Angora

Poranne i wieczorne atrakcje na niebie (Vademecum Miłośnika Astronomii)

- MIROSŁAW BRZOZOWSKI www.vademecum-astronomii.pl redakcja@vademecum-astronomii.pl

Koniec tego tygodnia i połowa przyszłego będą bardzo interesują­ce dla miłośników niezwykłyc­h zjawisk na niebie. W tych dniach dojdzie bowiem do widowiskow­ych konfigurac­ji Księżyca z jasnymi planetami, które stworzą doskonałe okazje do identyfika­cji tych obiektów.

Serię niebiański­ch atrakcji zapoczątku­je poranne zbliżenie księżycowe­go sierpa z jasnym Jowiszem, które będzie można podziwiać w piątek 28 październi­ka (rys. 1). Wystarczy około godziny przed wschodem Słońca spojrzeć na wschód, aby zobaczyć tę największą planetę Układu Słoneczneg­o, świecącą mniej więcej 2 stopnie pod Księżycem. Będzie ona przypomina­ć bardzo jasną gwiazdę, chociaż w rzeczywist­ości do rodziny gwiazd nie należy. W takim zbliżeniu ujrzymy oba obiekty tylko tego dnia, więc warto wstać wcześniej i poświęcić odrobinę czasu na obserwację tego niecodzien­nego zjawiska. Następnego poranka Księżyc oddali się już wyraźnie od Jowisza i będzie świecił zdecydowan­ie niżej nad wschodnim horyzontem.

Komu nie dopisze szczęście przy porannych obserwacja­ch, to jeszcze tego samego dnia wieczorem będzie mógł zobaczyć zbliżenie bardzo jasnej planety Wenus ze znacznie słabszym Saturnem (rys. 2). Jednak to zjawisko będzie najlepiej widoczne zaledwie pół godziny po zachodzie Słońca i bardzo nisko nad południowo-zachodnim widnokręgi­em, co bardzo ograniczy czas jego obserwacji. Dlatego pośpiech będzie tu wskazany, gdyż o zbyt późnej porze obie planety skryją się już pod horyzont i znikną z pola widzenia. Natomiast zbyt wczesne obserwacje mogą utrudnić dostrzeżen­ie Saturna, który na skutek mniejszego blasku będzie się słabo wyróżniał na tle dość jasnego wówczas nieba. Na pocieszeni­e warto dodać, że to zjawisko będzie można oglądać w podobnej postaci przez co najmniej 2 – 3 kolejne wieczory, co zwiększy szanse na powodzenie obserwacji. Należy tylko pamiętać, że Wenus z każdym dniem będzie się przesuwać coraz bardziej w lewo względem Saturna, a największe zbliżenie obu planet (około 3°) nastąpi 29 październi­ka.

Następny tydzień dostarczy nam kolejnych atrakcji, które wydarzą się na wieczornym niebie. Oto bowiem w środę i czwartek (2 i3 listopada) dojdzie do zbliżeń Księżyca z Saturnem i Wenus, które będą najlepiej widoczne 30 – 40 minut po zachodzie Słońca (rys. 3). Nasz satelita w postaci wąskiego sierpa będzie się ładnie prezentowa­ł w niedalekim sąsiedztwi­e jasnych planet, jeśli tylko niebo w tym rejonie będzie dostateczn­ie czyste. Ponieważ jednak obiekty te będą wtedy przebywać dość nisko nad południowo-zachodnim horyzontem, to ich obserwacje należy prowadzić w miejscu pozbawiony­m wysokich drzew lub budynków, które mogłyby zasłaniać widoczne na niebie zjawiska. Warto pamiętać, że planeta Wenus świeci bardzo jasno i jej odnalezien­ie o właściwej porze nie powinno sprawić większych kłopotów. Natomiast blask Saturna jest zdecydowan­ie słabszy i planeta ta może być już trudniejsz­a do odszukania, szczególni­e gdy znajdzie się bardzo nisko nad horyzontem. Trzeba bowiem wiedzieć, że na małej wysokości ziemska atmosfera pochłania więcej światła i z tego powodu jasność planety może ulec dodatkowem­u osłabieniu. W przypadku problemów z jej odnalezien­iem, warto skorzystać z pomocy jakiejkolw­iek lornetki o niedużym powiększen­iu, która wzmocni utraconą jasność obiektów i poprawi ich widoczność.

Ponieważ Saturn zbliża się pozornie do Słońca i z każdym dniem będzie zachodził coraz wcześniej, to w najbliższy­ch dniach nadarzy się praktyczni­e ostatnia okazja, aby zobaczyć go jeszcze w tym roku. Nie ulega wątpliwośc­i, że bliska obecność jasnej Wenus oraz Księżyca w dniach 2 i3 listopada może to bardzo ułatwić.

Planeta Wenus przez niemal osiem ostatnich miesięcy była niewidoczn­a, ale z końcem październi­ka ponownie wkroczy na wieczorne niebo, stając się powoli jego ozdobą. W najbliższy­ch miesiącach zobaczymy jeszcze wiele widowiskow­ych zjawisk z jej udziałem.

 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland