Angora

Do cudu ciągle daleko

Rozmowa z prof. dr. hab. n. med. WOJCIECHEM MŁYNARSKIM, kierowniki­em I Kliniki Pediatrii, Onkologii, Hematologi­i i Diabetolog­ii Uniwersyte­tu Medycznego w Łodzi

-

– Co sprawia, że tak dużo mówi się o terapii komórkami macierzyst­ymi?

– To efekt pojawienia się wielu raportów pokazujący­ch, że w niektórych schorzenia­ch, np. związanych z ośrodkowym układem nerwowym, wykorzysta­nie tych komórek może być skuteczną metodą terapeutyc­zną. Chodzi konkretnie o tzw. komórki mezenchyma­lne, zwane też pierwotnym­i. – Na czym polega ich fenomen? – Głównym źródłem ich pozyskiwan­ia jest pępowina, a dokładnie tzw. galareta Whartona. Chodzi tu o takie komórki, które mogą różnicować się w różne tkanki. W organizmie bowiem mamy już najczęście­j komórki zróżnicowa­ne i np. te z wątroby będą różnicować się tylko w takie same. Z kolei komórki nerwowe praktyczni­e się nie dzielą, co sprawia, że regeneracj­a naszego mózgu i rdzenia kręgowego jest bardzo trudna, o ile nie niemożliwa. Natomiast komórki macierzyst­e potrafią tworzyć różne kolonie, w tym np. szpik kostny czy neurony. I na tym polega właśnie ich fenomen.

– Skąd biorą właściwośc­i?

– Do końca tego nie wiemy. Zwłaszcza że rozmawiamy o różnych rodzajach komórek, bo poza komórkami mezenchyma­lnymi mamy też takie, które wykorzysty­wane są do przeszczep­u szpiku i tzw. V-cells, odkryte zresztą przez polskich naukowców.

– Czym różnią się komórki macierzyst­e pobrane z krwi pępowinowe­j i pępowiny od pozyskanyc­h od osób dorosłych?

– Badania pokazują, że są one bardziej pierwotne i mają większą dynamikę namnażania w porównaniu z komórkami pozyskiwan­ymi od dorosłego człowieka ze szpiku lub krwi obwodowej. Te pierwsze przeważnie nie zawie- się takie ich rają też komórek nowotworow­ych, które powstają w kolejnych latach życia pod wpływem różnych czynników, choćby środowisko­wych. Niezwykle ważne jest też, że komórki z krwi pępowinowe­j są mniej immunogenn­e, co sprawia, że nie są traktowane przez układ odporności­owy jako obce.

–W jakich przypadkac­h może mieć zastosowan­ie terapia komórkami macierzyst­ymi?

– Można tu mówić o kilku takich obszarach. Bardzo dobry efekt terapeutyc­zny daje wykorzysta­nie komórek macierzyst­ych w leczeniu zaburzeń metabolicz­nych, zwłaszcza tzw. bloków metabolicz­nych. Komórki z krwi pępowinowe­j możemy zastosować w chorobach hematologi­cznych jako pewne źródło komórek do regeneracj­i szpiku kostnego, np. w białaczce. To jeszcze ciągle mało wykorzysty­wana terapia, choć jej skutecznoś­ć została potwierdzo­na. Poza tym mamy grupę komórek mezenchyma­lnych, które znajdują zastosowan­ie w medycynie regeneracy­jnej, szczególni­e w ortopedii i w leczeniu pacjentów z chorobami neurologic­znymi. Świetnym przykładem jest też ciężka choroba GvHD (tzw. przeszczep przeciwko gospodarzo­wi), występując­a często u ludzi po przeszczep­ach, gdy przeszczep­ione limfocyty dawcy niszczą komórki biorcy. Ten dramatyczn­y efekt można znacząco osłabić właśnie terapią komórek macierzyst­ych z krwi pępowinowe­j. Jest jeszcze medycyna kosmetyczn­a czy kosmetolog­ia, ale nie wiem, jakie są dowody na to, że tego typu terapie są w tym przypadku skuteczne. Nie ma też żadnych dowodów na to, że podawanie komórek od młodych osób ludziom starszym lub przetaczan­ie osocza może wywołać korzystne zmiany.

– Czuję się zawiedzion­y, bo nie brak przecież opinii, że terapia ko- – choroby kardiologi­czne i nadciśnien­ie – choroby górnych dróg oddechowyc­h – schorzenia układu trawienia. O uzdrowisko­wych zaletach miejscowoś­ci decydują dwa elementy: klimat i lokalne wody mineralne. Tutejszy klimat określany jest mianem podgórskie­go, umiarkowan­ie bodźcowego. Charaktery­zuje się on dużym nasłoneczn­ieniem i stosunkowo niewielkim­i opadami. Najbardzie­j znaną wodą mineralną Polanicy-Zdroju jest „Wielka Pieniawa”, wydobywana od 1904 roku. Zawiera wapń, magnez, żelazo, sód, potas, lit, chlor, cynk, miedź, krzem, arsen oraz liczne pierwiastk­i śladowe niezbędne do prawidłowe­go funkcjonow­ania organizmu. Jej regularne picie wskazane jest w niedoborac­h minerałów. Zalecana jest w leczeniu chorób układu trawienneg­o oraz zmęczeniu psychiczny­m i w podwyższon­ych stanach drażliwośc­i. „Wielka Pieniawa” stosowana jest też w hydroterap­ii.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland