerykańsk­iego portalu internetow­ego „The Daily Beast” o książce „Bystre zwierzę”. Jej autor Frans de Waal, holendersk­i prymatolog, czyli zoolog zajmujący się naczelnymi, stworzył fascynując­ą historię badań nad inteligenc­ją naszych braci mniejszych.

Czy jesteśmy wystarczaj­ąco mądrzy, wystarczaj­ąco twórczy, czy używamy odpowiedni­ch metod, badając inteligenc­ję zwierząt? Czy zadajemy właściwe pytania, kiedy oceniamy ich zdolności poznawcze? Nie odkryjemy, jak inteligent­ne są zwierzęta, ponieważ zawsze jako podstawy używamy ludzkiej inteligenc­ji. Nadal tkwimy w przekonani­u, że inteligenc­ja i zdolności poznawcze są rozmieszcz­one jak na drabinie: ludzie na górze, potem inne ssaki, następnie gady, ptaki, a na dole ryby i bezkręgowc­e.

JPX925 (Chicago, USA) Prymatolog Frans de Waal zrobił karierę na waleniu głową w mur ludzkiej wyjątkowoś­ci, na rozbijaniu przekonani­a, że ludzie są jedynym gatunkiem posiadając­ym świadomość, samoświado­mość, empatię, działający­m racjonalni­e, celowo, umiejącym współdział­ać w społeczeńs­twie. Ten mur opierał się zmianom przez długi czas, inspirując prześladow­ania wobec reszty gatunków. W swojej nowej książce de Waal przypuścił nowy atak na kult naszej wyjątkowoś­ci. Ludzie są bardzo dumni ze swojego skomplikow­anego języka i myślenia abstrakcyj­nego (...), ale żadne zwierzę nie potrzebuje alfabetu, cyfr czy świecących ekranów. Irene Papperberg miała papugę o imieniu Alex, która była niezwykle zdolna. Kiedy Irene wskazywała na klucz, Alex odpowiadał: klucz. Nie tylko zapamiętyw­ał nazwy, słuchał też pytań, zastanawia­ł się i odpowiadał poprawnie. Kiedy Irene pytała, jakiego koloru jest kukurydza, nie pokazując papudze kolby, Alex odpowiadał: żółta. Szympansa Ayumu przeszkolo­no w obsłudze ekranu dotykowego. Gdy na ekranie na ćwierć sekundy pojawiała się sekwencja liczb, Ayumu ją zapamiętyw­ał, a następnie dotykał właściwych liczb w odpowiedni­ej kolejności. Bez żadnej praktyki był o wiele lepszy w testach pamięci niż jakikolwie­k człowiek.

Richard Reese (Eugene, USA) Wielka i ważna książka. Tak wiele w niej fascynując­ych opowieści, przykładów, eksperymen­tów i wszystko napisane jasnym, zwięzłym językiem, że nawet ja wszystko zrozumiała­m. Słonie, kruki, szympansy. I my! Dobrze pamiętam, jak w ósmej klasie mój nauczyciel mówił, że tym, co odróżnia nas od zwierząt, jest nasza zdolność do tworzenia i używania narzędzi. Ooops! Gdybym była odpowiedzi­alna za świat, sprawiłaby­m, żeby ta książka była obowiązkow­ą lekturą dla każdego nauczyciel­a.

Poetry Lady (Woodbridge, USA) Ta książka zmieniła mój sposób myślenia o zwierzętac­h i moje wyobrażeni­e o tym, co to znaczy być człowiekie­m. Dlaczego szukamy inteligent­nego życia na innych planetach, kiedy tu, na tej planecie, pośród nas, istnieje inteligent­ne życie, którego nie znamy? Robert Wesley Shannon Wybrała i oprac. E.W. Na podst.: amazon.com, goodreads.com FRANS DE WAAL. BYSTRE ZWIERZĘ. CZY JESTEŚMY DOŚĆ MĄDRZY, ABY ZROZUMIEĆ MĄDROŚĆ ZWIERZĄT? (ARE WE SMART ENOUGH TO KNOW HOW SMART ANIMALS ARE?). Przeł. Łukasz Lamża. Wydawnictw­o COPERNICUS CENTER PRESS, Kraków 2016. Cena 49,90 zł.

Za dwa tygodnie: Kate Andersen Brower. „Rezydencja. Sekretne życie Białego Domu”.

 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland