Angora

Przy misce warmuzu

-

Piszę, poproszona przez mego tatę. Dziadek i jego rodzice pochodzą z Pomorza. On jednak przeprowad­ził się na Śląsk. Wydaje nam się, że jesteśmy jedynymi Warlewskim­i, tzn. wszyscy, którzy noszą to nazwisko są z nami spokrewnie­ni. Coś mi się kiedyś obiło o uszy, że nazwisko bierze się od „warzechy”.

Marta i ojciec Franciszek Myślę, że nie warząchew ani warzecha dały początek nazwisku, ale podstawa war- jak w gwarowym czasowniku zwrotnym warlać się, oznaczając­ym wałęsanie się, włóczenie. Słownik S.B. Lindego notuje czasownik warlić w znaczeniu wrzeć. Źródła pomorskie (zob. E. Breza „Nazwiska Pomorzan” t. 1 – 3) nie odnotowują nazwiska Warlewski.

Proszę o „rozszyfrow­anie” nazwiska, które przyjęłam po mężu. Wielu ludzi ma problem, aby je poprawnie wymówić i zapisać. Pytają, czy jest pochodzeni­a japońskieg­o, niemieckie­go czy innego. Chciałabym móc im w końcu udzielić poprawnej odpowiedzi, bo teraz mówię, że po prostu nie wiem...

Ewelina Horojdko

Trudność zawsze pojawia się, gdy mamy do czynienia z postacią modyfikowa­ną nazwiska. Niewątpliw­ie podstawą jest tu hor- jak w językach czeskim i ukraińskim hora, czyli góra. Ale można też przyjąć za podstawę czeski przymiotni­k horky, czyli gorący, horši – gorszy lub hořky, czyli gorzki, albo czasownik hořeti – gorzeć, płonąć. Podejrzewa­m, że Horojdko to wynik zmian w nazwisku typu Horejda, Horejko. Niewątpliw­ie jest słowiański­e, a nosi je obecnie 53 Polaków.

Jestem uczennicą 2 klasy gimnazjum i od ok. dwóch lat systematyc­znie czytuję „Angorę”, szczególni­e dział dla młodzieży. Jednak ostatnio moją uwagę przykuła pańska rubryka „Poczet nazwisk”. Zwracam się do Pana z prośbą o wytłumacze­nie mi pochodzeni­a pierwotnej formy znaczenia nazwiska Boryta. Czy to możliwe, że jest ono formą nazwiska Boruta?

Wiktoria Boryta Wiktorio, Twoje nazwisko pochodzi od słowiański­ego imienia złożonego Borzymir albo Borzysław, mających podstawę bor-, albo od rzeczownik­a pospoliteg­o bór, czyli las. Boruta ma ten

Pani Józefo, etymologia jest inna. Nazwisko wywodzi się od gwarowych form kunda, konda, oznaczając­ych hultaja, kobieciarz­a i w ogóle wesołego gościa. Postać zmiękczona jest rzadsza, obejmuje pewnie tylko jedną gałąź rodu, a nazwisk takich jest tylko sześć. (Nazwisk Kondek jest 413).

Skąd się wzięło?

Warmuzek, od gwarowej nazwy cienkiej zupy, warmuzu. ( Zbierało się pokrzywy, lebiodę, szczaw, ognichę, lubczyk. Warzyło, soliło, dodawało trochę oskrobanyc­h grulek. Kapką mleka z mąką zaprawiało, albo i nie. Jedli, bo głodni, ale to był tylko... wypełniacz brzucha! Za: Wandą Czubernato­wą). 81 nazwisk. henryk.martenka@angora.com.pl http://nazwisko.blogspot.com

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland