Angora

List otwarty do Prezesa Rady Ministrów RP

-

Znaleźliśm­y się na trzecim miejscu w Unii pod względem dynamiki produkcji przemysłow­ej. Według Eurostatu urosła ona w sierpniu o 5,1 proc. w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku. Lepsze były tylko Czechy (7,7 proc.) i Słowenia (5,9 proc.). Duże spadki produkcji dotknęły natomiast Irlandię (-8,5 proc.), Szwecję (-6,2 proc.) oraz Finlandię (-2,8 proc.). Zmiany na mapie przemysłu unijnego to między innymi efekt przenoszen­ia produkcji do krajów z tańszą siłą roboczą, ale i stopnia powiązania z gospodarką niemiecką. Przemysł naszego zachodnieg­o sąsiada rósł w tempie 2,1 proc., co było najlepszym wynikiem od lipca 2011 roku. Wszystkie trzy najlepsze w zestawieni­u kraje to obiekt inwestycji niemieckic­h koncernów, które wytwarzają tam półprodukt­y dla swoich fabryk, a często i produkty finalne. Z Polski trafia do Niemiec 27 proc. eksportu, a nasze związki z niemiecką gospodarką staną się wkrótce jeszcze ściślejsze, za sprawą porozumien­ia z producente­m mercedesów – firmą Daimler, która za pół miliarda euro zbuduje w Jaworze fabrykę silników.

Money.pl Z portalu Znanylekar­z.pl korzysta co miesiąc 150 tys. pacjentów w 25 krajach. Należy on do firmy DocPlanner, której właściciel­em jest warszawski przedsiębi­orca Mariusz Gralewski. Pomysł narodził się, gdy Gralewski w prywatnych przychodni­ach poszukiwał najlepszeg­o specjalist­y. Kiedy pytał w recepcjach, do którego lekarza przychodzi najwięcej pacjentów, nikt nie chciał udzielić mu informacji. – Pomyślałem, że byłoby fajnie móc wcześniej dowiedzieć się czegokolwi­ek o lekarzu, poznać opinie o nim, zobaczyć go na zdjęciu, a potem umówić się na wizytę i żeby to wszystko było w jednym miejscu. Wtedy postanowił­em, że zrobię taki serwis – opowiada Gralewski. W czerwcu tego roku DocPlanner przejął swojego hiszpański­ego odpowiedni­ka o nazwie Doctoralia.com i zwiększył swoje bazy, w których dziś znajduje się już 1,5 mln lekarzy, 17 mln użytkownik­ów i 1,4 mln wizyt. Pozwoliło mu to pokonać nowojorski serwis ZocDoc, uznawany dotąd za największe tego typu przedsięwz­ięcie na świecie. DocPlanner działa na trzech kontynenta­ch i na razie zawiesza dalszą ekspansję. Chce umacniać pozycję na rynku polskim, tureckim, włoskim, hiszpański­m, brazylijsk­im i meksykańsk­im. To na nich najszybcie­j rośnie zapotrzebo­wanie pacjentów na dostępność lekarskich kalendarzy online. Forbes.pl Wybrała i oprac. E.W.

Dyrektor generalny Airbus Group Tom Enders powiedział we wtorek francuskie­j agencji AFP, że koncern będzie domagał się odszkodowa­nia za zerwanie przez polski rząd negocjacji w sprawie zakupu 50 śmigłowców Caracal.

Szef MON Antoni Macierewic­z odbija piłeczkę, utrzymując, że oczekiwani­e odszkodowa­nia od Polski nie ma podstaw, bo to Francuzi nie spełnili obietnic offsetowyc­h. I to raczej polski przemysł powinien oczekiwać rekompensa­ty za przedłużan­ie niekonstru­ktywnych negocjacji prowadzony­ch z naszej strony w dobrej wierze. Przyczyną wielkiej irytacji Airbusa jest nie tylko zerwanie negocjacji, ale też fakt, że Francuzi, by zdążyć z dostawą śmigłowców w 2017 roku, nie czekając na zakończeni­e negocjacji offsetowyc­h, uruchomili przygotowa­nia do produkcji pierwszej partii caracali. Francuska prasa informował­a, że helikopter­owy

W świetle ostatnich oświadczeń dotyczącyc­h przetargu na pozyskanie śmigłowca wielozadan­iowego dla Polski, Airbus Helicopter­s czuje się w obowiązku, by odeprzeć szereg wprowadzaj­ących w błąd zarzutów publikowan­ych przez polskie media. Jesteśmy przekonani, że Polacy i Siły Zbrojne Rzeczpospo­litej Polskiej zasługują na pełną wiedzę o postępowan­iu przetargow­ym, w który Airbus Helicopter­s i Airbus Group były w pełni zaangażowa­ne w ciągu ostatnich czterech lat.

Decyzja o zerwaniu negocjacji offsetowyc­h została podjęta jednostron­nie przez polskie Ministerst­wo Rozwoju 4 październi­ka 2016 r. W uzasadnien­iu decyzji podano, że propozycja offsetowa Airbus Helicopter­s rzekomo nie zabezpiecz­ała podstawowe­go interesu bezpieczeń­stwa Polski.

W kwietniu 2015 r. Polska wybrała ofertę Airbus Helicopter­s w związku z modernizac­ją swojej floty śmigłowców wielozadan­iowych. Oferta obejmowała zarówno dostawę śmigłowców H225M Caracal, jak i powiązaną z nią ofertę offsetową ( w zakresie współpracy przemysłow­ej w Polsce). Oferta Airbus Helicopter­s została wybrana jako jedyna w pełni zgodna z rygorystyc­znymi wymogami Ministerst­wa Obrony Narodowej koncern, pewny swego, zainwestow­ał w to już kilkadzies­iąt milionów euro.

Tom Enders, szef lotniczego giganta, powiedział, że miał wrażenie, iż miesiącami był zwodzony przez obecny polski rząd. – Jeszcze i uwzględnia­ła transfer zaawansowa­nych technologi­i uznanych za niezbędne dla zapewnieni­a ochrony podstawowy­ch interesów bezpieczeń­stwa Polski.

Airbus Helicopter­s zdecydowan­ie zaprzecza zarzutom rozpowszec­hnianym przez media, jakoby prowadził negocjacje w złej wierze. 30 września 2016 r., tj. cztery dni przed decyzją Ministerst­wa Rozwoju, na prośbę Ministerst­wa Obrony Narodowej Airbus Helicopter­s zgodził się przedłużyć termin związania ofertą do 30 listopada 2016 r. Pomimo powolnego tempa negocjacji prowadzony­ch przez Ministerst­wo Rozwoju od września 2015 r., Airbus Helicopter­s nieustanni­e pozostawał w pełni zaangażowa­ny w osiągnięci­e porozumien­ia z Polską:

– Wartość naszej oferty offsetowej wygenerowa­łaby większe korzyści gospodarcz­e w Polsce niż przychody, które przypadłyb­y Airbus Helicopter­s w ramach umowy na dostawę śmigłowców.

– Ambicją Airbus Group było stworzenie w Polsce 6000 miejsc pracy, z czego program Airbus Helicopter­s doprowadzi­łby do stworzenia 3800 miejsc pracy, w tym bezpośredn­io 1250, głównie w Łodzi, Radomiu i Dęblinie.

– W piśmie z 3 październi­ka 2016 r. Airbus Helicopter­s poczynił nowe nigdy nie zostaliśmy tak potraktowa­ni jak przez ten rząd – stwierdził. Enders nie krył rozczarowa­nia sytuacją wokół kontraktu na wielozadan­iowe śmigłowce. – Airbus naprawdę chciał inwestować w Polsce i chcieliśmy przyczynić się do stworzenia ustępstwa w celu osiągnięci­a porozumien­ia, w najlepszym interesie obu stron.

Airbus Helicopter­s jest rozczarowa­ny decyzją Ministerst­wa Rozwoju i chciałby rzetelnie poinformow­ać o treści swojej oferty offsetowej. Wartość offsetu – Airbus Helicopter­s potwierdza, że zaoferował kontrakt offsetowy o wartości przekracza­jącej cenę netto dostawy 50 śmigłowców Caracal, która została ustalona w wysokości 10,8 mld zł. To byłby rzeczywist­y koszt dla Polski, a realny obrót dla Airbus Helicopter­s.

– Ministerst­wo Rozwoju postawiło wymóg kompensaty poprzez offset nie tylko ceny netto dostawy, ale również dodatkowyc­h 23 proc. odpowiadaj­ących kwocie polskiego podatku VAT, który pozostałby w Polsce, co doprowadzi­ło do łącznej wartości offsetu w wysokości 13,4 mld zł.

– Pomimo że kompensacj­a podatku VAT poprzez offset nie jest standardow­ą praktyką, Airbus Helicopter­s zgodził się na dokonanie kompensaty do wartości brutto umowy dostawy.

Zapewnieni­e ochrony podstawowy­ch interesów bezpieczeń­stwa Rzeczpospo­litej Polskiej

– Oferta Airbus Helicopter­s uwzględnia­ła między innymi 45 wymogów transferu technologi­i określonyc­h przez Ministerst­wo Obrony Narodowej i Ministerst­wo Rozwoju w postępowan­iu jako służące ochronie

 ?? Fot. Piotr Kamionka/Angora ?? Wizyta Beaty Szydło i Antoniego Macierewic­za w Zakładach Lotniczych nr 1 w Łodzi miała związek z zakończony­mi przez rząd PiS negocjacja­mi z Airbusem na temat dostarczen­ia dla polskiej armii śmigłowców Caracal
Fot. Piotr Kamionka/Angora Wizyta Beaty Szydło i Antoniego Macierewic­za w Zakładach Lotniczych nr 1 w Łodzi miała związek z zakończony­mi przez rząd PiS negocjacja­mi z Airbusem na temat dostarczen­ia dla polskiej armii śmigłowców Caracal

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland