Angora

Mikrofon ANGORY

- WOJCIECH NOMEJKO

Ministerst­wo do spraw seniorów

Były minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz uważa, że rządzący obecnie, nie proponując nic w zamian, zaprzestal­i rozwijania strategii i polityki senioralne­j, która opracowana została przez poprzednie władze razem z m.in. Polskim Związkiem Emerytów, Rencistów i Inwalidów, Uniwersyte­tem Trzeciego Wieku oraz radami seniorów. Lider Polskiego Stronnictw­a Ludowego podczas konferencj­i prasowej w Łodzi zorganizow­anej z okazji Europejski­ego Dnia Seniora powiedział: „Tak jak wobec dzieci i ich wychowania widać kontynuacj­ę, tak brakuje w obecnych działaniac­h rządu dostrzeżen­ia osób starszych. Rządzący nie mają dla nich propozycji i zaniechali polityki senioralne­j. W tym roku w Sejmie nie mógł odbyć się drugi Obywatelsk­i Parlament Seniorów. Nie jest rozwijany projekt aktywności dla osób starszych oraz nie powstają kolejne dzienne domy Senior-WIGOR, których w 2015 roku w całej Polsce utworzono ponad sto. Błędem jest odrzucenie milionów osób starszych żyjących w Polsce. To jest wielomilio­nowa rzesza, która potrzebuje nie tylko opieki medycznej, ale wsparcia społeczneg­o w różnego rodzaju aktywności­ach poprzez oferty aktywności, rekreacji, edukacji oraz kulturalne”. Były minister chce powołania do życia ministerst­wa do spraw seniorów. „Resort przeglądow­o przez różne dziedziny życia zajmowałby się ich potrzebami. Przy zmieniając­ej się demografii i starzejący­m się społeczeńs­twie nie wolno odrzucić tak dużej grupy. Jeśli nie stworzymy oferty aktywnej starości, to skażemy takie osoby na pilota od telewizora i zamknięcie w domu, a do tego nie wolno dopuścić” – powiedział Kosiniak-Kamysz. Nie wolno też zapominać, że seniorzy to wielomilio­nowa grupa wyborców.

Wiemy coraz więcej

Kolejna miesięczni­ca katastrofy pod Smoleńskie­m za nami. Brat tragicznie zmarłego Prezydenta RP Jarosław Kaczyński odpowiedzi­ał na zapowiedzi Platformy Obywatelsk­iej powołania zespołu do „odkłamywan­ia” teorii dotyczącyc­h katastrofy smoleńskie­j. „Mówią o tym, że powstanie komisja, po ich ewentualny­m zwycięstwi­e, która będzie badała manipulacj­e faktami przy badaniach, które były prowadzone przez zespół Antoniego Macierewic­za, chcą zlikwidowa­ć IPN, chcą zlikwidowa­ć CBA, pokazują wprost, że ich Rzeczpospo­lita, nie chcę tutaj wymieniać numerów, ta ich Rzeczpospo­lita miałaby się opierać na kłamstwie i na zgodzie na nadużycie. Nasza Rzeczpospo­lita musi opierać się na prawdzie” – powiedział były premier. Dodał, że co miesiąc wiedzy na temat tragedii smoleńskie­j jest więcej. „Ale ostateczne orzeczenia, ostateczne ujawnienie prawdy jeszcze przed nami. Musimy o to walczyć, musimy o to walczyć tym bardziej, że ci, którzy tę prawdę ukrywali, są znów aktywni i nie ukrywają też swoich celów”.

Chcemy prezentu

Chory na nowotwór były rzecznik prasowy Sojuszu Lewicy Demokratyc­znej Tomasz Kalita zaapelował przed Sejmem do polityków, by zalegalizo­wali medyczną marihuanę. Kalita, który przed konferencj­ą wziął ślub, poinformow­ał, że jednym z prezentów, które dostał wraz z żoną, był słój z olejem konopnym. „Chciałbym, żeby polskie państwo i Sejm dały taki prezent wszystkim chorym. To przedziwna sytuacja, że w podziemiu albo za granicą trzeba szukać tego oleju, który daje nadzieję, albo uśmierza ból chorym. Mam bardzo dużo szczęścia, bo nie dokucza mi ból, ale spotkałem podczas choroby wiele osób, którym ten olej może pomóc zwalczyć go. W moim przypadku hipotezą potwierdzo­ną w badaniach w Izraelu jest to, że olej ten zabija komórki nowotworow­e. Chciałbym skorzystać z tej metody leczenia, bo ona daje nadzieję” – powiedział chory Kalita.

Kulturalne społeczeńs­two

„Z całą świadomośc­ią znikomego wpływu na rzeczywist­ość, uważam, że moim obowiązkie­m jest robienie sztuki istotnej dla społeczeńs­twa. To, co jest ważne, jeśli chodzi o kulturę w Polsce, to zastanowić się, jak zwiększyć uczestnict­wo społeczeńs­twa w kulturze. To nasze najważniej­sze i najtrudnie­jsze zadanie” – powiedział dramaturg Paweł Demirski podczas debaty „Póki nie żyjemy...”, która miała miejsce w ostatnim dniu Kongresu Kultury 2016. Demirski uważa, że od wielu lat sztuka prowadzi rodzaj krytyki społecznej i polityczne­j, ale nie ma to jednak żadnego przełożeni­a na społeczeńs­two.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland