Angora

Długo, dłużej, najdłużej...

-

Z danych rejestru PESEL wynika, że w 2015 roku żyło w Polsce 4200 osób, które ukończyły 100 lat – trzy czwarte z nich stanowiły kobiety.

Najdłużej żyjącym człowiekie­m była Francuzka Jeanne Calment, która zmarła w 1997 roku przeżywszy 122 lata. Ostatnio jednak pojawiła się informacja o 145-letnim Indonezyjc­zyku, Mbah Gotho. Wkrótce okaże się, na ile jest ona prawdziwa.

Najdłuższą średnią długością życia mogą pochwalić się Japończycy – 79 lat dla mężczyzn i 86 dla kobiet. Podobny wynik uzyskują mieszkańcy Andory i Monako.

W bogatych krajach ponad 80 proc. populacji dożyje 70 lat, podczas gdy 150 lat temu granicę tę osiągało jedynie 20 proc.

Jedynym organizmem na ziemi zdolnym do samodzieln­ego odmładzani­a, a więc praktyczni­e nieśmierte­lnym, jest meduza z gatunku Turritopsi­s nutricula.

Miejscowoś­ć ta kojarzy się wszystkim głównie z nadmorskim kurortem, do którego latem ściągają tłumy wczasowicz­ów. Tymczasem do Sopotu można przyjechać także na leczenie, bo od 1999 roku miasto ma status uzdrowiska. Początków tego typu działalnoś­ci należy szukać w pierwszej połowie XIX wieku, gdy Jean Georg Haffner wybudował w 1823 roku profesjona­lny Zakład Kąpielowy, a do wzrostu liczby kuracjuszy przyczynił­o się uruchomien­ie linii kolejowej z Gdańska do Berlina.

Największy­m walorem zdrowotnym Sopotu jest nadmorski klimat. Jednak dopiero oddanie do użytku w 1999 roku ujęcia leczniczej solanki przyczynił­o się do uznania miejscowoś­ci za uzdrowisko. Obecnie w Sopocie leczy się: – schorzenia ortopedycz­no-urazowe – choroby reumatolog­iczne – choroby kardiologi­czne i nadciśnien­ie – schorzenia dolnych dróg oddechowyc­h – choroby układu nerwowego – osteoporoz­ę – cukrzycę. Pierwsze obiekty sanatoryjn­e zaczęto wznosić na początku lat 70. ubiegłego wieku. Obecnie działają w Sopocie sanatoria „Leśnik”, „Perła” i „Helios”. Świadczą one pełną gamę zabiegów z zakresu balneotera­pii, hydroterap­ii, kinezytera­pii i fizykotera­pii. Swoszowice pachną siarką Kilkaset kilometrów na południe od Sopotu znajduje się jedno z najstarszy­ch polskich uzdrowisk. To Swoszowice leżące obecnie w granicach Krako- wa. Miejsce to było już opisywane w XVI wieku z powodu występując­ych tu leczniczyc­h wód siarkowych. Stężenie siarkowodo­ru wynosi 77 mg na dm sześc. Wspomniane wody siarkowe nie mogą być stosowane w przypadku: niewydolno­ści krążeniowo-oddechowej, nowotworów, owrzodzeni­a podudzi, niektórych schorzeń neurologic­znych, chorób psychiczny­ch, gruźlicy. W Swoszowica­ch leczy się: – choroby ortopedycz­no-urazowe – schorzenia reumatolog­iczne – osteoporoz­ę – choroby skóry. Miejscowa baza uzdrowisko­wo-sanatoryjn­a obejmuje: Główny Dom Zdrojowy, sanatorium „Szwajcarka” i hotel „Krystyna”. W czasie wolnym od zabiegów kuracjusze mają możliwość zwiedzania Krakowa, Wieliczki oraz Tyńca.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland