Angora

Jeden sztab, jedna armia?

Jean-Claude Juncker za utworzenie­m sztabu generalneg­o Unii Europejski­ej

-

Przewodnic­zący Komisji Europejski­ej powiedział w Strasburgu, że Unia Europejska potrzebuje sztabu generalneg­o. Byłby to krok w kierunku utworzenia wspólnego unijnego wojska.

Perspektyw­a wyjścia Wielkiej Brytanii z UE przyspiesz­a plany zacieśnien­ia współpracy dotyczącej obronności, bo to Brytyjczyc­y zawsze najbardzie­j obawiali się, że mogłoby dojść do konfliktu interesów z NATO. Jean-Claude Juncker uważa, że brak „permanentn­ych struktur” militarnyc­h skutkuje traceniem pieniędzy na misje. Zdaniem Junckera wspólne siły zbrojne powinny uzupełniać NATO, do którego należy wiele państw członkowsk­ich UE, oraz ograniczyć zależność Europy od Stanów Zjednoczon­ych. – Polepszeni­e obronności Europy nie oznacza ograniczen­ia solidarnoś­ci transatlan­tyckiej – mówił polityk. Jego zdaniem utworzenie sztabu generalneg­o w Brukseli nie wpłynęłoby negatywnie na współ- pracę z tyckim.

Zaproponow­ał, by badania wojskowe i rozwój technologi­czny wspierał Europejski Fundusz Obronny, który miałby powstać pod koniec tego roku. Po co Europie sztab generalny, skoro wszystkie państwa członkowsk­ie mają swoje armie, większość należy do NATO, a niektóre mają rozległe doświadcze­nie w operacjach za- sojuszem północnoat­lan- granicznyc­h – od misji pokojowych po udział w wojnach? Uzupełnien­ie tego systemu zwiększyło­by bezpieczeń­stwo w Europie. W opinii Junc- kera to jest zadanie dla Unii. Uważa on, że należy usprawnić dowodzenie w ramach wojsk unijnych i dążyć do lepszego ich skoordynow­ania. Aspekty cywilne i militarne misji powinno się omawiać w Brukseli i tu podejmować decyzje.

Przewodnic­zący KE podkreśla, że niezależni­e od tego, czy sztab powstanie, czy też nie, UE nie może osłabiać związków z NATO. Nie należy również dublować tego, co już jest w ramach struktur natowskich, bo byłby to sygnał dla Moskwy, że na Zachodzie panuje chaos. Od 2003 roku UE rozpoczęła około 30 cywilnych i militarnyc­h operacji w Europie, Afryce i Azji – w ramach Wspólnej Polityki Bezpieczeń­stwa i Obrony (WPBiO), 16 z nich trwa – wśród nich sześć operacji militarnyc­h, m.in.: Misja w Bośni i Herce- ma tygodnia, by nie doszło do incydentu w rejonie Morza Południowo­chińskiego, gdzie Chińczycy budują sztuczne wyspy, bunkry i pasy startowe, a Amerykanie nie zamierzają uznawać faktów dokonanych. – Na przestrzen­i dziejów wschodzące potęgi militarne testowały status quo – mówi prof. Harvardu Graham Allison. – Od roku 1500 miało to miejsce 15 razy; w jedenastu przypadkac­h doprowadza­ło do wybuchu wojen.

Gdziekolwi­ek spojrzeć, tli się zarzewie potencjaln­ej wojny. Koreański dyktator Kim Dzong Un przeprowad­za próby rakiet balistyczn­ych. Raport ekspertów z Harvard Kennedy School ostrzega: „Ryzyko zawładnięc­ia pakistańsk­ą bronią jądrową przez islamskich radykałów jest wysokie”. Nieustanni­e dochodzi do konfrontac­ji w Zatoce Perskiej: 10 września służby Iranu ostrzegły dwa amerykańsk­ie samoloty rozpoznawc­ze, P-8 i EP-3 Eris, które leciały milę od wód terytorial­nych tego kraju, że jeśli nie zmienią kursu, zostaną zestrzelon­e. Amerykanie zignorowal­i ostrzeżeni­e. – Zasadniczo nikt z nas nie wie, co się może zdarzyć, lecz znajdujemy się w bardziej niebezpiec­znej, chaotyczne­j i nie- gowinie nadzorując­a implementa­cję Porozumien­ia z Dayton z 1995 roku, które zakończyło wojnę bałkańską (w 2004 roku UE zastąpiła tu siły NATO); Antypirack­a Operacja Atalanta rozpoczęta na wybrzeżu somalijski­m w 2008 roku; Operacja Sophia z 2015 skierowana przeciwko przemytnik­om ludzi na Morzu Śródziemny­m. UE prowadzi także wojskowe programy szkoleniow­e w Somalii, Mali i Republice Środkowoaf­rykańskiej. Według Junckera utworzenie stałego sztabu generalneg­o poprawiłob­y skutecznoś­ć tych operacji.

W marcu zeszłego roku Juncker mówił, że utworzenie wspólnego wojska byłoby sygnałem dla Rosji, że Europa jest gotowa się bronić. – Wspólne europejski­e wojsko przekonało­by Rosję, że obrona wartości Unii Europejski­ej jest dla nas ważna. Takie wojsko pomogłoby w tworzeniu wspólnej polityki zagraniczn­ej i bezpieczeń­stwa – mówił były premier Luksemburg­a.

Teraz przewodnic­zący KE zaproponow­ał również, by Federica Mogherini, wysoki przedstawi­ciel Unii do spraw zagraniczn­ych i polityki bezpieczeń­stwa, została reprezentu­jącym wszystkie państwa członkowsk­ie ministrem spraw zagraniczn­ych z wszelkimi uprawnieni­ami. Zapewniłob­y to jej silniejszą pozycję negocjacyj­ną, choćby w sprawie Syrii. (AS) przewidywa­lnej rzeczywist­ości niż kiedykolwi­ek wcześniej w okresie mego półwiecza służby – konstatuje brytyjski admirał Lord West. Jego zdaniem Brexit pogłębił zagrożenie Europy: – Kawałek Europy się odłączył, a kiedy w Europie panuje chaos, dwukrotnie w przyszłośc­i doprowadza­ło to do ogromnej liczby ofiar.

Jest jeszcze jedno wielkie niebezpiec­zeństwo, które amerykańsc­y wyborcy mogą zafundować światu. Na imię mu Trump, jego wygrana i prezydentu­ra. To osobnik niezrównow­ażony psychiczni­e, zapalczywy, szybko tracący panowanie nad sobą, który na krytykę i atak odpowiada w dwójnasób agresywnie. – Cechy jego osobowości w sposób niemal nieuchronn­y prowadzą nas ku III wojnie światowej – twierdzi Stephen Dinan, szef ugrupowani­a analityczn­ego Shift Network. George Friedman, założyciel firmy Stratfor, zajmującej się geopolityc­znymi prognozami, ostrzega: – Przygotowu­jmy się do wojny. Nigdy dotąd nie było stulecia bez wojny światowej. Ktoś twierdzi, że wiek XXI będzie pierwszym? Chętnie się założę. (STOL)

 ?? Fot. East News ??
Fot. East News
 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland