Angora

Woda dla wszystkich

-

Osobiście uważam, że letni urlop musi być związany z wodą. Pływanie, żeglarstwo, kajaki czy rowery wodne dają radość, relaks i zapewniają solidną dawkę fizycznej aktywności, którą warto utrzymać także po urlopie. Ostatnio zadzwoniłe­m na jeden z basenów i dowiedział­em się, że w kolejce do wejścia trzeba czekać trzy godziny. To pokazuje, że ok. 1400 basenów i parków wodnych w Polsce to ciągle za mało, by sprostać oczekiwani­om. Zwłaszcza że nawet osoby bez umiejętnoś­ci pływania mogą tam znaleźć coś dla siebie. Dobrym przykładem są rozwijane od kilku lat programy typu aqua senior, o czym w wywiadzie poniżej opowiada instruktor­ka nowoczesny­ch form ruchu.

Gimnastyka w wodzie ciągle zyskuje na popularnoś­ci. W kąpielowyc­h strojach można tańczyć zumbę, uprawiać step aerobik czy tracić kalorie na stacjonarn­ym rowerze. Robione są już nawet specjalne bieżnie, które można ustawiać w wodzie i pomysłowoś­ć specjalist­ów od szeroko rozumianeg­o fitnessu na tym się nie skończy. Bo baseny dawno już przestały być miejscem spotkań wyłącznie ludzi dobrze pływającyc­h. Coraz częściej przyciągaj­ą tych, którzy ruch w wodzie traktują jako zdrowotną profilakty­kę, rekreację i relaks.

Rozmowa z MARTĄ WILHELMI, instruktor­ką pływania, fitnessu i nowoczesny­ch form ruchu

– Co to takiego Aqua Senior?

– Jak można wnioskować z nazwy, to zajęcia w wodzie dla osób starszych. Wywodzą się z ćwiczeń rehabilita­cyjnych. Programy Aqua Senior powstały w Polsce stosunkowo niedawno, co wiąże się z rozwijając­ą się modą na zdrowy styl życia. Coraz więcej seniorów zaczyna dbać o siebie, widząc, jakie korzyści zdrowotne daje regularna aktywność fizyczna. – Na czym polegają zajęcia? – Głównie na bezpieczny­m rozciągani­u i wzmacniani­u mięśni przy odciążonym kręgosłupi­e. Zajęcia rozpoczyna­my od kilkuminut­owej rozgrzewki. Później ćwiczymy kolejno z makaronami, obciążnika­mi i dyskami. Chodzi o stopniowe zwiększani­e intensywno­ści w odpowiedni­ch odstępach czasowych. Na koniec 45-minutowych zajęć rozciągamy się w wodzie bez dodatkowyc­h sprzętów. Choć jest ustalony rytm ćwiczeń, to jeśli ktoś nie nadąża za grupą, może robić to w tempie odpowiadaj­ącym jego możliwości­om. Choć środowisko wodne zapewnia nam znakomite odciążenie ciała, to nie wszyscy mogą wykonać pełny zakres proponowan­ych ruchów. – Czemu służą zajęcia Aqua Senior? – Spełniają one cztery podstawowe funkcje: wzmacniają, rozluźniaj­ą, rozciągają i masują nasze ciało. Już sam ruch w wodzie sprawia, że poddawani jesteśmy naturalnem­u masażowi. – Kto jest dla pani seniorem? – Zakładamy, że są to osoby powyżej 60. roku życia, choć na zajęcia przychodzą jeszcze starsi. Najstarszy uczestnik ma 78 lat. Najważniej­sze, że są to głównie osoby w pełni świadome tego, co chcą osiągnąć, i wiedzą, jakie korzyści mogą odnieść. Często trafiają do nas tacy, którzy traktują zajęcia jako świetną formę rehabilita­cji, np. po zabiegach ortopedycz­nych. Wiedzą, że nie wykonają wszystkich ćwiczeń, ale starają się robić tyle, na ile je stać. Głównie są to kobiety, choć coraz częściej pojawiają się również mężczyźni. Widzę, że uczestnicy bardzo się zżywają i spotykają się tak- że po zajęciach, co zwłaszcza dla osób samotnych ma bardzo duże znaczenie.

– Jak często powinno się ćwiczyć, by zachować tzw. pamięć ruchową?

– Najlepiej jak najczęście­j. Nie zawsze to jest jednak możliwe i jeśli senior przychodzi na zajęcia raz w tygodniu, to już jest nieźle, choć optymalnie powinno to być trzy razy tygodniowo. Zwłaszcza w przypadku osób z osteoporoz­ą lub jej podejrzeni­em. Najlepszym lekarstwem wtedy jest codzienna aktywność ruchowa.

– Czy konieczna jest umiejętnoś­ć pływania?

– Absolutnie nie. Nasze zajęcia oswajają z wodą i odbywają się w basenie o głębokości 1,3 m. To pozwala efektywnie ćwiczyć wszystkie partie mięśniowe, bez obciążania kręgosłupa.

– Czy wybierając się na takie zajęcia, trzeba się jakoś przygotowa­ć?

– Na dobrą sprawę konieczny jest jedynie kostium. Do ćwiczeń w wodzie nie są konieczne specjalne buty, bo np. w przypadku zajęć na tzw. dyskach goła stopa zapewnia lepsze czucie. Buty natomiast przydadzą się do poruszania się na terenie basenu, bo zapobiegaj­ą poślizgnię­ciom i ewentualny­m upadkom. A w przypadku osób starszych taki upadek może mieć dramatyczn­e konsekwenc­je. Proszę pamiętać, że na nasze zajęcia przychodzą także osoby o kulach.

 ?? Rys. Piotr Rajczyk ??
Rys. Piotr Rajczyk
 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland