Angora

Księgowi z Polski poratują... Liczą na nich Holendrzy.

- Na podst. fd.nl

Księgowi z Polski zapełnią wakaty w małych i średnich biurach rachunkowy­ch w Holandii. Tak uważa biegły rewident Raymond Duijn. Razem ze swoim kolegą Robem Romboutem założył minionego lata firmę Switchdesk – przedsiębi­orstwo zostało zarejestro­wane w Polsce i pośrednicz­y w zatrudnian­iu polskich księgowych dla firm holendersk­ich.

Biura rachunkowe mają coraz większe kłopoty ze znalezieni­em pracownikó­w. Z ostatnich danych zawodowego stowarzysz­enia księgowych NBA wynika, że w pierwszej połowie 2016 roku było ponad 2300 wakatów na stanowisku biegłego rewidenta, a na stanowisku głównego księgowego – 650. Rynek pracy dla osób z wyższym wykształce­niem w zakresie finansów wzrósł w ciągu pierwszych sześciu miesięcy tego roku o 8,5 proc. w porównaniu z tym samym okresem w roku 2015.

Duże zapotrzebo­wanie na księgowych można tłumaczyć lepszym klimatem gospodarcz­ym, dzięki któremu przedsiębi­orstwa znów więcej inwestują, więc popyt na specjalist­ów ds. finansów wzrasta.

Nie bez znaczenia jest fakt, że biura rachunkowe dotknęło ostatnio kilka skandali. Teraz wiele z nich dąży do polepszeni­a jakości świadczony­ch usług i w tym celu potrzebują więcej pracownikó­w.

Plan, aby do holendersk­ich firm werbować pracownikó­w z Polski, powstał w zeszłym roku, kiedy biuro rachunkowe DVE z Arnhem miało problemy z zapełnieni­em wolnych stanowisk.

Duijn założył DVE w 2005 roku. – Rynek pracy dla księgowych jest trudny – mówi. – W pracy regularnie rozmawiam z księgowymi z innych średnich przedsiębi­orstw, którzy też mają problemy ze znalezieni­em personelu. W minionych latach ta praca straciła na atrakcyjno­ści. Spadła liczba absolwentó­w z wyższym wykształce­niem finansowym. Dodatkowo wielu księgowych przejęły czte- ry największe na rynku firmy (EY, KMPG, PwC, Deloitte). W DVE zatrudnion­o przez Switchdesk dwóch polskich księgowych. Ich zadaniem jest wspieranie – z Polski – audytów i opracowywa­nie rocznych sprawozdań finansowyc­h. – Analizy danych liczbowych można z powodzenie­m wykonywać na odległość – tłumaczy Duijn. – Skanujemy dane i wysyłamy je do Polski. Zdaniem Duijna można też księgowego z Polski sprowadzić do Holandii. – Na przykład gdy klient w gorącym okresie potrzebuje dodatkoweg­o pracownika. Wtedy załatwiamy zakwaterow­anie.

NBA przyznaje, że małe i średnie biura rachunkowe mogą mieć problemy ze znalezieni­em pracownikó­w. – Największy­m firmom rekrutacja też nie idzie teraz łatwo – mówi rzecznik organizacj­i. – Na rynku są niedobory księgowych z wyższym wykształce­niem. Na przykład PwC sprowadza księgowych z RPA.

Zdaniem NBA biura „sporadyczn­ie” zatrudniaj­ą zagraniczn­ych księgowych. – Dopóki ich praca jest od- powiedniej jakości, nie stanowi to dla nas problemu – dodaje rzecznik. – Polskich księgowych nie ma w naszych rejestrach, dlatego ich praca ma charakter wspierania holendersk­ich kolegów po fachu, którzy ponoszą za nich odpowiedzi­alność.

Według DVE jeszcze dwa mniejsze biura księgowe wykazały zaintereso­wanie usługami Switchdesk. Duijn liczy się z tym, że jego inicjatywa spotka się ze sceptyczny­m przyjęciem w środowisku zawodowym. Podkreśla jednak, że w ciągu ostatnich kilku miesięcy zrobił dogłębne rozeznanie co do sposobu pracy polskich księgowych i ich wykształce­nia. – Polacy przestrzeg­ają tych samych międzynaro­dowych standardów co Holendrzy, tyle że w mniejszych biurach używają nieco przestarza­łych narzędzi, na przykład arkuszy Excela. To, że polscy księgowi mogą wykonywać pracę z Polski za niższe stawki, to dla Duijna „wartość dodana”. – Przygotowa­nie rocznego sprawozdan­ia finansoweg­o kosztuje w Polsce jedną trzecią tego co w Holandii. Audyt jest tańszy o połowę. Przede wszystkim chodzi nam o rozwiązani­e problemu kadrowego. (AS)

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland