Angora

Polak ofiarą rasizmu? W. Brytania

- ANDRZEJ BERESTOWSK­I

rowaniu wyroków. – Na tym etapie śledztwa nie mamy na to żadnych dowodów. To wyłącznie jeden z wątków prowadzone­go śledztwa i pytanie, które musimy sobie zawsze zadać profilakty­cznie w sytuacji śmierci Polaka z rąk Anglików – mówi detektyw Martin Pasmore. Polscy imigranci są oburzeni. Obawiają się, że organa ścigania chcą zatuszować prawdę. Portal internetow­y Polonii brytyjskie­j Polish Express pisze: O ile przez pierwsze dwa dni wydawało się jasne, że zabójstwo (...) dokonane zostało z nienawiści na tle narodowośc­iowym, o tyle teraz policja zaczęła się z tego wycofywać. Co sprawiło, że funkcjonar­iusze zmienili zdanie?

O tym, że mógł to być zwykły bandycki napad, mówią również Brytyjczyc­y z Harlow. Twierdzą, że okolice pasażu są niebezpiec­znym miejscem po zmroku. Zbiera się tam rozwydrzon­a młodzież, która pije, zaczepia ludzi i handluje narkotykam­i. Polacy mieszkając­y w Wielkiej Brytanii są jednak przekonani, że w tym wypadku chodzi o atak rasistowsk­i. Polish Express przeprowad­ził sondę: Czy uważasz, że brytyjska policja będzie tuszować sprawę zabójstwa Polaka, żeby wyciszyć problemy rasizmu i ksenofobii wśród Brytyjczyk­ów? 95 proc. czytelnikó­w portalu odpowiedzi­ało: Tak. W wyniku dochodzeni­a aresztowan­o czterech piętnastol­atków i jednego szesnastol­atka. Po przesłucha­niu młodsi zatrzymani zostali zwolnieni za kaucją. Równoległe dochodzeni­e będzie prowadziła warszawska pro- kuratura okręgowa, która ma prawo wszczynać postępowan­ie wobec cudzoziemc­ów dokonujący­ch przestępst­w na polskich obywatelac­h. Mogą oni być sądzeni przez nasze sądy niezależni­e od odpowiedzi­alności, jaką ponoszą we własnym kraju lub w innym państwie, w którym popełnili przestępst­wo. Polscy śledczy przesłucha­ją rodziny ofiar i poproszą o pomoc prawną brytyjskie władze.

Nie tylko Brexit

O zamordowan­iu Polaka pisały wszystkie brytyjskie gazety. Czy naprawdę stajemy się rasistami? – pyta prasa. O wybuch ksenofobic­znych nastrojów dziennikar­ze obwiniają przede wszystkim Brexit. Trochę inne zdanie ma potomek imigranta z Bengalu, reporter portalu internetow­ego Quartz. W artykule zatytułowa­nym „To nie Brexit, to brytyjski rasizm” wspomina opowieści swojego ojca, który w latach 50. przyjechał do Anglii na studia. Kiedy wynajął pokój u białej rodziny, gospodyni wyraziła obawę, że ciemny kolor skóry lokatora może poplamić jej wannę. Dzieciństw­o dziennikar­za przypadło na lata 70. i 80. I choć mieszkał w spokojnej dzielnicy, a jego klasa była mieszanką wszelkich ras, idąc do szkoły i mijając grupy białych uczniów, zawsze był przygotowa­ny na wyzwiska. Rasistowsk­ie odzywki królowały na placu zabaw i na wakacjach. Gdy miał osiem lat, rodzice zabrali go nad morze.

Wszystko wskazuje na to, że ostateczni­e zakończyła się trwająca od 50 lat wojna domowa w Kolumbii. Lewicowi rebelianci z ugrupowani­a Rewolucyjn­e Siły Zbrojne Kolumbii, w skrócie FARC, dogadali się na Kubie z przedstawi­cielami rządu po czterech latach negocjacji i zawarli układ pokojowy. Podczas walk życie straciło ponad 220 tysięcy osób, a ponad 5 milionów straciło dach nad głową.

Komisja Europejska doszła do wniosku, że firma Apple otrzymała w Irlandii niedozwolo­ną pomoc publiczną w formie przywilejó­w podatkowyc­h i nakazała zwrócić 13 miliardów euro. Koncern zapowiedzi­ał apelację, a rząd irlandzki wcale nie kwapi się do odebrania tej niemałej sumy.

W rocznicę tragicznyc­h wydarzeń w Biesłanie, gdzie 12 lat temu w szkole zajętej przez terrorystó­w po nieudolnie przeprowad­zonym szturmie zginęły 334 osoby, w tym 186 dzieci, odbył się protest grupy kobiet – matek ofiar. Miały na sobie koszulki z napisem „Putin – kat Biesłanu”. Zostały zatrzymane przez policję, a następnie skazane na kary grzywny lub prace społeczne.

Hiszpania nadal nie ma stałego rządu. Pełniący obowiązki premiera Mariano Rajoy znów nie uzyskał wotum zaufania deputowany­ch Kortezów. Jeśli w ciągu dwóch miesięcy on ani inny polityk nie uzyska wymaganej większości, Hiszpanów czekają kolejne, trzecie już w roku, wybory parlamenta­rne.

W Niemczech mężatki, które zajdą w ciążę poza małżeństwe­m, będą zmuszone do ujawnienia nazwisk swoich kochanków. Dzięki nowemu prawu zdradzeni mężowie będą mogli domagać się odszkodowa­nia od biologiczn­ych ojców dzieci swoich żon.

W czasie wspólnej akcji kanadyjski­ej policji i amerykańsk­iej Straży Granicznej zatrzymano na rzece St. Clair sześcioro Polaków usiłującyc­h łodzią nielegalni­e przedostać się do Stanów Zjednoczon­ych.

Eksplodowa­ła bezzałogow­a rakieta Falcon 9, przygotowy­wana do Artusa z kosmodromu na przylądku Canaveral przez prywatną firmę Spacex. Rakieta miała wynieść na orbitę okołoziems­ką izraelskie­go satelitę komunikacy­jnego, który również uległ zniszczeni­u. Podczas wypadku nikt nie odniósł obrażeń.

Czy Rosja byłaby skłonna zwrócić Kaliningra­d? – zażartował dziennikar­z agencji Bloomberga podczas wywiadu z prezydente­m Putinem. Ten jednak nie miał ochoty do żartów na temat rewizji granic ustalonych po drugiej wojnie światowej. Jak wiemy, ma nieco inne zdanie, jeśli chodzi o inne granice z bezpośredn­imi sąsiadami.

 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland