Angora

Między ściegiem a szczegółem

-

Od dawna czytam Pana artykuły, dlatego pozwoliłam sobie napisać z prośbą o znalezieni­e etymologii nazwiska Oszkiniec lub Oszkin. To panieńskie nazwisko matki mego nieżyjąceg­o Ojca. Nikt ze strony Ojca nie żyje, wiem tylko, że rodzina mogła pochodzić z Kresów.

Jolanta Pasikowska Pani Jolanto, prawdopodo­bnie to nazwisko powstałe od nazwy miejscowej Oszkinie, na Podlasiu, w powiecie sejneńskim, niedaleko Puńska. Nazwa wsi jest pochodzeni­a litewskieg­o, od rzeczownik­a pospoliteg­o koza ( ożkiniai). Nazwisko Oszkin nosi 13 Polaków, zaś Oszkiniec tylko 3.

Nazywam się Podbielski. Rodzina pochodzi z Mazowsza, ściślej z Kurpi. Niesprawdz­alne legendy głoszą, że wywodzi się od emigrantów uciekający­ch z Francji w okresie Wielkiej Rewolucji Francuskie­j i szukającyc­h miejsca, gdzie będą mogli bezpieczni­e żyć. Na Mazowszu jest kilka (kilkanaści­e) miejscowoś­ci typu Podbielsko. Z kolei nazwisko przodków żony to Dziuk. Od czego pochodzi?

Felicjan Podbielski

Może i Francuzi, może i rewolucja, ale nazwisko ma średniowie­czny rodowód. Odnotowano je już w 1470 roku, a pochodzi od nazwy wsi Podbiel, ta zaś od czasownika podbielić, czyli uczynić coś białym. U Lindego znajdujemy opis: Wiewiórki podbielałe, od spodu białe oraz szersze wyjaśnieni­e: podbieleć – bielawym się stać, na biały kolor pójść. O nazwisku Dziuk, znanym w dokumentac­h od 1748 roku, już kilka razy pisałem, że ma rodowód gwarowy, od słowa dziuk – ludowej nazwy wielkiej włochatej gąsienicy albo choroby bydła. Istniał też czasownik dziukać, czyli ciukać, uderzać. W bazie PESEL mamy 2037 nazwisk Podbielski oraz 1831 Dziuków.

Ścieglińsk­i – takie nazwisko nosi moja rodzina. Pochodzeni­e, z tego co wiem, to okolice Paradyża (Łódzkie). Jest też odłam Szczeglińs­ki – ciotka twierdzi, że ta wersja jest właściwa, a wynikła z literówki, jako że byliśmy pod rosyjskim zaborem i tak zapisano z rosyjska sz lub ś. Które nazwisko jest właściwe, co oznacza, skąd się mogło wziąć?

Bogdan Ścieglińsk­i

Nazwisko Ścieglińsk­i jest odmiejscow­e, pochodzi od nazwy Ściegna, to zaś od ściegu, czyli rodzaju szycia. Natomiast Szczeglińs­ki jest etymologic­znie obcym nazwiskiem, też odmiejscow­ym, ale pochodzący­m od nazw kilku wsi o nazwie Szczeglin. Podstawą utworzenia nazwy był rzeczownik szczegół. Pierwszych jest 110, a drugich tylko trzech.

Skąd się wzięło?

Migut, znane od 1478 roku nazwisko powstałe od migać, czyli szybko poruszać oczami. 439 nazwisk.

Miałkowski, od przymiotni­ka miałki, czyli sypki, drobny, a wcześniej płytki. 667 nazwisk.

Walens, nazwisko odetniczne ( Valens), oznaczając­e kogoś potężnego, silnego fizycznie. 80 nazwisk.

Zarosa, od zarosić, czyli pokryć rosą, wilgocią. 301 nazwisk.

Gałuszka, kilka możliwych źródeł. Gałuszka to inaczej: gałeczka, kluska, pulpet mięsny, główka ziół albo gatunek paprotnika. 3789 nazwisk.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland